Jaką armaturę stosować w instalacji centralnego ogrzewania z różnymi obiegami grzewczymi? Przykłady instalacji

2020-09-10 11:57 Materiał sponsorowany ESBE
zestaw cyrkulacyjny esbe
Autor: ESBE Instalacja centralnego ogrzewania z zestawem cyrkulacyjnym VTR. Dzięki fabrycznej obudowie izolacyjnej zapewnia skuteczną izolację zaworów mieszających i zespołu przyłączy

Kotły gazowe lub pompy ciepła wykorzystywane w instalacjach centralnego ogrzewania wyposażone są w armaturę niezbędną do połączenia źródła ciepła z obiegiem grzewczym. Najczęściej jest to pompa obiegowa, zawór trójdrogowy i sterownik. To doskonałe rozwiązanie w instalacjach z jednym obiegiem grzewczym. W przypadku układów z kilkoma obiegami o różnych parametrach pracy (np. ogrzewanie grzejnikowe, ogrzewanie podłogowe, instalacja c.w.u) tego typu rozwiązanie jest niewystarczające.

Zastosowanie grup pompowych w układzie centralnego ogrzewania

Prostym sposobem podłączenia kilku obiegów grzewczych do źródła ciepła jest wykorzystanie grup pompowych ESBE wraz z rozdzielaczem wyposażonym w sprzęgło hydrauliczne. Tego rodzaju rozdzielacz pozwoli na estetyczne i bezproblemowe podłączenie grup pompowych do jednego źródła, jednocześnie rozdzielając obiegi. Pomaga to wykorzystać pompę obiegową kotła lub pompy ciepła bez konieczności sprawdzania parametrów jej pracy i wyposażania obiegu grzewczego (np. ogrzewania podłogowego) w pompę obiegową dopasowaną parametrami pracy do pompy kotła. Dzięki takiemu zabiegowi obiegi grzewcze mogą mieć dowolne pompy dostosowane jedynie do wymagań obsługiwanej części instalacji.

Grupy pompowe ESBE w takim zastosowaniu mogą współpracować ze sterownikiem kotła lub pompy ciepła i być przez niego zarządzane – grupy z siłownikami serii GRA. W przypadkach obiegów niezależnych obsługujących np. sąsiednie budynki gospodarcze mogą pracować niezależnie z własnym sterownikiem – grupy serii GRC. Dla obiegów, które nie wymagają dodatkowej regulacji parametrów zasilania, jak np. zasilanie ciepłej wody użytkowej można zastosować grupę pompową bezpośrednią GDA.

Urządzenia zespolone w układzie centralnego ogrzewania

Na widocznej poniżej instalacji zastosowano trzy grupy pompowe zamontowane na rozdzielaczu ze sprzęgłem hydraulicznym GMA231. Jak widać źródło ciepła zostało umieszczone w pomieszczeniach piwnicznych, natomiast rozdzielenie czynnika grzewczego następuje już w części mieszkalnej – na parterze. Grupy pompowe zasilają układ grzejnikowy – grupa pompowa bezpośrednia GDA111, oraz dwa obwody ogrzewania podłogowego za pomocą grup pompowych GRA111. Każdy z obwodów ogrzewania podłogowego odpowiada za dostarczenie ciepła do pętli grzewczych na piętrze i parterze. Dla parteru widać podłączenie do skrzynki rozdzielacza, za pomocą którego strumień rozdzielany jest na poszczególne pętle.

Grupy pompowe GRA111 to grupy wyposażone w progresywny zawór mieszający i siłownik które we współpracy z pogodowym sterownikiem zapewniają optymalne parametry czynnika dla ogrzewania podłogowego. Grupa pompowa GDA111 obsługująca obiegi grzejnikowe nie posiada dodatkowego podmieszania i przekazuje do odbiorników medium o temperaturze przygotowanej przez źródło ciepła.

grupa pompowa w centralnym ogrzewaniu
Autor: ESBE Przy instalacji centralnego ogrzewania również ważna jest dbałość o szczegłóły i estetykę wykonania. Biorąc pod uwagę, że ta część instalacji jest dostępna i widoczna dla użytkowników dobrym wyborem było zastosowanie grup pompowych. Elementy instalacji zostały ukryte w estetycznej obudowie

Instalacja centralnego ogrzewania z grupami pompowymi - przykład realizacji

instalacja centralnego ogrzewania
Autor: ESBE W instalacji c.o. wykorzystano dwie grupy pompowe ESBE – bezpośrednia GDA do zasilania układu grzejnikowego, z zaworem mieszającym oraz siłownikiem GRA do zasilania podłogówki

W prezentowanej instalacji zostały wykorzystane dwie grupy pompowe ESBE – bezpośrednia GDA do zasilania układu grzejnikowego, z zaworem mieszającym oraz siłownikiem GRA do zasilania układu ogrzewania podłogowego.

Pracą układu grzewczego steruje komputer kotła gazowego, ustalając temperaturę zasilania dla układu grzejnikowego oraz ustawiając pozycję zaworu mieszającego dla ogrzewania podłogowego. Kocioł wyposażony jest we własną pompę obiegową, więc aby uniknąć kłopotów eksploatacyjnych zastosowano rozdzielacz 2-obiegowy GMA221 ze zintegrowanym sprzęgłem hydraulicznym. Rozwiązanie to umożliwia hydrauliczne rozdzielenie obiegów grzewczych i wyeliminowanie negatywnego wpływu pomp pracujących szeregowo.

Układ grzewczy wyposażony jest również w zasobnik c.w.u. pracujący na wysokim parametrze - 70˚C.

instalacja c.o. z grupą pompową
Autor: ESBE Zestaw cyrkulacyjny VTR w obudowie, stanowiącej izolację

W instalacji wykorzystano zestaw cyrkulacyjny VTR. Jest on fabrycznie obudowany izolacją zaworów mieszających i zespołu przyłączy. Zestaw cyrkulacyjny odpowiedzialny jest za kontrolę temperatury ciepłej wody użytkowej zasilającej przybory sanitarne. Jednocześnie zestaw zaworów zwrotnych i czwórnik gwarantuje prawidłową pracę układu c.w.u. bez powstawania trudnych do usunięcia wstecznych przepływów i zakłóceń pracy instalacji na skutek działania pompy cyrkulacyjnej.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej