Kotły elektryczne do domów energooszczędnych i pasywnych

2023-03-30 11:32 Materiał sponsorowany
Kotły elektryczne Elterm
Autor: Elterm Firma Elterm z Chełmna ma duże doświadczenie w produkcji elektrycznych kotłów c.o. W ofercie ma kotły z automatyką 1-funkcyjną, 2-funkcyjną do układów zamkniętych i otwartych, kotły pojedyncze o mocach 4 do 48 kW oraz kaskady do 1,5MW, wersje kotłów do ogrzewania podłogowego i tradycyjnego grzejnikowego, a także serię RedLine dedykowaną do zastosowania w przemyśle

Kotły elektryczne wykorzystywane są przede wszystkim jako główne źródło ciepła w domach wysoce energooszczędnych oraz pasywnych, domkach letniskowych użytkowanych zimą okazjonalnie lub jako alternatywne źródło ciepła we współpracy z pompą ciepła, kominkiem czy kotłem stałopalnym. Producent kotłów elektrycznych, polska firma Elterm, poleca rozważyć integrację takiej instalacji grzewczej z instalacją fotowoltaiczną.

Dla budynków energooszczędnych, charakteryzujących się zapotrzebowaniem na energię poniżej 70kWh/m²/rok, a nierzadko poniżej 40kWh/m²/rok zdecydowanie warto przeanalizować zasadność instalacji kotła elektrycznego. Modele oporowe (z elementami grzejnymi), które proponuje firma Elterm, to obok wersji indukcyjnych i elektrodowych, jeden z trzech podstawowych typów urządzeń.

Jedną z głównych korzyści z posiadania instalacji fotowoltaicznej jest właśnie możliwość wykorzystania jej na cele grzewcze. By nie tracić 20 lub 30% energii w ramach opłaty za jej magazynowanie w sieci, możemy spróbować zwiększyć chwilowe zużycie – autokonsumpcję w momencie, gdy instalacja generuje więcej prądu, a wbudowany licznik programowania zużycia, który nadzorujemy z wykorzystaniem aplikacji na smartfona.

Co istotne, w tym wypadku kocioł elektryczny nie musi być nawet głównym źródłem ciepła, a jedynie współpracować z istniejącym kominkiem, kotłem na paliwo stałe, kotłem gazowym lub pompą ciepła i pełnić funkcję dogrzewającą lub zabezpieczająca na wypadek dłuższego wyjazdu, bądź awarii.

Wszystkie kotły elektryczne mają sprawność bliską 100%. Dobór optymalnego, elektrycznego źródła ciepła zależy w dużej mierze od samego budynku.

W przypadku nowych, energooszczędnych domów, kluczowy jest koszt w cyklu życia produktu, czyli suma nakładów na zakup, eksploatację oraz serwis danego źródła ciepła na przestrzeni 15 lat teoretycznej żywotności urządzenia. Koszt zakupów w pełni wyposażonych kotłów oporowych to kwota 3 – 4 000 złotych, czyli wielokrotnie mniej od pozostałych elektrycznych źródeł ciepła (kotły elektryczne indukcyjne czy elektrodowe, pompy ciepła, maty grzewcze).

A co z kosztami eksploatacji? Dla modelowego domu, spełniającego wymogi WT2021, którego roczne zapotrzebowanie na ciepło nie przekracza 40 kWh/m²/rok, a powierzchnia wynosi 120 m², wymagane będzie 4800 kWh energii rocznie. Koszt kWh to obecnie ok. 0,6 zł, czyli roczne rachunki to 2880 zł. Czy da się jeszcze taniej? Oczywiście, optymalizując pracę kotła w drugiej, tańszej taryfie lub wykorzystując bufor ciepła, koszt jednej kWh spadnie do 0,4 zł, czyli roczne rachunki wyniosą poniżej 2000 zł. Decydując się na pompę ciepła za bardzo atrakcyjne 20 000 zł o średniorocznym, rzeczywistym COP=3 (lub za 25 000 zł i COP=5), inwestycja teoretycznie zwróci się po 9 – 14 latach. Pozostają jeszcze koszty rozruchu, przeglądów gwarancyjnych oraz serwisów. W przypadku kotłów elektrycznych Elterm nie występują dwie pierwsze pozycje, a zastosowanie popularnych komponentów ogranicza serwisowe wydatki do minimum. Co istotne, musimy także pamiętać, że zaoszczędzone środki na etapie inwestycji możemy przeznaczyć na inne cele inwestycyjne, chociażby powiększenie instalacji fotowoltaicznej. Do nowych budynków wybierane są zazwyczaj modele z zaawansowaną automatyką LCD, wykorzystujące aplikację na smartfona i podłączenie czujników sterowanych radiowo.

Wybór jednego z kilkunastu dostępnych wariantów ułatwia intuicyjny konfigurator dostępny na stronie www.elterm.pl

kotly elektryczne elterm
Autor: Elterm
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej