Kontrola dostępu a przepisy o monitoringu i regulacje RODO. Jak uzyskać pewność, że dane są właściwie chronione?

2019-10-10 14:34 Winkhaus
System kontroli dostępu blueSmart
Autor: Winkhaus

blueSmart to nowoczesny system kontroli dostępu, który zapewnia rozszerzenie ochrony mienia firmy oraz umożliwia uzyskanie informacji na temat osób wchodzących do pomieszczeń. Dowiedz się, jak w łatwy sposób możesz zachować pełną kontrolę nad bezpieczeństwem swojej firmy!

blueSmart to nowoczesny system kontroli dostępu, który zapewnia ochronę mienia oraz umożliwia uzyskanie informacji na temat osób wchodzących do budynku czy konkretnych pomieszczeń.

System kontroli dostępu i RODO

Od 2018 obowiązuje unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych. Zaostrzenie przepisów na korzyść klientów to jednocześnie ogromne wyzwanie dla przedsiębiorców. Unijne rozporządzenie nie zawiera konkretnych wytycznych, pozostawiając im dużą swobodę - każdy przedsiębiorca musi znaleźć najlepszą dla swojej firmy metodę zabezpieczania i przetwarzania danych osobowych, uwzględniając wprowadzone w prawie zmiany (m. in. obowiązek prowadzenia rejestru naruszeń i czynności przetwarzania oraz zgłaszania wszelkich incydentów związanych z naruszeniem bezpieczeństwa danych osobowych). Niedostosowanie się do przepisów (wiążących dla wszystkich, nawet małych przedsiębiorstw), może wiele kosztować firmę - mowa o karach rzędu nawet 20 mln euro.

Zmiany w przepisach o monitoringu

Monitoring jest dozwolony w celu zapewniania bezpieczeństwa pracownikom, zachowania poufności wiadomości, które mogłyby zaszkodzić przedsiębiorstwu lub ochronie mienia. Nie można natomiast monitorować pomieszczeń nieprzeznaczonych do pracy oraz wykorzystywać kamer do sprawdzania tego, czy pracownicy wykonują swoje obowiązki. Dzięki systemowi blueSmart uzyskuje się pewność, że dane są właściwie chronione, a osoby pracujące na poszczególnych stanowiskach nie będą musiały się martwić o ich bezpieczeństwo. Informacje dotyczące systemu są szyfrowane na każdym etapie transmisji, a dostęp do programu zarządzającego jest chroniony hasłem oraz elektroniczną kartą systemu. Dzięki temu nikt niepowołany nie będzie miał dostępu do poufnych danych. W razie zgubienia lub kradzieży klucza, można go natychmiast zablokować. System ułatwia też pracę administratorowi danych osobowych, którego zakres obowiązków zwiększy się w związku z wprowadzonymi przez unijne prawo zmianami.

Nowoczesny system kontroli dostępu dla nowoczesnej firmy

blueSmart to system, którego dwoma najważniejszymi elementami są: elektroniczne wkładki do drzwi, zastępujące te tradycyjne, mechaniczne oraz specjalne klucze dostępu. Osoba zarządzająca firmą (lub wyznaczony administrator) może zdalnie nadawać kluczom uprawnienia. A ponieważ każdy przypisany jest do konkretnej osoby, można sprawnie i szybko przypisać jej dostęp do pomieszczeń. Klucz gromadzi dane na temat jego użycia, co pozwala łatwo sprawdzić, kiedy jego posiadacz wchodził do danego pomieszczenia. Jest to bardzo ważna informacja np. w przypadku kradzieży firmowego mienia lub dokumentów. Dzięki zapisanej informacji o tym, kto w danym czasie przebywał w pomieszczeniu, zawęża się grono podejrzanych.

Elektroniczna wkładka do drzwi
Autor: Winkhaus

Klucze można grupować w dowolny sposób, co znacznie usprawnia organizację. Na przykład wstęp do pomieszczeń biurowych mogą mieć tylko osoby zgromadzone w grupie "Kadra". Nazwę grupy oraz liczbę jej członków ustala się samodzielnie. Ponadto, w sytuacji gdy klucz zostanie zgubiony przez właściciela, można go błyskawicznie zablokować - dzięki temu nikt niepowołany nie będzie w stanie z niego skorzystać, aby uzyskać dostęp do pomieszczeń.

Klucz elektroniczny
Autor: Winkhaus

Rozbudowa bez ograniczeń

Warto dodać, że system blueSmart daje niemal nieograniczone możliwości rozbudowy w miarę rozwoju firmy lub zmian w organizacji. Co ważne, do zainstalowania systemu potrzebna jest tylko wymiana wkładek - nie trzeba modyfikować stolarki drzwiowej ani przeciągać kabli, więc obejmowanie nim nowych pomieszczeń jest kwestią kilkunastu minut. Oprogramowanie do zarządzania systemem jest łatwe w obsłudze. Sprawnie poruszanie się w tym intuicyjnym programie nie wymaga praktycznie żadnego przygotowania. Zmiana uprawnień, kontrola wejść czy blokowanie zagubionych kluczy nie stwarza problemów, a wszystkie wprowadzane zmiany są w programie trwale rejestrowane, aby maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo.

Potrzebujesz szczegółowych informacji? Zapytaj

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej