Zarządzanie dostępem do obiektów peryferyjnych

2020-09-11 8:58 Materiał partnerski Winkhaus
Farma wiatrowa
Autor: Winkhaus Obiekty rozproszone nie mają stałego personelu, ale wymagają regularnego serwisowania, przez różne ekipy techniczne. Kwestię praw dostępu i korzystania z kluczy można rozwiązać bezprzewodowymi systemami kontroli dostępu

Bezprzewodowy system kontroli dostępu Winkhaus blueSmart, oparty na wkładkach i kluczach elektronicznych, jest bardzo dobrym rozwiązaniem do obiektów rozproszonych, jak np. farmy wiatrowe, stacje transformatorowe, obiekty sieci wodociągowej.

Farmy wiatrowe, stacje transformatorowe, obiekty sieci wodociągowej i kanalizacyjnej albo węzły cieplne znajdują się w różnych lokalizacjach, co utrudnia zarządzanie nimi. Dodatkowo obiekty rozproszone wymagają możliwości stałego dostępu dla ekip technicznych, a jednocześnie specjalnej ochrony i zabezpieczeń. Rozwiązaniem dla tego typu obiektów jest bezprzewodowy system kontroli dostępu Winkhaus blueSmart, oparty na wkładkach i kluczach elektronicznych.

Jak działa system kontroli dostępu Winkhaus blueSmart?

System kontroli dostępu Winkhaus blueSmart umożliwia łatwą obsługę jednym kluczem wszystkich obiektów podległych danemu serwisantowi. Uprawnienia mogą być nadawane czasowo, zagubiony klucz można szybko i bezkosztowo usunąć z systemu bez konieczności wymiany wkładek. Dodatkowym udogodnieniem jest klucz blueSmart Active z wbudowaną baterią, który pozwala otwierać wkładki rozładowane lub zupełnie pozbawione baterii.

W przypadku obiektów peryferyjnych, które są rozsiane na dużym obszarze i rzadko odwiedzane administrator przekazuje serwisantowi klucz bez uprawnień i w momencie wyjazdu do obiektu lub przyjazdu na miejsce serwisant aktywuje klucz za pośrednictwem aplikacji w smartfonie - przy czym aktywuje go tylko na krótki czas, np. kilka godzin lub jeden dzień. Wówczas w przypadku zgubienia klucza okaże się on bezużyteczny dla znalazcy. Można też działać bez aplikacji, ale wówczas konieczne jest codzienne aktywowanie klucza w czytniku w centrali przed wyjazdem na serwis. Jest to możliwe w przypadku, gdy serwisanci działają na stosunkowo niewielkim terenie w pobliżu centrali. Po upływie 24h uprawnienia wygasają i klucz staje się bezużyteczny.

Wkładka elektroniczna zapisuje historię 2000 ostatnich zdarzeń, można więc prześledzić obecność poszczególnych osób w danym obiekcie, a także próby użycia nieautoryzowanego klucza. Zaletą systemu blueSmart jest także odporność na mechaniczny atak. Wkładkę blueSmart wyróżnia atest IMP 6.2.

Ze względu na łatwość montażu system blueSmart można w razie potrzeby rozbudowywać stopniowo, instalując go w kolejnych obiektach.

Oto najważniejsze cechy systemu kontroli dostępu, które sprawdzą się w obiektach rozproszonych:

  • brak okablowania - system kontroli dostępu blueSmart jest całkowicie bezprzewodowy;
  • na wkładkach elektronicznych zapisywane są uprawnienia dostępowe oraz informacje o użyciach kluczy zarówno uprawnionych użytkowników, jak i nieuprawnionych. Pozwala to na dokładne sprawdzenie, kiedy dany klucz został użyty do otwarcia drzwi danego pomieszczenia;
  • wygoda obsługi - administrator obiektu może za pomocą oprogramowania, w każdej chwili nadawać i zmieniać uprawnienia dla każdego klucza z osobna;
  • nadawanie dostępów na określony czas. Administrator może regulować, w jakich godzinach i do jakich obiektów będą wchodzić ekipy serwisowe.

Klucze pasywne i aktywne w systemie Winkhaus blueSmart

Dodatkowym udogodnieniem jest klucz blueSmart Active z wbudowaną baterią, który pozwala otwierać wkładki rozładowane lub zupełnie pozbawione baterii.

Klucze aktywne w systemach kontroli dostepu winkhaus blueSmart
Autor: Winkhaus Schemat systemu kontroli dostępu przy wykorzystaniu kluczy aktywnych. Dzięki zastosowaniu klucza aktywnego w ramach jednego systemu kontroli dostępu można łączyć aktywne i pasywne wkładki i klucze

W obiektach rozproszonych wkładki elektroniczne często wystawione są na działanie niskich temperatur, wtedy szybciej dochodzi do ich rozładowania. W takich przypadkach przydaje się aktywny klucz. Przekazuje wkładce energię, umożliwiając otwarcie zamka. W ten sposób przy pomocy aktywnego klucza można zasilać i otwierać także wkładki całkiem pozbawione baterii. Aktywny elektroniczny klucz jest większy niż standardowy klucz użytkownika, ponieważ musi pomieścić moduł zasilania, dysponuje też znacznie większą liczbą funkcji. Działa jak ładowarka lub jak programator.

Praktyczne jego zastosowanie można obejrzeć na filmie:

Partnerzy

Winkhaus to znany w Europie producent okuć budowlanych i systemów kontroli dostępu o ponad 160-letniej tradycji. Oprócz 5 zakładów na terenie Niemiec przedsiębiorstwo posiada oddziały i partnerów handlowych w wielu krajach świata. Ogółem grupa Winkhaus zatrudnia około 2000 pracowników. Produkty Winkhaus reprezentują najwyższy poziom zaawansowania technicznego w branży okuć i zabezpieczeń.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej