Mierz precyzyjnie! Jak ocenić, czy poziomnica, laser lub dalmierz mierzą poprawnie?

2020-10-16 10:33 Materiał partnerski Marta Balcerowska
Laser płaszczyznowy PRO
Autor: PRO W przypadku laserowych urządzeń pomiarowych, ważna jest ich właściwa kalibracja warunkująca dokładność pomiarów

Nowoczesne urządzenia pomiarowe są łatwe w obsłudze, funkcjonalne, dają coraz więcej możliwości wykonywania skomplikowanych pomiarów i, co ważne, precyzyjnych. Ważny jest tylko wybór odpowiedniego urządzenia, właściwe jego użytkowanie oraz kontrola serwisowa. Warto poszukać producenta, który gwarantuje opiekę serwisową na miejscu w Polsce.

Precyzja pomiaru to podstawa

Na rynku jest wiele rodzajów urządzeń pomiarowych, od tych bardziej tradycyjnych, jak chociażby taśma, poziomnica czy łata, po zaawansowane technologicznie urządzenia optyczne i laserowe. Rodzaj użytych narzędzi zależy od stopnia zaawansowania wykonywanych pomiarów. Najdokładniejsze są urządzenia laserowe, niezbędne przy bardziej skomplikowanych pracach pomiarowych. Te obecnie produkowane są urządzeniami wielofunkcyjnymi, bogato wyposażonymi i intuicyjnymi w obsłudze. Wyznaczają odległości z dokładnością do 1 mm na 10 m. Jest to 5 razy większa dokładność niż w przypadku konwencjonalnej poziomnicy, która przecież jest akceptowalnym standardem na budowie od lat. I tak np. dalmierz mierzący dystans 100 m może się pomylić tylko o kilka mm. Dokładność pomiaru urządzenia laserowego jest uzależniona od niuansów technologicznych, które są niewidoczne gołym okiem, dlatego przy wyborze nie należy kierować się tylko najniższą ceną. Okazje w internecie mogą wiązać się z zakupem urządzenia, które wyposażone są w niższej klasy diody laserowe, mniej trwałe łożyska lub są skalibrowane u producenta szybciej, a przez to tańsze i mniej dokładnie. Oszczędność w takiej sytuacji jest tylko pozorna.

Laser płaszczyznowy PRO LP-360.3D TILER
Laser płaszczyznowy PRO

Autor: PRO

Wieloliniowy laser płaszczyznowy PRO LP-360.3D TILER z  opatentowanym uchwytem magnetycznym, pozwalającym na całkowite dosunięcie do ściany. Laser generuje trzy płaszczyzny 360°, jedną poziomą oraz dwie płaszczyzny pionowe przecinające się pod kątem 90°. Ma również funkcję pionownika laserowego. Dzięki możliwości blokady wahadła praca przy wyznaczaniu skosów przebiega sprawnie. Zwarta obudowa laseru PRO LP-360.3D TILER odporna jest na kurz i wodę dzięki klasie szczelności IP54.

Ważna kalibracja urządzeń pomiarowych

W przypadku laserowych urządzeń pomiarowych, ważna jest ich właściwa kalibracja warunkująca dokładność pomiarów. Renomowani producenci urządzeń pomiarowych dysponują zazwyczaj  specjalistycznymi centrami kalibracji, ze stanowiskami wyposażonymi m.in. w stacje kolimatorowe do wzorcowania pionów, poziomów, kątów czy osiowości kompensatorów odpowiadających za tzw. samopoziomowanie oraz kamery usprawniające skalibrowanie laserów. W takich punktach ocenia się i w razie konieczności niweluje odchylenie lasera.

Jeśli urządzenia pomiarowe są wykorzystywane w codziennej pracy, a nie tylko sporadycznie, dobrym zwyczajem jest, przynajmniej raz w roku, oddać urządzenie laserowe na przegląd techniczny. Warto też każdorazowo przed pracami pomiarowymi samodzielnie sprawdzać sprawność lasera. Niektórzy producenci podają w instrukcji obsługi urządzeń, jak w kilka minut przetestować efektywność optyczno-elektroniczną.

Zaleca się też, aby sprawdzić poprawność działania lasera zawsze przed pierwszym użyciem, po dłuższym transporcie, zmianie warunków pogodowych, przed rozpoczęciem nowego etapu prac oraz po wstrząsie mechanicznym, np. spowodowanym upadkiem.

dalmierz laserowy
Autor: Pro Urządzenia laserowe są najdokładniejsze, uniwersalne i łatwe w użyciu

Urządzenia pomiarowe tylko z certyfikatem

O jakości urządzenia świadczy też rodzaj zastosowanych materiałów, a także klasa zabezpieczenia obudowy. Zdecydowanie nie warto inwestować w przyrządy bez podanej w danych technicznych klasy IP (im wyższa wartość, tym lepiej). Klasa IP to dowód, że narzędzie jest odpowiednio zabezpieczone przed pyłem, wilgocią, a zatem przystosowane nie tylko do prac we wnętrzach, ale i w terenie.

Jeśli urządzenie pomiarowe ma być bezawaryjne, długo służyć, a przede wszystkim spełniać swoją podstawową funkcję, podawać faktyczne wartości pomiarów, trzeba postawić na sprawdzonego producenta. Zwłaszcza jeśli pomiary wykonujemy zawodowo, a urządzenie będzie intensywnie eksploatowane. W przypadku markowych urządzeń, przeznaczonych głównie dla zawodowców ich niezawodność potwierdzona jest odpowiednimi dokumentami. Chociażby norma ISO 16331-1 świadczy o przetestowaniu przyrządu pod względem zasięgu i dokładności w rzeczywistych warunkach terenowych. Dotyczy to głównie zaawansowanych urządzeń laserowych. W przypadku urządzeń niecertyfikowanych duży wpływ na precyzję pomiarów mają warunki, w jakich są prowadzone. Zdarza się, że w przypadku pojawienia się jakiegokolwiek zakłócenia, np. intensywniejszego światła słonecznego, niekorzystnej struktury materiału odbijającego wiązkę lasera, otrzymamy wyniki nieprawdziwe. Każde zaburzenie w trakcie pomiarów, czego trudno często uniknąć, niesie za sobą ryzyko błędnego pomiaru. Ważna jest również zgodność produktów z innymi obowiązującymi normami (np. DIN EN 60285-1:2001-11), a także znakiem CE (EN 61010-1:2010).

narzedzia PRO
Autor: PRO Jeśli urządzenie pomiarowe ma być bezawaryjne, długo służyć, a przede wszystkim spełniać swoją podstawową funkcję, podawać faktyczne wartości pomiarów, trzeba postawić na sprawdzonego producenta
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej