Nowe kotły TAU N – kompleksowa oferta od marki Riello

2022-08-15 10:36 Materiał sponsorowany
Kotły TAU N z palnikami Riello
Autor: Riello Kotły TAU N z palnikami Riello

TAU N to kocioł kondensacyjny o dużej pojemności wodnej. Przeznaczony jest do montażu w instalacji, która ma służyć do ogrzewania i wytwarzania ciepłej wody użytkowej w połączeniu z odpowiednim palnikiem, również oferowanym przez markę Riello. Jest to kocioł trzyciągowy, w którym wszystkie komponenty, które maja kontakt z produktami spalania wykonane są ze stali nierdzewnej wzmacnianej tytanem.

Urządzenie zostało zaprojektowane na zasadzie stratyfikacji ciepła, dlatego komora spalania zamieszczona jest na górnej jego części, natomiast płomieniówki na dolnej (rury gładkie z wyjmowanymi turbulatorami), co pozwala na optymalizację wymiany ciepła i efektywności energetycznej, tak aby uzyskać wysoką sprawność dzięki technice kondensacji.

W swojej konstrukcji Tau N ma uwzględnioną zdolność do kompensowania rozszerzalności cieplnej. Szczególną uwagę zwrócono na ograniczenie strat ciepła, dzięki zastosowaniu mat z wełny szklanej o dużej gęstości do izolacji termicznej korpusu kotła, obudowy i drzwi przednich.

Modele do 1450 kW mają konstrukcję pionową z obudową panelową, aby ułatwić obsługę i umożliwić łatwe wprowadzenie ich do pomieszczenia, w którym mają być zainstalowane.  

Modele 2100-2600 zostały opracowane na planie "kwadratu" z pojedynczym poszyciem, aby utrzymać wysoką pojemność wodną i jednocześnie zapewnić maksymalną wydajność.

Aby ułatwić kontrolę, konserwację i czyszczenie części wewnętrznych oraz skrócić czas przeglądu serwisowego, przednie drzwiczki i zamknięcie komory spalania można całkowicie otworzyć.

Kocioł TAU N wyróżnia między innymi:

  • duża pojemność wodna
  • duża komora spalania
  • podwójne przyłącze powrotu (niska i wysoka temperatura)
  • płomieniówki ze stali nierdzewnej stabilizowanej tytanem z wyjmowanymi turbulatorami
  • wysoka izolacja na korpusie i przednich drzwiach

Komora spalania o dużej objętości i powierzchni

Do budowy komory spalania zastosowano materiał AISI 321 - EN 1.4541: austenityczną stal nierdzewną stabilizowaną tytanem, materiałem, który różni się od AISI 304 i daje lepsze właściwości mechaniczne w wysokich temperaturach. Wysoka odporność na korozję wywołaną przez płyny w odniesieniu do szerokiej gamy substancji wykorzystywanych w przemyśle chemicznym, tekstylnym, olejowym, mleczarskim i spożywczym. Dodatek tytanu sprawia, że stal jest niewrażliwa na korozję międzykrystaliczną i nadaje się do stosowania w urządzeniach przemysłu chemicznego pracujących w temperaturach od 450°C do 900°C, kolektorach wydechowych silników endotermicznych, zbiornikach ciśnieniowych, konstrukcjach spawanych, a dokładniej korpusach kotłów oraz w sprzęcie dla przemysłu petrochemicznego, kompensatorach.

Kocioł TAU N przystosowany jest do spalania (w trybie pełnej kondensacji) gazu ziemnego, LPG oraz lekkiego oleju odsiarczonego (S < 15 ppm). Kotły TAU N mogą być również zasilane olejem lekkim nieodsiarczonym w trybie niekondensacyjnym (w celu uniknięcia kondensacji należy zapewnić minimalną temperaturę powrotu powyżej 55°C). Specjalna konstrukcja płomieniówek (gładkiej rurki) umożliwia łatwe czyszczenie kotła, niskie spadki ciśnienia po stronie spalin (duża wysokość podnoszenia - B23P) oraz efekt „samoczyszczenia”.

Palnik RS/E 25-35 BLU
Autor: Riello Palnik RS/E 25-35 BLU

Palniki gwarancją wydajnej i bezpiecznej pracy

TAU N doskonale współpracuje z palnikami marki Riello - typu premix, czy też wentylatorowymi o niskiej emisji NOx, np. serią palników RS/E BLU obejmującą zakres mocy od 44 do 2400 kW. Palniki te oparto na krzywce elektronicznej Riello, która za pomocą niezależnych serwomotorów reguluje stosunek powietrza do paliwa w celu uzyskania doskonałej kontroli mocy i zapewnienia prawidłowego spalania oraz bezpiecznej pracy w każdym zakresie modulacji.

System może pracować w dwóch trybach, „dwustopniowym progresywnym”, lub alternatywnie, w trybie „modulacji” z zainstalowaną, dedykowaną sondą. Seria palników RS/E BLU stanowi gwarancję wysokiej wydajności w przypadku różnorodnych zastosowań, zmniejszając w ten sposób zużycie paliwa i koszty eksploatacji; dostępne są również wersje z przeznaczeniem do współpracy z technologią Variable Speed Drive, opartej na sterowaniu przetwornicą częstotliwości, modyfikującej przepływ powietrza poprzez zmianę prędkości obrotowej silnika. Specjalna konstrukcja kanału zasysania powietrza oraz wbudowany materiał dźwiękochłonny gwarantują optymalizację emisji dźwięku.

Do sterowania pracą kotła najlepiej wybrać programator z oferty producenta – RIELLOtech Clima Comfort, którym w standardzie steruje: pracą palnika jednostopniowego lub dwustopniowego, kaskadą kotłów, 1 obiegiem bezpośrednim, 1 obiegiem z mieszaczem i obiegiem c.w.u. bez dodatkowych akcesoriów. Panel przystosowany jest do montażu pionowego lub poziomego.

sterowanie kotłem
Autor: Riello Możliwości sterowania kotłem TAU N
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej