Jaka armatura do kotłów na pellet, drewno, węgiel?

2022-09-01 0:16 Materiał sponsorowany
Jaka armatura do kotłów na pellet, drewno, węgiel? ESBE
Autor: Specjaliści od Ciepła Przemysław Dawidowicz Szubin Rozwiązania ESBE dla kotłów stałopalnych

Odpowiednio dobrana armatura do kotłów stałopalnych ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo ich pracy, efektywność i okres eksploatacji. Oto przykłady trzech ciekawych produktów, których zastosowanie w kotłach na paliwo stałe, przedłuży ich żywotność.

W ostatnich latach rynek kotłów na paliwo stałe uległ dużym zmianom. Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe zabroniło wprowadzania do obrotu i eksploatacji kotłów o klasie niższej niż 5. Obecne kotły na paliwa stałe mogą być więc nie tylko bardziej ekologiczne niż kiedyś, ale także cechować się dłuższym okresem eksploatacji. Dodatkowy warunek jest jednak jeden – odpowiednio dobrana armatura.

Trzydrogowe zawory temperaturowe

Jednym z ciekawych produktów przeznaczonych do kotłów na paliwo stałe są 3-drogowe zawory temperaturowe serii VTC300, współpracujące z urządzeniami stałopalnymi o mocy do 30 kW, w których wymagana jest kontrola temperatury wody powrotnej (zakres temperatury otwarcia od 45°C ±2°C do 60°C ± 2°C).

Zawór kontroluje wymaganą przez producenta kotła temperaturę wody powrotnej, co pozwala osiągnąć i utrzymać deklarowaną sprawność urządzenia. To z kolei przekłada się na wydłużenie bezawaryjnej pracy źródła ciepła. Zawór reguluje przepływ na dwóch króćcach, co nie wymaga już stosowania zaworu regulacyjnego w instalacji na tzw. by-passie.

Zawory mieszające ESBE
Autor: ESBE Schemat przepływowy 3-drogowego zaworu temperaturowego ESBE serii VTC300

Zawór działa niezależnie od jego umiejscowienia w instalacji. Jest on wyposażony w termostat, który zaczyna otwierać port A przy uzyskaniu zmieszanej wody w porcie AB na poziomie 45°C, 55°C lub 60°C. Jeżeli temperatura w porcie A przekroczy wartość nominalnej temperatury o 10°C, port B zostanie całkowicie zamknięty. Istnieje opcja wymiany termostatu na komponent o zwiększonej wartości temperatury (nawet do 80°C).

W przypadku kotłów do mocy 150 kW, wykorzystywanych w budynkach o większym zapotrzebowaniu na ciepło, doskonale sprawdzają się 3-drogowe zawory temperaturowe serii VTC500, które mogą także służyć do zasilania zbiorników akumulacyjnych.

Zawory temperaturowe mają części zamienne (m.in. element termostatyczny).

Miarkownik ciągu w kotłach stałopalnych

Innym popularnym rozwiązaniem, który można stosować w instalacjach stałopalnych, jest miarkownik ciągu. Urządzenie składa się z termostatycznej głowicy w zakresie regulacji temperaturowej od 35°C do 95°C, dźwigni i łańcucha.

Termostatyczna głowica „monitoruje” wartość temperatury panującej w komorze spalania kotła, a następnie za pomocą dźwigni i łańcucha dostosowuje położenia klapy otworu, w konsekwencji regulując i podając odpowiednią ilość powietrza do spalania.

Taki prosty „sterownik” może znacząco polepszyć proces spalania poprzez utrzymywanie odpowiedniego współczynnika nadmiaru powietrza, co przełoży się bezpośrednio na większą żywotność kotła.

Miarkownik ciągu można montować w położeniu poziomym lub pionowym (w tym przypadku pokrętło musi być skierowane ku górze). Brak elementów elektrycznych sprawia, że miarkownik nie wymaga dostępu do stałego źródła energii elektrycznej. Jeżeli uszkodzeniu ulegnie uchwyt czy termostat miarkownika, zwykle instalator może dokonać wymiany komponentu na nowy.

Zawory mieszające ESBE
Autor: ESBE Mechanizm działania dźwigni w miarkowniku ciągu

Termoregulatory do kotłów na pellet, drewno, węgiel

Wśród produktów zwiększających efektywność pracy instalacji na paliwo stałe są również termoregulatory. Ich głównym zadaniem jest, tak jak w przypadku zaworów serii VTC300, ochrona kotła przed zbyt niską wartością temperatury wody powrotnej.

Każde urządzenie wyposażone jest m.in.w pompę, zawór termostatyczny oraz termometry (podające wartość temperatury na każdym króćcu). Całość jest zwykle zabezpieczona izolacją, która oprócz celów praktycznych, polepsza również wygląd urządzenia.

Zintegrowana funkcja obiegu samoczynnego zapewnia pracę układu nawet w przypadku awarii zasilania lub pompy. W przypadku awarii komponentów termoregulatora (np. termostatu, termometrów, pompy, zaworów odcinających), istnieje często możliwość ich wymiany.

Wykorzystanie wysokiej jakości rozwiązań pozwala zagwarantować najwyższą jakość, bezpieczeństwo, a także ekonomiczną i poprawną eksploatację instalacji grzewczych na paliwo stałe. W razie awarii zaworu lub urządzenia, wykorzystanie części zamiennych (zgodnie z parametrami technicznymi i instrukcją obsługi) nie ma wpływu na  jakość ich pracy.

Zalety zaworu temperaturowego serii VTC300:

  • Nie podlega korozji (korpus wykonany z mosiądzu DZR);
  • Chroni kocioł na paliwo stałe (pellet, drewno, węgiel) przed zbyt niską wartością temperatury wody powrotnej;
  • Nie wymaga zaworu regulacyjnego w instalacji na tzw. by-passie;
  • Nie wymaga konserwacji (w normalnych warunkach);
  • Umożliwia wymianę odpowiednich części zamiennych (np. termostatu);
  • Pozwala na zwiększenie wartości obsługiwanej temperatury (nawet do 80°C dzięki wymianie termostatu);
  • Jest dostępny m.in. z kołnierzem ułatwiającym przyłączenie do pompy.

Więcej informacji na temat rozwiązań dla kotłów stałopalnych znajdziesz na stronie: esbe.eu

Zawory mieszające ESBE
Autor: ESBE Przykładowy, ideowy schemat instalacji na paliwo stałe z termoregulatorem
Partnerzy

Firma ESBE działa od ponad 100 lat w całej Europie. Specjalizacją firmy jest ogrzewanie i chłodzenie w systemach z obiegiem wymuszonym dla małych budynków, głównie zawory i siłowniki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej