EXTA LIFE - system domu inteligentnego firmy Zamel. Jak działa Zamel EXTA LIFE?

2020-07-15 0:01 Materiał sponsorowany Zamel
Zamel EXTA LIFE
Autor: Zamel System domu inteligentnego Zamel EXTA LIFE na tle konkurencji wyróżnia wiele rodzajów nadajników (puszkowych, modułowych), pilotów oraz klawiszy 2 i 4 kanałowych. Dodatkowym atutem z punktu widzenia użytkownika jest proste sterowanie z użyciem częstotliwości 868 MHz

System EXTA LIFE zapewnia sterowanie oświetleniem, roletami okiennymi, bramami wjazdowymi, ogrzewaniem oraz innymi urządzeniami elektrycznymi nie tylko z poziomu nadajników radiowych, ale także za pomocą smartfonów i tabletów z dowolnego miejsca na świecie.

Jak działa inteligentny dom?

Inteligentny dom (Smart Home) to dom, w którym wszystkie jego elementy połączone są ze sobą poprzez sieć, a mieszkańcy domu mogą wydawać im różnego rodzaju polecenia. Mogą to robić również z dowolnego miejsca poza domem.

Inteligentny dom wymyślono po to, aby maksymalnie zwiększyć funkcjonalność domu, bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. System inteligentnego domu nadzoruje i optymalizuje działanie poszczególnych elementów w budynku. Pozwala zaoszczędzić czas oraz umożliwia monitorowanie i zmniejszanie zużycia mediów. Zapewnia sterowanie pracą takich elementów, jak oświetlenie, ogrzewanie, wentylacja, okna, drzwi, bramy, czy system nawadniania w ogrodzie. Inteligentny dom umożliwia również symulację obecności mieszkańców.

Prawidłowo zaprojektowany system inteligentnego domu powinien być dostosowany do potrzeb użytkownika, by działał optymalnie i przynosił wymierne korzyści. Z uwagi na to nie warto oszczędzać na jego projekcie.

WARTO PAMIĘTAĆ

Ceny energii elektrycznej wciąż rosną, a nowoczesne budownictwo dąży do zwiększenia efektywności energetycznej budynku, na co pozwala między innymi nowoczesna automatyka wraz z zarządzaniem zintegrowanym.

Zamel EXTA LIFE dla domów jednorodzinnych

Zamel EXTA LIFE to system domu inteligentnego, który umożliwia:

 • sterowanie oświetleniem
 • sterowanie roletami z podziałem na pomieszczenia
 • sterowanie bramami: wjazdową i garażową
 • sterowanie ogrzewaniem
 • dwukierunkową komunikację
 • zdalny dostęp
 • funkcje logiczne - planowanie scenariuszy
 • sterowanie wg określonego harmonogramu
 • szyfrowaną transmisję
 • możliwość sterowania z wielu miejsc
 • ma intuicyjną aplikację dla systemu Android i IOS

System domu inteligentnego EXTA LIFE zbudowany jest z kontrolera, odbiorników i nadajników, czujników: ruchu, temperatury, zalania, kontaktronów (czujników otwarcia okien i drzwi), multisensorów (połączenie kilku czujników), wzmacniacza sygnału i regulatora temperatury.

EXTA LIFE jest sterowany bezprzewodowo - wykorzystuje komunikację radiową pomiędzy sterowanymi urządzeniami. To pozwala na instalację w każdym istniejącym domu bez konieczności prowadzenia przewodów. Może być też dowolnie rozbudowany w dowolnym czasie.

W nowo budowanych domach można zastosować sterowanie przewodowe, oparte na sterowaniu urządzeniami poprzez przewody poprowadzone pomiędzy nimi. Tu bardzo ważny jest dobry projekt, aby uniknąć późniejszego kucia ścian. Koszty obu instalacji są podobne.

Zamel EXTA LIFE ma także trzecią niezależną metodę komunikacji – wielokanałowe programowalne piloty. Pilot może współpracować z odbiornikami i kontrolerem. Wystarczy, że na etapie programowania systemu pilot zostanie skojarzony z odbiornikiem, którym ma sterować. Przydatną funkcją systemu jest możliwość zdalnego dopisywania i usuwania pilotów do odbiorników oraz ustawienie parametrów, np. czasu załączenia. Piloty mogą być dwu-, cztero-, ośmio- lub trzydziestosześciokanałowe (tj. mogą sterować 2, 4, 8 lub 36 urządzeniami).

Zamel EXTA LIFE sterowanie roletami
Autor: Zamel Inteligentny dom EXTA LIFE umożliwia sterowanie roletami z podziałem na poszczególne pokoje w domu. Użytkownik może podnieść/opuścić wszystkie rolety jednocześnie lub zgodnie z zadanym harmonogramem dla poszczególnych pomieszczeń

Jak działa Zamel EXTA LIFE?

System Zamel EXTA LIFE działa na częstotliwości radiowej 868 MHz - częstotliwość wykorzystywana najczęściej przez urządzenia automatyki budynkowej.

Nadajniki w systemie EXTA LIFE mogą być:

 • modułowe (montowane w rozdzielnicy elektrycznej),
 • natynkowe (klawiszowe, montowane na dowolnej powierzchni, wykorzystywane najczęściej do prostych funkcji sterowania: oświetleniem, roletami czy bramami),
 • dopuszkowe (montowane w puszce o ∅60, ważny jest przewód neutralny),
 • piloty.

Nadajniki mogą być zasilane z sieci elektrycznej o napięciu 230V lub baterią CR2032.

Nadajniki paruje się z odbiornikami. W przypadku instalacji bez kontrolera - za pomocą specjalnego przycisku na odbiorniku lub w instalacji z kontrolerem za pomocą aplikacji EXTA LIFE. System EXTA LIFE umożliwia zarówno proste sterowanie radiowe nadajnik-odbiornik, jak i zarządzanie przez smartphona w instalacji z kontrolerem.

Kontroler, który jest elementem systemu EXTA LIFE, umożliwia sterowanie zdalne z użyciem smartphona, definiowanie scen czy zaplanowanie harmonogramu i ustawienie funkcji logicznych. Dwukierunkowa komunikacja pomiędzy kontrolerem a odbiornikami, pozwala na błyskawiczne uzyskanie informacji na temat zamknięcia okien czy drzwi, bram, otwarcia rolet zewnętrznych czy też stanu poszczególnych urządzeń elektrycznych (włączone/wyłączone).

Kontroler łączy się z siecią za pomocą stałego adresu IP (widocznego publicznie). W przypadku, gdy użytkownik ma zmienne IP można skorzystać z usługi DDNS. ZAMEL udostępnia adres do podłączenia za darmo. Praca lokalna kontrolera zapewnia, że w przypadku braku dostępu do internetu, kontroler dalej działa, zachowując funkcjonalność. Kontroler jest połączony z routerem za pomocą kabla sieciowego, to pozwala na komunikację z użyciem aplikacji mobilnej (przez sieć lokalną lub przez zdalny dostęp). Sam kontroler komunikuje się z odbiornikami z wykorzystaniem częstotliwości 868 MHz.

Odbiorniki podobnie jak nadajniki w systemie EXTA LIFE montuje się albo w puszcze albo w rozdzielnicy.

Ważnym elementem systemu EXTA LIFE są czujniki. Czujniki mogą być zasilane nisko napięciowo lub bateryjnie. Te zasilane baterią można montować na podstawce magnetycznej co zwiększa komfort korzystania z systemu. Czujnik może współpracować bezpośrednio z wybranymi odbiornikami EXTA LIFE lub z kontrolerem.

Na filmie możemy zobaczyć podłączenie kontrolera EXTA LIFE i uruchomienie systemu.

Co wyróżnia system EXTA LIFE?

W opiniach o EXTA LIFE dostępnych na internetowych forach można wyróżnić kilka powtarzających się zdań. Użytkownicy systemu podkreślają konkurencyjność ceny systemu polskiego producenta względem rozwiązań konkurencji. Jako zalety wymienia się również: łatwość instalacji i konfiguracji systemu, stabilność pracy systemu, intuicyjną aplikację, niewielkie wymiary modułów łatwe do umieszczenia w puszce, a także estetykę kontrolera i czujników.

Należy zwrócić uwagę także na:

 • Duży wybór nadajników: puszkowych, modułowych, pilotów, oraz klawiszy 2 i 4 kanałowych. Możliwość zdalnego dopisywania i usuwania nadajników do wybranych odbiorników, ich parametryzację oraz zdalną zmianę ich ustawień. Czynności te mogą mieć charakter jedno lub wielokrotny w zależności od daty, godziny, dnia tygodnia.
 • Możliwość zasilania zarówno zewnętrznego jak i baterią.
 • Sterowanie roletami możliwe jest z podziałem na poszczególne pokoje w domu. Użytkownik może podnieść/opuścić wszystkie rolety jednocześnie lub zgodnie z zadanym harmonogramem dla poszczególnych pomieszczeń.
 • Czujniki mogą się łączyć bezpośrednio z odbiornikami w przypadku braku kontrolera w systemie.
 • Czujnik zalania może pracować z sondą zewnętrzną lub jako samodzielny wodoszczelny element.
 • 10 trybów pracy kontaktronów (czujników otwarcia okien/drzwi).
 • Wygodne rozwiązania do zabudowania w puszce.
 • Duży zasięg.
 • Sterowniki LED i LED RGBW.
 • Jakość.

Tabela prezentuje funkcje dostępne w systemie EXTA LIFE.

Sterowanie ON/OFF TAK
Sterowanie oświetleniem, ściemniacze TAK
Sterowanie brama wjazdową TAK
Sterowanie paskami LED RGB + RGBW TAK
Komunikacja dwukierunkowa TAK
Sterowanie ogrzewaniem TAK
Sterowanie klimatyzacją TAK
Sterowanie roletami TAK
Programowanie scen TAK
Wbudowane programatory TAK
Rozbudowa systemu TAK
Czujniki ruchu TAK
Czujniki zalania TAK
Kontaktrony TAK
Multisensor TAK
Automatyczna zdalna aktualizacja systemu TAK

Warto podkreślić, że EXTA LIFE pozwala zarówno na definiowanie pojedynczych zdarzeń, sekwencji, a także scenariuszy których realizacja uzależniona jest od spełnienia określonych przez użytkownika warunków logicznych. Najczęściej mogą to być parametry ustawione na czujnikach lub naciśnięcie wybranego nadajnika. Takie działania mogą być pojedyncze lub ustawione jako harmonogram w zależności od daty, godziny, dni tygodnia.

Zamel EXTA LIFE sterowanie temperatura pomieszczen
Autor: Zamel Sterowanie temperatury w pomieszczeniach odbywa się za pomocą nadajników klawiszowych. Użytkownik ma możliwość przypisania określonej temperatury ogrzewania czy klimatyzacji do poszczególnych pomieszczeń. Co więcej, istnieje możliwość zaprogramowania systemu EXTA LIFE tak, aby zmieniał wartości w określonych godzinach lub dniach tygodnia
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej