Sterowanie ogrzewaniem z SALUS Controls – poznaj korzyści

2021-09-01 1:01 Materiał sponsorowany
Automatyka sterująca SALUS Controls
Autor: SALUS Controls Automatyka sterująca SALUS Controls

Nowoczesny dom, to dom ekonomiczny, ekologiczny, a przy tym wygodny i komfortowy. Instalacja grzewcza jest kluczowym elementem tego zadania, ponieważ wpływa na koszty eksploatacji, a także na samopoczucie domowników. Chcąc przystosować wnętrza do indywidualnych potrzeb użytkowników (zależnych od stylu życia, pory dnia) warto zdać się na automatykę sterującą.

Automatyka sterująca SALUS Controls

SALUS Controls od lat projektuje automatykę budynkową dla branży grzewczej. W ofercie firmy znaleźć można wydajne rozwiązania, służące do sterowania każdym typem ogrzewania – również online:

 • szeroki wybór regulatorów temperatury
 • system z możliwością sterowania przez Internet – SALUS Smart Home
 • inteligentne głowice TRV
 • siłowniki
 • sterowniki pomp
 • akcesoria

Automatyka budynkowa oraz inteligentny system SALUS Smart Home pomogą również  zoptymalizować codzienną pracę sprzętów domowych. Przede wszystkim, dzięki odpowiednio zaprogramowanym scenariuszom pracy (reguły OneTouch), regulatory temperatury, smart plugi czy inteligentne przekaźniki mogą sterować nie tylko ogrzewaniem indywidualnie w każdym pomieszczeniu, ale też oświetleniem i urządzeniami elektrycznymi typu ON/OFF. Bezpłatna aplikacja internetowa SALUS Smart Home umożliwia sterowanie domem online i rejestruje zużycie energii przez urządzenia pracujące w domu, wskazując największe źródła jej pochłanialności. Historia poboru pozwala zawsze trzymać rękę na pulsie. W aplikacji SALUS Smart Home skorygujemy też wartości grzewcze lub wyłączymy sprzęt, choćbyśmy przebywali setki kilometrów od niego.

Sterowanie domem (w tym instalacją c.o.) przez internet ma szerokie zastosowanie, ponieważ sprawdza się nie tylko w domach jednorodzinnych i wynajmowanych lokalach, ale również – z uwagi na możliwość łatwego sterowania kilkoma systemami jednocześnie – w hotelach oraz innych obiektach zakwaterowania. Bramka internetowa UGE600 obsługuje jednocześnie wiele pomieszczeń i regulatorów (z jedną bramką można sparować do 100 urządzeń).

Automatyka sterująca SALUS Controls
Autor: SALUS Controls W aplikacji SALUS Smart Home skorygujemy wartości grzewcze lub wyłączymy sprzęt, choćbyśmy przebywali setki kilometrów od niego

Przepisy WT 2021 a sterowanie ogrzewaniem

Z uwagi na rozwój technologii i budownictwa, Ministerstwo Infrastruktury wprowadza co kilka lat aktualizację wytycznych dopuszczających budynki do użytku pod kątem możliwie najniższych strat energii (standardy izolacyjności cieplnej oraz oszczędności energii). Na początku roku 2021 weszła w życie kolejna aktualizacja (WT 2021), która zaostrza wartości współczynników:

 • przenikania ciepła
 • zapotrzebowania na energię początkową nieodnawialną (EP)

Do obniżenia wskaźnika EP najbardziej się przyczyniają odnawialne źródła energii, a co się z tym wiąże, coraz większą popularność zyskają pompy ciepła, które umożliwiają duży udział energii odnawialnej w bilansie energetycznym budynku. Wymogi techniczne 2021 skupiają się na źródłach ciepła odnawialnych i ekologicznych, a więc wielkiego znaczenia nabierają niskotemperaturowe instalacje grzewcze, jak i wspomniana automatyka sterująca.

Automatyka sterująca SALUS Controls
Autor: SALUS Controls Oszczędności, ekologia i zwiększony komfort cieplny to główne korzyści wynikające z zastosowania urządzeń sterujących ciepłem

Warto wiedzieć, że pompy ciepła najlepszą funkcjonalność osiągają w niskotemperaturowych systemach (np. podłogówka). Z kolei ogrzewanie podłogowe zawsze wymaga odpowiedniego sterowania. Co więcej, zamontowanie w każdym pomieszczeniu regulatorów dostosowuje temperaturę do potrzeb użytkownika oraz pory dnia, ograniczając dzięki temu nieekologiczne i kosztowne stany przesterowania.

Podwyżki w branży grzewczej – co zrobić, aby eksploatacja domu była tańsza?

Branża grzewcza nie uniknie kolejnych radykalnych podwyżek. Ma to związek z odchodzeniem od ogrzewania domów kotłami na węgiel (wzrost ceny uprawnień do emisji CO2) oraz z wyjęciem cen gazu spod kontroli Urzędu Regulacji Energetyki (ceny gazu w Polsce podyktuje dostawca). Analitycy rynku ostrzegają, że wkrótce więcej zapłacimy też za wodę i energię elektryczną. Na szczeblu systemowym nie da się uniknąć podwyżek. Koszty eksploatacji budynków będą rosły. Pozostaje więc oszczędne gospodarowanie zużyciem energii we własnym zakresie. Aby to było jednak możliwe, trzeba zaufać nowym technologiom.

Z pewnością oszczędność paliwa grzewczego zyskamy utrzymując we wnętrzach względnie stałą temperaturę. Gdy jesteśmy poza domem, instalacja nie powinna być wyłączona, ponieważ to spowoduje wyziębienie domu, który trzeba będzie ogrzać od zera. Tymczasem instalacja zużywa więcej energii na ogrzanie wychłodzonych wnętrz niż na utrzymanie w nich ustalonej temperatury. Jednocześnie ciepło powinno być dostosowane do potrzeb mieszkańców w danej chwili. Lubimy gdy w jednych pomieszczeniach jest cieplej, a w innych chłodniej. Chcąc to pogodzić, warto zdać się na automatykę sterującą ogrzewaniem. Nowoczesne regulatory są wyposażone w precyzyjne algorytmy sterujące, oferują też przemyślane harmonogramy pracy.

Automatyka sterująca SALUS Controls
Autor: SALUS Controls Nowoczesne regulatory są wyposażone w precyzyjne algorytmy sterujące, oferują też przemyślane harmonogramy pracy

Korzyści z montażu urządzeń sterujących ogrzewaniem

 • oszczędność paliwa grzewczego i pieniędzy; sterowanie temperaturą = sterowanie opłatami
 • ochrona środowiska naturalnego; mniejsza emisja produktów spalania do atmosfery
 • optymalna temperatura wnętrz; unikanie przegrzania i wyziębienia wnętrz
 • temperatura dostosowana do funkcji pomieszczeń oraz stylu życia mieszkańców
 • komfort cieplny sprzyjający lepszemu samopoczuciu domowników
 • wzrost prestiżu budynku, a co za tym idzie, lepsza cena na rynku nieruchomości

Poznaj wielofunkcyjny regulator Quantum

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej