Klucz elektroniczny w systemie kontroli dostępu. Jakich 6 ważnych funkcji może pełnić klucz elektroniczny?

2019-10-15 11:59
klucz elektroniczny
Autor: Winkhaus Klucz elektroniczny systemu kontroli dostępu blueSmart - jest nośnikiem danych dostępowych, a ich wymiana z czytnikiem lub elektroniczną wkładką zainstalowaną w drzwiach odbywa się za pośrednictwem sieci bezprzewodowej

Klucz elektroniczny to najważniejsze urządzenie systemu kontroli dostępu, umożliwiające zarządzanie m.in. uprawnieniami w budynku. Dlaczego klucz elektroniczny jest lepszy od mechanicznego? Jakie może mieć funkcje?

Organizacja i zarządzanie uprawnieniami wstępu do pomieszczeń, zwana potocznie kontrolą dostępu, jest dziś obowiązkowym elementem sprawnego i bezpiecznego użytkowania budynków o różnym przeznaczeniu. Bez względu na wielkość obiektu i liczbę korzystających z niego osób, kontrola dostępu jest ważna dla ochrony dóbr materialnych oraz bezpieczeństwa użytkowników. 

Klucz elektroniczny a mechaniczny - porównanie

Mechaniczne systemy typu master key, które są obecnie popularniejszymi metodami organizacji dostępów, mają niestety sporo wad. Jedną z najbardziej uciążliwych i kosztownych niedoskonałości systemów mechanicznych jest konsekwencja zgubienia klucza. A jest to sytuacja dość częsta. Najczęściej klucz w takim systemie otwiera wiele pomieszczeń. Aby zapewnić bezpieczeństwo obiektu w takiej sytuacji, konieczna jest wymiana, bądź tzw. przekodowanie dużej ilości wkładek. To kosztowna i wymagająca czasu operacja, która często okazuje się nieopłacalna. W przypadku klucza elektronicznego nie ma takiego problemu i właśnie z tego m.in. powodu elektroniczna kontrola dostępu jest lepszym rozwiązaniem.

Zalety klucza elektronicznego

  • Wymiary i typy elektronicznych wkładek w systemie kontroli dostępu są zgodne z najczęściej używanymi wkładkami mechanicznymi. Instalacja kontroli dostępu sprowadza się jedynie do wymiany wkładek w drzwiach obiektu. Jest to operacja szybka i bezinwazyjna, ponieważ wszystkie wkładki wyposażone są w baterie i nie wymagają kłopotliwego okablowania.
  • Wkładki elektroniczne mają dyskretną formę - nie rzucają się w oczy.
  • Wyróżniają się długim czasem pracy - dla wkładek do drzwi wewnętrznych, zależnie od ilości użyć, ten czas wynosi nawet do 6 lat, dla wkładek do drzwi zewnętrznych do 10 lat.
  • Dostęp do pomieszczeń jest możliwy przy użyciu uprawnionego klucza. Podobnie jak w systemach mechanicznych, klucz jest przez użytkownika wkładany i obracany we wkładce, która porusza mechanizmem zamka. Wkładki nadają się więc do każdych drzwi, wyposażonych w zamek z klasyczną wkładką profilową.
  • Wszystkie wkładki elektroniczne są wyposażone w zabezpieczenie przed rozwierceniem i wyrwaniem rdzenia. Opcjonalne certyfikaty, np.  VdS, SKG, ochrona przeciwwybuchowa i przeciwpożarowa, gwarantują szerokie możliwości zastosowań.
czytnik kontroli dostępu
Autor: Winkhaus Klucz i czytnik blueSmart. W momencie przyłożenia klucza do czytnika następuje wymiana danych
System blueSmart

Technologia Winkhaus blueSmart umożliwia centralne sterowanie całymi systemami: zarówno mniejszymi (np. za pomocą aplikacji), jak i dużymi i złożonymi (za pomocą oprogramowania). Czynności administracyjne to m.in. zarządzanie uprawnieniami dostępowymi do poszczególnych drzwi w danym obiekcie. Uprawnienia można odpowiednio definiować, przypisując je do określonych osób, pomieszczeń lub stref w budynku i ograniczając w czasie. Informacje przechowywane w oprogramowaniu (dla średnich i dużych systemów) są dystrybuowane poprzez sieć wirtualną Winkhaus dzięki inteligentnym powiązaniom kluczy i wkładek – bez konieczności czasochłonnego układania kabli. Istniejące systemy, takie jak układy sterowania budynkiem, systemy alarmowe, rejestracji czasu lub zarządzania energią, przy pomocy oprogramowania Winkhaus dają się łatwo zintegrować z elektroniczną kontrolą dostępu.

Klucz elektroniczny - 6 ważnych funkcji

1. Klucz elektroniczny jest nośnikiem informacji w systemie. To na podstawie zapisanych w kluczu danych, wkładka pozwala, bądź nie, na obrót klucza i tym samym odryglowanie lub zaryglowanie zamka. Transmisja danych między kluczem a wkładką oparta jest na technologii RFID, w której pasywny klucz korzysta z energii zasilanej bateriami wkładki. Klucze użytkowników są więc bezobsługowe.

2. Klucz elektroniczny z założenia przeznaczony jest do obsługi wkładek systemu. Użytkownik za pomocą swojego klucza może obsługiwać także inne systemy i urządzenia. Popularnym uzupełnieniem systemu kontroli dostępu są czytniki sterujące urządzeniami elektrycznymi. Przy użyciu klucza, użytkownik może otwierać szlabany, sterować oświetleniem czy uzbroić system alarmowy.

3. Daje też możliwość identyfikowania użytkownika w innych systemach sterowania lub dostępu. Wystarczy zadbać, by czytnik takiego „obcego” systemu był zgodny z typem transpondera RFID zastosowanym w systemie blueSmart. Kluczem można obsługiwać wtedy np. system rejestracji czasu pracy, sterować windą, albo uruchomić maszynę lub pojazd.

4. Może posłużyć do zabezpieczenia urządzeń drukujących, które są wyposażeniem każdego biura. Dane wydruków czekają na serwerze do momentu zalogowania się użytkownika kluczem w czytniku przy drukarce. Po zalogowaniu, drukowane są „do rąk” właściciela. To zapewnia poufność i bezpieczeństwo drukowanych informacji. Niezależnie od drukowania, również skanowanie dokumentów na urządzeniach kopiujących może być zabezpieczone kluczem. Po zalogowaniu, pliki skanowanych dokumentów wysyłane są na wcześniej zapisany adres e-mail właściciela klucza.

5. Jeśli z jakichś powodów nie jest możliwe dostosowanie „obcego” systemu w czytnik zgodny z transponderem RFID użytym w systemie, wówczas można wyposażyć klucze w dodatkowy, właściwy dla danego systemu transponder. Klucz będzie więc mógł obsługiwać dedykowane komponenty blueSmart oraz inne instalacje oparte na technologii RFID, funkcjonujące w obiekcie.

6. Klucz elektroniczny może obsługiwać również dostęp do wszelkiego rodzaju mebli biurowych (wyposażonych w z zamki elektryczne) - np. szafki czy kontenery z dokumentami lub innym wyposażeniem.

Potrzebujesz szczegółowych informacji? Zapytaj

wkładka systemy kontroli dostepu blueSmart
Autor: Winkhaus Wkładka blueSmart - niewielka, dyskretna, nie wpływa na wygląd drzwi
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej