Kurtyny powietrzne przemysłowe. Jakie są ważne parametry kurtyn powietrznych? Jak dobrać urządzenia?

2020-10-01 7:12 Materiał sponsorowany FLOWAIR
kurtyny powietrza
Autor: FLOWAIR Kurtyny bramowe to obowiązkowe wyposażenie hali magazynowej czy przemysłowej

Kurtyny powietrzne stały się nieodłącznym elementem każdej hali magazynowej czy centrum logistycznego. Mając otwarte bramy przy dokach lub po przeciwległych stronach budynku, obiekty wielkopowierzchniowe narażone są na intensywne przeciągi. W takich sytuacjach kurtyny powietrzne zapobiegają stratom ciepła. Czym kierować się przy doborze kurtyn powietrznych? Na jakie parametry zwracać uwagę?

Aby zatrzymać nagrzane powietrze we wnętrzu hali lub magazynu, odizolowanie pomieszczenia od części zewnętrznej staje się dla inwestorów i administratorów budynków priorytetem. Takie zabezpieczenie bram przemysłowych przed wnikaniem powietrza z zewnątrz za pomocą bramowych kurtyn powietrznych pozwala na ograniczenie strat ciepła i tym samym oszczędność energii przeznaczonej na dogrzanie powietrza wewnątrz hali.

kurtyna powietrza nad brama przemysłową
Autor: FLOWAIR Kurtyny bramowe zabezpieczają centra logistyczne, magazyny, hale przemysłowe przed ucieczka ciepła w momencie otwarcia bramy przemysłowej

Funkcje kurtyn bramowych

Głównym zadaniem kurtyn bramowych jest zapewnienie stałej, optymalnej temperatury w obiekcie. Strumień powietrza generowany z dużą prędkością przez urządzenie tworzy w płaszczyźnie otworu bramy barierę, która chroni pomieszczenie przed napływem zimnego powietrza z zewnątrz w okresie zimowym oraz przed dostaniem się ciepłego powietrza do klimatyzowanego wnętrza latem. Kurtyny powietrzne zabezpieczają też wnętrze przed napływem insektów, kurzu czy gazów spalinowych. Dzięki doborowi odpowiednich kurtyn powietrznych można zaoszczędzić nawet do 80% strat energetycznych, spowodowanych nieodpowiednim przepływem powietrza.

kurtyny powietrza poziome
Autor: FLOWAIR System kurtyn bramowych tworzy niewidoczną barierę ochronną przed ucieczką ciepła, dzięki czemu nawet przy częstym otwieraniu bram temperatura w obiekcie utrzymywana jest na stałym poziomie

Kurtyny powietrzne do dużych bram

Firma FLOWAIR specjalizuje się w doborze i sprzedaży zaawansowanych technicznie przemysłowych kurtyn powietrznych. Z doświadczeń wynika, że ponad 60% bram to otwory o powierzchni ponad 15 m². Przekłada się to często na proporcje wymiarowe 5x3 m lub 4x4 m. Przy tak dużych powierzchniach bram obiekty narażone są na ogromne straty energii, głównie ciepła. Nawet chwilowe otwarcie tak dużej bramy potrafi wychłodzić obiekt i negatywnie wpłynąć na komfort pracowników. Jak temu zapobiec? Wystarczy zastosować kurtyny powietrzne o odpowiednich parametrach.

przemusłowe kurtyny powietrza
Autor: FLOWAIR Kurtyny przemysłowe można łączyć w większe zespoły i montować w pozycji poziomej lub pionowej

Jak dobierać kurtyny przemysłowe?

Przy wyborze kurtyn przemysłowych trzeba wziąć pod uwagę kilka informacji. Przede wszystkim ważne są wymiary bramy. W zależności od jej szerokości, wybieramy wymiary urządzenia - powinno być ono równe szerokości bramy lub nieco szersze. Od wysokości montażu zależy natomiast wybór zasięgu kurtyny. Przemysłowe kurtyny powietrzne to urządzenia o zasięgu ponad 7 m. Musimy też określić, jakie jest źródło ciepła w obiekcie. Od tego będzie zależała wersja kurtyny – z nagrzewnicą wodną, elektryczną czy bez nagrzewnicy.

Pod uwagę należy wziąć również pozycję montażu urządzenia, uwzględniając przy tym otoczenie bramy i umiejscowienie jej w stosunku do wnętrza hali. Nie należy nadmuchiwać powietrza z kurtyny bezpośrednio w miejsca, w których przebywają ludzie lub gdzie znajdują się towary podatne na zmianę temperatur. 

kurtyny powietrza zasięg
Autor: FLOWAIR Zasięg pracy kurtyn przemysłowych

Montaż poziomy kurtyny powietrznej

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest montaż urządzeń nad bramą, ale nie z każdym systemem otwierania bram taki układ pracy jest możliwy. Przy tego typu rozwiązaniu nie zabieramy powierzchni przybramowej przeznaczonej najczęściej do szybkiego załadunku lub rozładunku towaru. Ponadto nadmuchujemy powietrze z górnych części obiektu, czyli cieplejsze i mniej zanieczyszczone.

Kurtyny powietrza zamontowane poziomo
Autor: FLOWAIR Sposób zabezpieczenia kurtyny bramowej przed uderzeniem np. wózkiem widłowym

Montaż pionowy kurtyny powietrznej

Zupełnie odmienną sytuacją jest montaż pionowy, gdzie jesteśmy narażeni na nadmuch powietrza zanieczyszczonego. Dodatkowo, duże prędkości wylotowe powietrza mogą negatywnie wpływać na pracowników, a nawet na transport lżejszych towarów. Należy również pamiętać, że tego typu urządzenie powinno być zabezpieczone odbojnikami przed uderzeniem wózkiem transportowym.

Kurtyny powietrza montaż w pionie
Autor: FLOWAIR Kurtyny powietrzne przemysłowe zamontowne w pionie

Jak podnieść skuteczność kurtyn powietrznych? 

  • kratka wylotowa

Nie zawsze jest możliwość montażu kurtyn powietrznych bezpośrednio przy otworze bramowym. W takim przypadku możliwe jest odsunięcie urządzeń w głąb obiektu, aczkolwiek muszą mieć one regulowaną kratkę wylotową, która umożliwi skierowanie bariery powietrznej jak najbliżej obrysu bramy.

Dzięki dobrze wyregulowanej kratce i uwzględnieniu warunków panujących przy bramie ograniczenie start ciepła osiąga nawet do 80%.

  • podgrzew

Dla podniesienia komfortu osób używających bramy lub osób pracujących w strefach narażanych na nadmuch powietrza z urządzenia, możliwie jest wyposażenie kurtyny w podgrzany strumień powietrza tzw. ciepły. W zależności od systemu grzewczego i możliwości architektonicznych w obiekcie wybór jest pomiędzy wodnym wymiennikiem ciepła lub grzałkami elektrycznymi. W obu przypadkach należy tak dostosować moc grzewczą, aby temperatura na wylocie nie przekraczała 32°C.

kurtyna powietrzna z regulowaną kratką wylotową
Autor: FLOWAIR Kurtyna bramowa wyposażona w regulowaną kratkę wylotową, która umożliwia skierowanie bariery powietrznej jak najbliżej obrysu bramy

Kurtyny bramowe w myjni samochodowej - przykładowa realizacja

FLOWAIR jako producent urządzeń przemysłowych na co dzień spotyka się z nietypowymi rozwiązaniami zabezpieczenia obiektów przed utratą ciepła. Np. specyficzne warunki otoczenia w myjni samochodowej, spowodowane stosowaniem detergentów, wymusiły zastosowanie w obiekcie bramowych kurtyn powietrznych ELiS G, zabezpieczonych w obudowę antykorozyjną i wentylatory o podwyższonym stopniu ochrony IP66. 

Ze względu na występujące przeszkody architektoniczno-instalacyjne wokół bramy, kurtyny rozmieszczono nad nią. Powietrze z kurtyn będzie więc czerpane z górnych partii obiektu. Gdyby zastosowano montaż pionowy, czyli umieszczono kurtynę na posadzce, pobierałaby ona mgłę wodną, która w myjniach opada.

projekt rozmieszczenia kurtyn powietrznych
Autor: FLOWAIR Projekt rozmieszczenia kurtyn bramowych w myjni samochodowej

Poza kurtynami powietrznymi w obiekcie zastosowano kompletny system ogrzewania oraz wentylacji oparty na aparatach grzewczo-wentylacyjnych LEO XL2 z komorami mieszania w wykonaniu antykorozyjnym. Dzięki zaawansowanej automatyce aparaty współpracują z wentylatorami wyciągowymi chemoodpornymi innego producenta. Zostały zintegrowane w celu zapewnienia zbilansowanej wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej.

W kwestii doboru odpowiedniej wersji kurtyny oraz całego systemu grzewczo-wentylacyjnego warto skorzystać z doświadczeń Działu Wsparcia Projektowego FLOWAIR. Szeroka oferta kurtyn powietrznych uwzględniająca wszystkie powyższe aspekty umożliwi dobór odpowiedniego rozwiązania dla każdej przestrzeni bramowej.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej