Mierniki wilgotności powietrza. Dlaczego warto je stosować?

2021-03-22 17:28 Materiał partnerski materiały firmy Trotec
Mierniki wilgotności
Autor: Trotec Miernik wielofubkcyjny T3000

Mierniki wilgotności powietrza to precyzyjne urządzenia pomiarowe do określania wilgotności otoczenia, a także różnych materiałów i powierzchni. To bardzo przydatne urządzenia kontrolne, dzięki którym szybko określimy wilgotność i w razie potrzeby, podejmiemy kroki aby zapobiec dużym uszkodzeniom budynków i wnętrz. W artykule podpowiadamy, na jakie profesjonalne mierniki zwrócić uwagę, aby zawsze precyzyjnie ustalić poziom wilgotności.

Spis treści

  1. Dlaczego poziom wilgotności trzeba kontrolować?
  2. Miernik wielofunkcyjny T3000 - nowoczesna technika pomiarowa z najnowszymi funkcjami
  3. T510 - uniwersalny miernik wilgotności budowlanej i drewna
  4. Termohigrometr T210 - miernik parametrów klimatycznych

Dlaczego poziom wilgotności trzeba kontrolować?

Wilgotność powietrza jest jedną z najważniejszych wielkości pomiarowych. Ma bardzo duży wpływ na stan budynków i materiałów w nim zgromadzonych. Dzięki precyzyjnym pomiarom możemy wykryć miejsca zagrożone powstawaniem pleśni i zawilgoceń, które w efekcie prowadzą do rozwoju grzyba i zmian parametrów materiałów. Odpowiedni poziom wilgotności to również gwarancja poczucia komfortu, np. w biurach. Precyzyjne pomiary pozwalają też stwierdzić czy jest konieczność osuszania pomieszczenia, czy można już je zakończyć. To powody, dla których poziom wilgotności trzeba regularnie kontrolować.

Precyzyjna kontrola parametrów wilgotności możliwa jest dzięki zastosowaniu mobilnych mierników firmy Trotec. Umożliwiają one pomiar wilgotności oraz innych ważnych parametrów klimatycznych, w długim okresie czasu i gwarantują ich niezawodny zapis. Parametry te mogą zostać w bardzo łatwy sposób przeanalizowane i zapisane za pomocą dołączonego do zestawu oprogramowania. Poniżej przedstawimy cechy i możliwości stosowania kilku urządzeń.

Ciekawe

Urządzenia opisane w artykule zostały skonstruowane i wyprodukowane w Niemczech z zachowaniem najwyższych wymagań jakościowych.

Miernik wielofunkcyjny T3000 - nowoczesna technika pomiarowa z najnowszymi funkcjami

Nowy model miernika T3000 to innowacyjna koncepcja uniwersalnego urządzenia podstawowego, wyposażonego w wymienne czujniki. Urządzenie może współpracować z ponad dwudziestoma różnymi czujnikami, od czujników SDI po liczne czujniki kołowe, płaskie lub elektrody warstwowe, służące do ustalenia wilgotności materiału, drewna i elementów budowlanych. Inteligentne systemy modelu T3000 automatycznie rozpoznają podłączony czujnik, dzięki czemu nie trzeba każdorazowo zmieniać ustawień urządzenia. W efekcie model zastępuje cały zestaw różnych urządzeń pomiarowych. Jest przydatny w diagnostyce budowlanej i przemyśle. Polecany dla glazurników, tynkarzy, malarzy lub stolarzy, którzy dzięki miernikowi łatwo ocenią czy mogą przejść do kolejnego etapu prac.

Miernik T3000 możemy wykorzystać do: pomiaru przepływu, wykrywania skraplania, niewystarczającego chłodzenia maszyn, nieszczelności uszczelnień, zakłóceń pracy klimatyzacji, zatorów cieplnych, zbyt niskiej lub zbyt wysokiej wilgotności materiałów, wykrywania nieszczelności zbiorników ciśnieniowych i przewodów. Pomiary takie mogą być niezbędne w ramach utrzymania ruchu, diagnostyki budowlanej i analizy szkód.

Mireniki wilgotności
Autor: Trotec Miernik wielofunkcyjny T3000

Graficzny wskaźnik pomiarowy modelu T3000 zintegrowany z urządzeniem znacznie ułatwia pobieranie, wizualizację i ocenę danych pomiarowych. Po zdefiniowaniu poszukiwanego wzorca bezpośrednio w urządzeniu, skonfigurowany raster pojawia się na wyświetlaczu. Następnie konieczne jest dopracowanie rastra poprzez wykonanie pomiaru w wybranych punktach (do 2000 wartości). Wszystkie dane pomiarowe zostają w odpowiedniej kolejności zapisane w urządzeniu T3000. Automatyczna, wyskalowana obróbka rastra może zostać później przeprowadzona w oprogramowaniu MultiMeasure-Studio, po wprowadzeniu długości krawędzi kompletnego pola rastrowego. Rekordy danych mogą być również w całości eksportowane do formatu programu Excel.

Mierniki wilgotności
Autor: Trotec W trakcie pomiaru matrycowego, żółte pole wyznacza aktualny punkt pomiarowy i po zatwierdzeniu wartości pomiarowej automatycznie przechodzi do kolejnego pola matrycowego. Model T3000 przedstawia rozkład wilgotności powierzchni pomiarowej z zastosowaniem skali kolorów.
Ważne

Praktycznie wszystkie urządzenia pomiarowe Trotec korzystają z oprogramowania MultiMeasure Studio. Umożliwia ono analizę danych i zarządzanie wszystkimi projektami pomiarowymi oraz danymi klienta z poziomu jednej aplikacji. Ta funkcja daje możliwość szybkiego tworzenia profesjonalnych raportów pomiarowych (tylko w wersji Proffesional).

T510 - uniwersalny miernik wilgotności budowlanej i drewna

T510 to profesjonalny, ręczny miernik do precyzyjnego ustalania wilgotności drewna i innych materiałów. Urządzenie wykorzystuje zjawisko opornościowe. Miernik szczególnie polecany do określenia wilgotności materiałów, tj. gips lub tynk, ale też do czynności kontrolnych w gospodarstwach leśnych, tartakach oraz wszelkich zakładach obróbki drewna.

Miernik T510 ma bardzo przydatne menu do pomiaru wilgotności drewna, w którym można wybrać setki różnych rodzajów próbek. Możliwe jest to dzięki zapisaniu w oprogramowaniu miernika potwierdzonych eksperymentalnie krzywych materiałowych. Każda z nich opatrzona jest własnym numerem, a do zestawu jest dołączony spis 170 rodzajów drewna, co znacznie ułatwia ich wybór. Miernik uwzględnia wpływ temperatury otoczenia na wynik pomiaru kontrolowanego materiału (kompensacja temperaturowa). Wartość wilgotności oraz określona temperatura drewna są w trakcie pomiaru wyświetlane na czytelnym, kolorowym ekranie wyposażonym w specjalne szkło Blanview, które gwarantuje wysoki kontrast wyświetlania, nawet przy świetle słonecznym.

Miernik wilgotności
Autor: Trotec Miernik wilgotności drewna i wilgotności budowlanej T510

Model T510 może korzystać z całego zakresu elektrod. Są to elektrody wbijane, powierzchniowe, okrągłe lub płaskie o różnych długościach i średnicach, o izolowanych lub nieizolowanych kolcach. Dzięki temu można dokonywać pomiarów wilgotności ukrytych elementów, w twardych materiałach, tj. beton, czy w sufitach belkowych, w warstwie izolacyjnej poprzez fugi krawędziowe, w ścianach wielowarstwowych i sufitach, w różnych rodzajach drewna o różnych twardościach.

Termohigrometr T210 - miernik parametrów klimatycznych

Profesjonalne czujniki klimatyczne dokonują pomiaru parametrów, tj. wilgotność powietrza, wilgotność względna, temperatura i temperatura punktu rosy, w przeciągu kilku sekund. Dane pomiarowe umożliwiają uzyskiwanie najwyższych efektów pracy i optymalnego klimatu dla ludzi i zwierząt, a także gwarantują ochronę wartościowych obiektów przed korozją. Idealnym przedstawicielem tego typu urządzeń jest Termohigrometr T210 - do kontroli parametrów klimatycznych w pomieszczeniach mieszkalnych, biurowych, produkcyjnych i magazynowych.

W głowicy pomiarowej T210, osłoniętej metalową siatką, jest zamocowana precyzyjna sensoryka, dzięki której miernik precyzyjnie ustala parametry, tj. temperatura powietrza i punkt rosy, względna, absolutna i specyficzna wilgotność powietrza. Wartości temperatury i wilgotności powietrza są wyświetlane na czytelnym ekranie zabezpieczonym specjalnym szkłem Blanview. Funkcje wartości maksymalnej, minimalnej oraz średniej pozwalają na przeprowadzenie bezpośredniej analizy danych pomiarowych. Dodatkowo, aktualna wartość pomiarowa może zostać wstrzymana na ekranie za pomocą funkcji Hold.

Pomiary wilgotności
Autor: Trotec Termohigrometr T210 do kontroli budynków
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej