Bezpieczne drukowanie dzięki elektronicznym kluczom

2020-09-11 14:46
Bezpieczne drukowanie dzięki elektronicznym kluczom
Autor: Winkhaus W momencie gdy użytkownik przykłada klucz do czytnika, urządzenie pobiera z niego dane i weryfikuje je w systemie. Wydrukowane dokumenty odbierze tylko ten użytkownik, który, po pierwsze, ma przypisane uprawnienia drukowania, po drugie, ma zapisane je na swoim kluczu. Uprawnienia mogą być ustalane i zmieniane przez administratora w dowolnej chwili, a także nadawane na czas określony

Wkładki elektroniczne, inteligentne klamki, terminale dostępowe i rejestratory czasu pracy to nowoczesne komponenty, które w sposób efektywny współdziałają w ramach jednolitego systemu kontroli dostępu. Dobrym przykładem efektywnego wykorzystania systemu jest korzystanie z kluczy blueSmart do identyfikacji użytkowników drukarek.

System elektronicznych wkładek i kluczy blueSmart nie tylko zarządza dostępem do pomieszczeń, ale może także pełnić dodatkowe funkcje. Rejestruje różnego typu działania użytkowników kluczy i umożliwia ich monitorowanie oraz rozliczanie.

Najpopularniejsze z funkcji systemu blueSmart to:

  • korzystanie z urządzeń (tj.: ekspres do kawy, drukarki);
  • sterowanie drzwiami automatycznymi;
  • rejestrowanie czasu pracy;
  • dostęp i korzystanie z miejsc parkingowych;
  • zarządzanie dostępem do szaf, kontenerów i szafek.

Większość z nich służy zapewnieniu ochrony dokumentów. Dobrym przykładem ochrony dokumentów jest też korzystanie z kluczy blueSmart do identyfikacji użytkowników drukarek.

Czy wiesz, że

Wkładki elektroniczne Winkhaus mają najwyższą 6 klasę zabezpieczenia potwierdzoną certyfikatem Instytutu Mechaniki Precyzyjnej.

Bezpieczne drukowanie z wykorzystaniem systemu kontroli dostępu

Jak to wygląda w praktyce? Pracownik przesyła dokumenty do wydruku, które automatycznie zapisują się w pamięci urządzenia. Następnie musi podejść do drukarki i zalogować się na niej za pomocą swojego klucza. Drukarka udostępni tylko te dokumenty, które zostały zapisane na koncie użytkownika, identyfikującego się tym konkretnym kluczem. Po wydrukowaniu i zabraniu wydruków, użytkownik ponownie przykłada klucz do czytnika drukarki, by się wylogować.

W podobny sposób można skanować dokumenty. Po zalogowaniu, pliki skanowanych dokumentów wysyłane są na wcześniej zapisany mail właściciela klucza.

Żaden z pracowników nie ma więc dostępu do dokumentów, do których nie ma uprawnień. Bezpieczny wydruk jest szczególnie ważny w przypadku większych firm z rozbudowaną infrastrukturą, z dużą liczbą wielofunkcyjnych urządzeń drukujących.

Bezpieczne drukowanie jest szczególnie istotne w przypadku druku dokumentów poufnych. Eliminuje to ryzyko trafienia ich w niepowołane ręce i np. przekazania konkurencji. Takie zagrożenie można łatwo wyeliminować, kiedy każdy z pracowników będzie mógł drukować dopiero po zalogowaniu się do urządzenia.

Oszczędność kosztów dzięki systemowi kontroli dostępu

Optymalizacja kosztów jest niezwykle istotna w każdej firmie. Dzięki wykorzystaniu systemu kontroli dostępu można ograniczyć wydatki związane z utrzymaniem drukarek. 

Ponieważ każdy wydruk jest przypisany do użytkownika, można kontrolować np. koszty drukowania. System daje możliwość przypisania kosztów druku do konkretnych działów na podstawie ilości wydruków. Co miesiąc, generowane są dokładne zestawienia kosztów wydruku, co pozwala na bieżąco nadzorować wydatki i w razie konieczności je optymalizować. Każdy dział w firmie może mieć z góry określone uprawnienia: wydruki w kolorze, w dowolnych formatach, z urządzeń mobilnych.

Jeśli zatem kontrola nad kosztami związanymi z utrzymaniem drukarek stwarza w firmie problemy, zdecydowanie warto pomyśleć o takim rozwiązaniu. Szczególnie, jeśli z urządzeń korzysta wiele osób.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej