Osuszacze powietrza niezbędne na budowie i po zalaniu. Jaki osuszacz wybrać?

2021-03-22 17:26 Materiał partnerski materiały firmy Trotec
Profesjonalne osuszacze powietrza
Autor: Trotec Osuszacze dla profesjonalistów serii TTK-S

Osuszacze powietrza sprawdzą się podczas budowy czy remontu, w pomieszczeniach o niskich temperaturach, a także po zalaniu. Przyspieszą schnięcie tynków i wylewek, a tym samym skrócą cały proces technologiczny. Jak dobrać profesjonalny osuszacz? Na jakie parametry urządzeń zwrócić uwagę? W artykule odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące profesjonalnych osuszaczy powietrza.

Spis treści

 1. Rodzaje osuszaczy powietrza
 2. Czym kierować się przy wyborze osuszaczy powietrza?
 3. TTK-S - seria osuszaczy dla profesjonalistów
 4. Wentylatory powietrza i nagrzewnice przemysłowe wspomogą osuszanie

Rodzaje osuszaczy powietrza

Efektywność osuszania zależy od wielu czynników, m.in. od powierzchni pomieszczenia oraz temperatury powietrza w nim i wyjściowej wilgotności. Dlatego na początek trzeba dobrze ocenić warunki panujące w pomieszczeniu, które chcemy osuszyć. Średnia temperatura powietrza we wnętrzu to jeden z najważniejszych aspektów wyboru optymalnego osuszacza powietrza.

Dużą uwagę należy też zwrócić na parametry techniczne i jakość wykonania urządzenia. Wybór osuszaczy do zastosowań przemysłowych i profesjonalnych jest naprawdę duży. Duże są też rozbieżności w cenach urządzeń. Pamiętajmy jednak, że to nie powinno stać się głównym kryterium wyboru. Zatem, jaki osuszacz powietrza wybrać do zimnych, a jaki do cieplejszych pomieszczeń? Jak działają osuszacze powietrza różnych typów?

Przemysłowe osuszacze powietrza dzielimy na:

 • Osuszacze powietrza kondensacyjne - cechuje je bardzo atrakcyjny stosunek ceny do parametrów, skuteczności i wydajności energetycznej. Mają też niską wrażliwość na zanieczyszczenia powietrza, dlatego z powodzeniem nadają się do zapylonych pomieszczeń czy prac wykończeniowych i budowlanych. Zazwyczaj kondensacyjne osuszacze powietrza polecane są do stosowania w zakresie temperatur od 12 do 25°C. Najwyższą wydajność i najniższe koszty eksploatacji osiągają przy bardzo wysokiej wilgotności (ponad 80%) i temperaturze ok. 30°C. Wraz z ich spadkiem, spada również wydajność urządzenia. Sprężarkowe osuszacze kondensacyjne działają w sposób podobny do lodówek. Wewnątrz urządzenia kryje się ciśnieniowy system chłodzenia, tłoczący środek chłodniczy pomiędzy dwoma wymiennikami ciepła – skraplaczem i parownikiem.
 • Niskotemperaturowe osuszacze kondensacyjne ze sprężarką - polecane do osuszania powietrza przy średniej temperaturze pomieszczenia powyżej 8°C. Te osuszacze powietrza wyposażone są w systemy regularnego odmrażania parownika, z zastosowaniem cyrkulacji powietrza lub gorącego gazu. Brak procesu rozmrażania w recyrkulacji lub gorącym gazem oznaczałby całkowite zamrożenie parownika (części zimnej), aż do całkowitej niedrożności i zablokowania przepływu powietrza. Urządzenia niskotemperaturowe z odmrażaniem cyrkulacyjnym wyróżniają się uniwersalnością i mogą być używane w bardzo szerokim zakresie temperatur. Polecane są również do osuszania powietrza przy temperaturach powyżej 15 °C.
 • Osuszacze powietrza adsorpcyjne - polecane są do pomieszczeń gdzie konieczne jest odprowadzanie dużych ilości wilgoci przy niskich temperaturach. Sprawdzą się w nieogrzewanych piwnicach lub chłodniejszych pomieszczeniach, przy średnich temperaturach spadających w miesiącach zimowych poniżej 8°C. Osuszacze tego typu osiągną najwyższą wydajność w pomieszczeniach o temperaturze poniżej 10°C i wilgotności mniejszej niż 40-50%. W przypadku wzrostu temperatury do 12°C wydajność tych urządzeń jest jeszcze zadowalająca. Powyżej 12°C ich bilans energetyczny pogarsza się tak znacznie, że niknie ekonomiczny sens ich eksploatacji. Osuszacze adsorpcyjne wyróżnia najwyższa wytrzymałość, żywotność, krótkie czasy przestojów i najwyższa wydajność osuszania powietrza. W przypadku tych urządzeń wilgotne powietrze nie jest poddawane kondensacji. Stosuje się natomiast bezpośredni wydmuch gorącej pary wodnej oraz jej odprowadzanie na zewnątrz za pośrednictwem węża lub kanału. Rozwiązanie to jest podobne do stosowanego w domowych suszarkach do bielizny.
Ważne

Trzeba pamiętać, że wilgoć znajduje się nie tylko w powietrzu wypełniającym pomieszczenie. Dodatkowa wilgoć przedostaje się także z zewnątrz, na przykład w związku ze stanem izolacji, przez szczeliny w drzwiach lub poprzez otwarte drzwi i okna. Dlatego też, przy obliczaniu zapotrzebowania na wydajność osuszania należy uwzględnić wilgoć napływającą z zewnątrz.

Czym kierować się przy wyborze osuszaczy powietrza?

Najważniejszym parametrem każdego osuszacza powietrza jest wydajność. Parametr ten informuje, ile wilgoci z otoczenia urządzenie jest w stanie wychwycić w określonym czasie. Przemysłowe osuszacze powietrza osiągają wydajności nawet do kilkuset litrów na dobę. Drugim bardzo ważnym kryterium jest przepływ powietrza, mierzony w m³/godz. Osuszacze z dużym przepływem powietrza stosujemy w pomieszczeniach o znacznej powierzchni lub skomplikowanym układzie, gdyż lepiej sobie radzą z osuszaniem wszystkich ich zakątków. 

Ważnym kryterium doboru osuszacza z punktu widzenia użytkownika jest także zakres funkcji osuszacza. Urządzenia tej samej klasy i wydajności różnią się wyposażeniem wpływającym na komfort eksploatacji. Funkcje szczególnie przydatne:

 • 24-godzinny zegar sterujący.
 • Programator Timer, który umożliwia automatyczne wyłączanie urządzenia.
 • Sterowany higrostatycznie tryb automatyczny uruchamiany pokrętłem bez podziałki.
 • Możliwość precyzyjnego określenia docelowej wilgotności powietrza poprzez wprowadzenie rzeczywistych wartości.
 • Funkcja odpływu kondensatu, która eliminuje konieczność ciągłego opróżniania zbiornika oraz umożliwia odprowadzanie skroplin do kanalizacji (ciągła eksploatacja).
Profesjoale osuszacze powietrza
Autor: Trotec Osuszacz powietrza TTK 175 S

TTK-S - seria osuszaczy dla profesjonalistów

Seria przemysłowych osuszaczy TTK-S przeznaczona jest dla profesjonalistów. To solidne, przenośne urządzenia, o bardzo dużej wydajności. Mają wytrzymałą, metalową obudowę, wydajną sprężarkę z tłokiem obrotowym, szeroki zakres temperatur stosowania. Dlatego też z powodzeniem mogą być wykorzystywane w najtrudniejszych warunkach warsztatowych, budowlanych lub laboratoryjnych. Są też łatwe do serwisowania. Urządzenia wyposażone są w wiele praktycznych rozwiązań, które ułatwiają pracę oraz zwiększają ich wydajność.

Urządzenia z serii TTK-S mają bardzo dużą wydajność osuszania, ponieważ:

 • Cały system przewodzenia ciepła został stworzony z idealnie dobranych komponentów wykonanych z najlepszych materiałów. Gwarantuje to maksymalną wydajność osuszania w dużym zakresie temperatur, także poniżej 15°C, np. w pomieszczeniach bez ogrzewania.
 • Urządzenia wyposażone są też w wysokiej klasy automatyczny, gazowy układ odmrażania, dzięki czemu urządzenie umożliwia ciągłe osuszanie, bez konieczności stosowania przerw.

Elementy elektryczne urządzeń TTK-S zabezpieczone są przed działaniem kurzu i wilgoci. Specjalna obudowa zapewnia skuteczną ochronę układów elektrycznych przed szkodliwymi osadami, negatywnie wpływającymi na działanie i żywotność osuszacza. Dzięki jej zastosowaniu urządzenia nadają się do pracy w trudnych warunkach roboczych.

Ponadto osuszacze TTK-S mają niewielką masę oraz wyposażone są w sprytne elementy, które ułatwiają ich transport, magazynowanie oraz zwiększają mobilność. Wszystkie maszyny mają dwa rowki w górnej części obudowy, które umożliwiają stabilne i zwarte sztaplowanie.

Ważne

Niewątpliwą zaletą osuszaczy TTK-S jest to, że produkowane są one w zakładach na terenie Europy, mimo to mają bardzo atrakcyjne ceny.

Wentylatory i nagrzewnice
Autor: Trotec Wentylator TTV 7000 i grzewcza dmuchawa olejowa IDS 20 D

Wentylatory powietrza i nagrzewnice przemysłowe wspomogą osuszanie

Wsparcie w postaci wentylatora lub nagrzewnicy (dmuchawy) jest bardzo przydatne w czasie prowadzenia prac osuszających. Proces przebiegnie dużo szybciej jeżeli skierujemy dodatkowy strumień powietrza w stronę trudno dostępnych miejsc.

Firma Trotec ma w ofercie wentylatory TTV o wysokiej mocy, aż do 8500 m³/h. Dostępne są trzy modele: TTV 4500, TTV 4500 HP, TTV 7000. To wersje o naprawdę dużej mocy i wydajności, które z powodzeniem wspomogą przywracanie optymalnej wilgotności, np. ścian. Zapewnią w pomieszczeniu silniejszą wentylację, zadziałają punktowo w miejscach bardziej zawilgoconych, przyspieszą cyrkulację powietrza, nie dopuszczą do nadmiernego wzrostu temperatury powietrza przy jednoczesnym użyciu nagrzewnicy.

Ponadto w ofercie można wybierać wśród dziewięciu modeli dmuchaw olejowych (nagrzewnic) z serii IDS. Są one szczególnie przydatne do szybkiego ogrzewania magazynów, warsztatów, budów, itp. Urządzenia te są wyposażone w elektroniczny nadzór płomienia, termostat zabezpieczający przed przegrzaniem oraz w pełni automatyczne schładzanie. Obudowa pokryta jest ochronnym lakierem, co zapewnia skuteczną ochronę przed hałasem i niewielkie ryzyko obrażeń ciała. Nagrzewnice IDS to urządzenia mobilne. Umieszczone są na podstawach z dużymi kołami, co umożliwia ich szybki transport i zmianę miejsca eksploatacji.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej