Mniejsze rachunki za ogrzewanie przy podłogówce. Ten patent wdrożysz przed sezonem grzewczym

2022-09-23 0:18 Materiał sponsorowany
Afriso sterowanie podlogowka
Autor: Afriso Oszczędzanie - temat na czasie, wszyscy szukamy sposobów na zmniejszenie rachunków. Jakie rozwiązania zastosować w nadchodzącym sezonie grzewczym przy systemie ogrzewania podłogowego?

Przy instalacji ogrzewania podłogowego w prosty sposób można obniżyć rachunki za ogrzewanie. Nie wymaga to ani zakupu nowych drogich urządzeń grzewczych, ani dużych nakładów finansowych. Jak oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, kiedy masz podłogówkę? Pokażemy Ci rozwiązanie, które na pewno pomoże.

Jak zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie z ogrzewaniem podłogowym?

Najlepszy patent na mniejsze rachunki  to system sterowania podłogówką. Do dobrego działania system potrzebuje trzech elementów:

  • listwy sterującej,
  • termostatów pokojowych
  • siłowników termoelektrycznych.

Systemy sterowania są dostępne w wersjach przewodowych i bezprzewodowych. W przypadku przewodowych musisz już na etapie wykonywania instalacji elektrycznej poprowadzić odpowiednie okablowanie. Nie zawsze jest to możliwe, nie zawsze jest to wygodne, dlatego skupimy się na łatwiejszej wersji bezprzewodowej.

System sterowania podłogówką AFRISO FloorControl

Sercem systemu jest listwa sterująca – odpowiada za ogólną regulację temperatury w pomieszczeniach i odbiera sygnały od termostatów zamontowanych w pokojach. Oprócz tego może sterować pompą obiegową i innym urządzeniem – np. kotłem gazowym.

Do listwy podłączysz nawet 22 siłowniki, czyli listwa bez problemu obsłuży cały dom jednorodzinny.

Zwróć uwagę na ważną funkcję antystop: listwa uruchamia w lato pompę obiegową na kilka minut co 10 dni, żeby zapobiec osadzaniu się kamienia i zanieczyszczeń na wirniku pompy. Dzięki temu unikniesz niespodzianek, kiedy będziesz próbował włączyć pompę na zimę.

Oczywiście, żeby listwa mogła zarządzać pracą siłowników i obsługiwać dane strefy, musi mieć informacje o aktualnych temperaturach w pomieszczeniach. Takie dane dostarczają termostaty pokojowe albo czujniki temperatur.

Jak działa system sterowania podłogówką?

Połączenie termostatów pokojowych i czujników z listwą odbywa się za pomocą fal radiowych. Nie potrzebujesz żadnych dodatkowych przewodów ani kucia ścian. Termostaty i czujniki montujesz wszędzie tam, gdzie potrzebujesz regulować temperaturę. Tylko pamiętaj – w danej strefie grzewczej może być tylko jeden termostat / czujnik.

WAŻNE

Montować czujniki i termostaty należy na wysokości przynajmniej 1,5 metra od podłogi, w łatwo dostępnym miejscu, z dala od drzwi i okien (promienie słoneczne czy przeciągi mogą wypaczyć odczyt temperatury).

Termostaty pokojowe AFRISO RT01 F to niewielkie, eleganckie urządzenia z wbudowanym czujnikiem temperatury i prostym wyświetlaczem. Na nim sprawdzisz aktualną temperaturę w pomieszczeniu. Przyciskami plus / minus ustawisz natomiast taką temperaturę, która .zapewni Ci komfort cieplny.

Listwa komunikuje się z termostatami co 4 minuty, odbiera dane o aktualnej temperaturze i w zależności od tego włącza lub wyłącza pętle podłogówki. Na samej listwie możesz też ustawić temperaturę dla każdego pomieszczenia, więc jeśli np. masz termostaty na piętrze, to nie musisz do nich specjalnie biegać.

Jeśli listwa sterująca jest sercem układu, to jego mózgiem jest bezprzewodowy panel sterujący CP10. Ułatwi Ci zarządzanie pracą termostatów i czujników.

Możesz zamontować go w centralnym punkcie domu i mieć pod ręką całe sterowanie systemem w jednym miejscu.

Na panelu ustawisz odpowiedni tryb pracy dla każdej strefy z osobna, albo globalnie. Możesz też włączyć tryby urlopowe, ekonomiczne i komfortowe, wszystkie dostosowane do potrzeb Twoich i Twojej rodziny.

Gdzie tu obiecane oszczędności? Dobrze skonfigurowane tryby ogrzewania mogą zmniejszyć temperaturę, kiedy nikogo nie ma w domu lub podczas snu.

Podsumowując: dobrze wybrany i dobrze skonfigurowany system sterowania podłogówką FloorControl to z jednej strony wygoda użytkowania – kilka kliknięć i już – z drugiej strony niższe rachunki.

Nie bez powodu też Unia Europejska wprowadza obowiązek montażu systemów automatyki i sterowania od 2025. Do końca grudnia 2024 właściciel lub zarządca budynku będzie zobowiązany wyposażyć budynek niemieszkalny w system automatyki i sterowania.

Więcej o tym przeczytasz w artykule: Świadectwo charakterystyki energetycznej obowiązkowe dla wszystkich budynków

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej