LNG – skroplony gaz ziemny to paliwo przyszłości

2021-09-20 10:24 Materiał sponsorowany
Zbiornik LNG
Autor: GASPOL LNG to rozwiązanie nie tylko dla nowych inwestycji. Zastosowanie LNG powinny rozważyć wszystkie podmioty, które w najbliższym czasie planują modernizację kotłowni lub szukają źródła zasilania kogeneracji

LNG, czyli skroplony gaz ziemny to źródło energii, które nabiera w Polsce coraz większego znaczenia. Podobnie jak bardziej znane LPG (gaz płynny), LNG w budownictwie jest szczególnie polecane tam, gdzie nie można zastosować gazu ziemnego z sieci lub gdy sieć gazu ziemnego nie może zapewnić wystarczającej ilości energii.

Zastosowanie LNG w budownictwie jest szczególnie istotne teraz, kiedy coraz więcej podmiotów musi się zmierzyć z wymogami ograniczania szkodliwej emisji spalin a zastosowanie paliw stałych nie wchodzi w grę.

Ogrzewanie LNG kiedy warto?

Jednym z zastosowań LNG jest ogrzewanie. LNG to idealne paliwo dla podmiotów mających duże zapotrzebowanie na energię, czyli np. osiedlowych kotłowni, miejskich ciepłowni, hal magazynowych, kompleksów biurowych czy centrów logistycznych. W przeciwieństwie do gazu z sieci, LNG zapewnia elastyczność zużycia w razie dodatkowego lub zwiększonego sezonowo zapotrzebowania na gaz. W formie ciekłej gaz można dostarczyć w dowolne miejsce, a następnie regazyfikować w razie potrzeby bez dodatkowych inwestycji w budowę przyłącza do sieci przesyłowej.

Projektowanie instalacji grzewczej

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że na wybór paliwa do ogrzewania ma wpływ wysokość budynku. W przypadku budynków niskich (do 12 metrów wysokości) możemy zastosować instalację na gaz płynny (LPG). W budynkach średniowysokich, czyli mających powyżej 12 metrów wysokości, pozostaje nam tylko zastosowanie instalacji zasilanej LNG.

Kolejny aspekt to lokalizacja kotłowni. Jeżeli kotłownia może być umieszczona na poziomie „0”, to do ogrzewania budynku możemy zastosować zarówno LPG, jak i LNG. Jeżeli natomiast według projektu kotłownia może znajdować się tylko pod ziemią, to w takim przypadku możemy zastosować wyłącznie LNG.

Budowa stacji regazyfikacji LNG w Kaliszu - zobacz film

Inne zastosowanie LNG

Ogrzewanie to jednak nie jedyne zastosowanie LNG. Skroplony gaz ziemny znajduje coraz częściej zastosowanie w przemyśle jako źródło zasilania w procesach produkcyjnych (wytwarzanie pary i ciepła technologicznego). LNG jest też wykorzystywane w transporcie – bunkrowanie statków, paliwo do samochodów.

LNG to rozwiązanie nie tylko dla nowych inwestycji. Zastosowanie LNG powinny rozważyć wszystkie podmioty, które w najbliższym czasie planują modernizację kotłowni lub szukają źródła zasilania kogeneracji. Firmy takie jak GASPOL oferują kompleksową obsługę inwestycji – od audytu potrzeb energetycznych, projektu, budowy stacji regazyfikacji LNG, dostawy gazu na serwisie instalacji kończąc.

Chcesz dowiedzieć się więcej o instalacji LNG, skontaktuj się z doradcą GASPOLU:

Agnieszka Szostak, specjalista ds. Rozwoju Rynku i Sprzedaży, e-mail: agnieszka.szostak@gaspol.pl; telefon: 606 800 585

Tankowanie LNG
Autor: GASPOL Tankowanie LNG, zbiornik poziomy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej