Energooszczędne ogrzewanie z pompami ciepła LG Therma V

2021-09-10 9:28 Materiał partnerski
pompy ciepła LG
Autor: LG Therma V to system umożliwiający ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń oraz przygotowywanie ciepłej wody użytkowej. Można go zamontować nie tylko w nowych domach, ale również zastąpić nim stary kocioł

LG Therma V to pompy ciepła typu powietrze-woda (ATW, AWHP). Urządzenia te przeznaczone są do produkcji ciepłej wody użytkowej, centralnego ogrzewania oraz chłodzenia w niemal wszystkich obiektach mieszkalnych i ogólnoużytkowych, zarówno nowo powstających, jak i modernizowanych.

LG Therma V to pompy ciepła typu powietrze-woda (ATW, AWHP). Urządzenia te przeznaczone są do produkcji ciepłej wody użytkowej, na cele centralnego ogrzewania oraz chłodzenia w niemal wszystkich obiektach mieszkalnych i ogólnoużytkowych, zarówno nowo powstających, jak i modernizowanych. Aktualna oferta urządzeń LG Electronics obejmuje powietrzne pompy ciepła typu split oraz monoblok.

pompy ciepła LG Therma V
Autor: LG Rodzina pomp LG Therma V

Większość pomp ciepła LG Therma V jest wyposażona w ekologiczny czynnik R32, który przy użyciu energii elektrycznej (25%) oraz energii odnawialnej z powietrza (75%) podgrzewa wodę do temperatury od 65°C. Dzięki temu pompy ciepła Therma V można stosować w instalacjach niskotemperaturowych i wysokotemperaturowych.

czynnik R32
Autor: LG Większość pomp ciepła LG Therma V jest wyposażona w ekologiczny czynnik R32

Pompa ciepła Therma V R32

Nowością w asortymencie grzewczym LG jest pompa ciepła Therma V R32 ze zintegrowanym zbiornikiem ciepłej wody użytkowej. To rozwiązanie do zaopatrzenia budynku w c.w.u., ogrzewanie i chłodzenie, które w wygodny sposób łączy wewnętrzny zbiornik ciepłej wody użytkowej z oddzielną jednostką zewnętrzną. Urządzenia dostępne są w wydajnościach 5,5; 7,00 oraz 9,00 kW. Głównymi zaletami produktu jest koncepcja all-in-one, w której wszystkie komponenty są zintegrowane z fabrycznie wbudowanym zbiornikiem na c.w.u. o pojemności 200 l. Jednostka wewnętrzna została wyposażona w najnowszy intuicyjny sterownik przewodowy RS3 oraz inne komponenty, jak:

  • 3-drogowy zawór przełączający,
  • pompy wody,
  • czujnik przepływu,
  • naczynie wzbiorcze,
  • płytowe wymienniki ciepła,
  • zapasową grzałkę elektryczną
  • manometr.

Dodatkowo urządzenie można wyposażyć w opcjonalny zbiornik buforowy o pojemności 40 l na cele c.o, a także dodatkowe naczynie wzbiorcze o pojemności 8 l do przygotowania c.w.u. Wszystkie podzespoły umieszczone są w jednej kompaktowej jednostce, dzięki czemu użytkownik oszczędza przestrzeń montażową.Obudowa jednostki wewnętrznej THERMA V R32 ze zintegrowanym zbiornikiem jest estetyczna, dzięki czemu może być instalowana w różnych pomieszczeniach: gospodarczym, pralni, garażu, ale także w kuchni. Sterowanie i monitorowanie urządzenia może odbywać się za pomocą modułu wi-fi oraz specjanej aplikacji mobilnej LG ThinQ, dzięki czemu kontrola i zmiany parametrów mogą odbywać się w dowolnym miejscu i czasie.

Pompa ciepła Therma V R32
Autor: LG Pompa ciepła Therma V R32

Wydajność Therma V R32 Split

Therma V R32 Split zapewnia doskonałą wydajność ogrzewania – szczególnie w niskiej temperaturze otoczenia. Wydajność grzewcza przy temperaturze zewnętrznej powietrza wynoszącej -7°C, nie jest niższa niż wydajność nominalna. Z kolei wydajność przy temperaturze zewnętrznej -15°C jest zaledwie 15% mniejsza od wydajności nominalnej.

THERMA V Split została wykonana w technologii polegającej na rozdzieleniu jednostki zewnętrznej i wewnętrznej oraz ich połączeniu poprzez zastosowanie orurowania wypełnionego czynnikiem chłodniczym. Komponenty takie jak naczynie wzbiorcze, wymiennik ciepła i pompa wodna umieszczone są wewnątrz jednostki wewnętrznej. Taka konstrukcja pozwala pompie wydajnie pracować i ogrzewać dom przy optymalnym poborze energii elektrycznej, nawet gdy na zewnątrz panują niskie temperatury.

pompa ciepła THERMA V Split
Autor: LG Zalety pompy THERMA V Split

Kompletna pompa THERMA V Monobloc

THERMA V Monobloc to kompletne urządzenie, w którym jednostka wewnętrzna i zewnętrzna są połączone w jeden moduł. Dlatego też nie ma potrzeby prowadzenia prac montażowych instalacji chłodniczej, a urządzenie typu monobloc wymaga jedynie podłączenia do instalacji wodnej. Ponadto, dodatkowe elementy obiegu wodnego, jak płytowy wymiennik ciepła, naczynie wzbiorcze i pompa wodna są zawarte w zestawie.

pompa ciepła - schemat działania
Autor: LG Zasada działania pompy ciepła. 1. Powietrze zewnętrzne; 2. Parownik - ciekły czynnik chłodniczy o niskiej temp. absorbuje energię cieplną z powietrza, a następnie zmienia stan skupienia z ciekłego na gazowy; 3. Sprężarka - wpływa do niej odparowany czynnik, energia elektryczna potrzebna do jej pracy przekształcana jest w ciepło i oddawana czynnikowi chłodniczemu; 4. Skraplacz - czynnik chłodniczy w postaci gazu o wysokiej temperaturze wpływa do wymiennika ciepła i przekazuje energię cieplną do wody poprzez termodynamiczny proces wymiany ciepła zachodzący między czynnikiem chłodniczym a wodą. Następnie zmienia swój stan skupenia na ciekły; Zawór rozprężny - czynnik chłodniczy przepływa przez zawór rozprężny, który przywraca go do pierwotnej postaci, obniżając jego temp. i ciśnienie

Wysokotemperaturowa pompa ciepła generuje moc 16 kW i jest w stanie wyprodukować wodę do temperatury 80°C. Kontrolę pracy pompy ciepła Therma V można realizować przy użyciu sterownika RS3, aplikacji mobilnej LG ThinQ lub centralnego systemu kontroli budynku poprzez protokół Modbus RTU.

W przypadku pompy wysokotemperaturowej, LG zastosowało technologię kaskady sprężarek BLDC R410A i R134a, uzyskując tym samym najwyższe parametry techniczne oraz znaczną wszechstronność oferowanych pomp ciepła.

Większość pomp Therma V ma możliwość pracy w temperaturze zewnętrznej od -25°C do 35°C
Autor: LG Większość pomp Therma V ma możliwość pracy w temperaturze zewnętrznej od -25°C do 35°C

Większość pomp Therma V ma możliwość pracy w temperaturze zewnętrznej od -25°C do 35°C, co umożliwia pompie zachowanie wysokiej efektywności oraz niezawodną pracę niezależnie od warunków otoczenia. Temperatura na zewnątrz nie ograniczy eksploatacji pompy Therma V, ponieważ urządzenia posiadają wbudowane grzałki elektryczne.

Pompy ciepła dla Ziemi

Pompy ciepła powietrze-woda to także krok w stronę poprawy jakości powietrza, którym przecież wszyscy oddychamy, a także sposób na uniezależnienie się od dostawcy energii. Piece na olej, gaz ziemny, węgiel czy drewno wiążą się z eksploatacją zasobów Ziemi. Co więcej, niektóre z tych paliw mogą się ostatecznie wyczerpać. Wybór pompy ciepła to także niższa emisja CO2 i mniejszy wpływ na zanieczyszczanie środowiska. Dlatego przyszłość należy do odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr, woda i słońce.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej