Konserwacja drewna. 10 praktycznych porad na temat konserwacji drewna. Sprawdzone narzędzia i środki

2019-10-09 10:31 opracowanie redakcja, konsultacja ANZA
Drewniany taras drewniane meble ogrodowe konserwacja drewna
Autor: Getty Images Wystarczy poświęcić odrobinę czasu na olejowanie drewnianych powierzchni, by były odporne przez cały rok na niekorzystne warunki atmosferyczne

Konserwacja drewna jest konieczna, jeśli meble ogrodowe, altany, tarasy czy drewniane ogrodzenie mają pozostać w dobrym stanie przez długi czas. Jednym ze sprawdzonych sposobów na konserwację drewna jest olejowanie. Dzięki tym praktycznym poradom i sprawdzonym narzędziom skutecznie zabezpieczy się drewno w ogrodzie.

Oleje do konserwacji drewna wytwarza się na bazie olejów roślinnych. Olejowanie zabezpiecza drewno przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci, a co za tym idzie – chroni przed rozsychaniem i pękaniem. Można w ten sposób odświeżyć również powierzchnie malowanych elementów i zabezpieczyć je przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Drewno zabezpieczone wyłącznie olejem powinno być nim malowane każdego roku. Oto 10 praktycznych porad na temat konserwacji drewna olejem.

1. Zabezpiecz otoczenie

Chroń otoczenie, a także rośliny i krzewy, które znajdują się w pobliżu tarasu lub mebli ogrodowych. Aby przymocować folię ochronną do powierzchni, którą chcesz zabezpieczyć, użyj taśmy przeznaczonej do stosowania na zewnątrz. W niektórych przypadkach możesz wykorzystać pinezki.

2. Przed konserwacją oczyść powierzchnie drewniane

Nigdy nie uzyskasz dobrych rezultatów, jeśli zaniedbasz prace przygotowawcze. Dlatego warto poświęcić trochę więcej czasu na mycie i szlifowanie powierzchni. Wszystkie powierzchnie, które mają być olejowane, należy najpierw wyczyścić szczotką do mycia i specjalnym środkiem do czyszczenia. Jeśli na powierzchniach utworzyła się pleśń, wyczyść je specjalnym środkiem do czyszczenia pleśni. Czyszczenie zacznij od umycia drewna. Użyj szczotki, która toleruje glony i środki do czyszczenia pleśni, a przy tym można ją przymocować do przedłużanego uchwytu. Płukanie samą wodą jest najprostszym sposobem, ale nadaje się tylko do lekko zabrudzonych powierzchni. Mycie wysokociśnieniowe można stosować do szarzejącego drewna. Ale trzeba pamiętać o równomiernym czyszczeniu, aby strumień wody nie tworzył smug.

Pozostaw powierzchnię do wyschnięcia na około tydzień przed rozpoczęciem olejowania. W ten sposób unikniesz gnicia drewna. Wskazane jest mierzenie wilgotności drewna za pomocą specjalnego miernika. Być może uda Ci się go wypożyczyć ze sklepu z farbami. W przypadku malowania na zewnątrz zawartość wilgoci musi być mniejsza niż 17%.

3. Szlifowanie drewna

Zacznij od szlifowania drewna, aby usunąć brud i wygładzić ostre krawędzie, drzazgi czy nierówności wokół śrub. Jeśli zamierzasz olejować drewniany taras lub odeskowanie, użyj przedłużanej rączki i przedłużanego narzędzia do szlifowania. Dzięki temu praca będzie prostsza i bardziej ergonomiczna. Do krawędzi i małych powierzchni użyj papieru ściernego i korka szlifierskiego. Pamiętaj o dopasowaniu granulacji papieru ściernego do powierzchni.

4. Odkurz pył

Przed rozpoczęciem olejowania tarasu lub mebli ogrodowych dokładnie usuń pył z powierzchni. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, użyj odpowiedniej szczotki do pyłu, a najlepiej odkurzacza.

5. Ważna jest odpowiednia pogoda

Wszystko jest gotowe, aby rozpocząć olejowanie drewna. Od Ciebie zależy, kiedy to zrobisz, ale zalecamy późną wiosnę, kiedy drewno jest chłodne i suche. Unikaj olejowania powierzchni w silnym świetle słonecznym, ponieważ olej może wyschnąć przed wniknięciem w drewno. Nie zabieraj się za to również późnym wieczorem – istnieje ryzyko, że rosa spadnie na powierzchnię, zanim olej wyschnie.

6. Sprawdzone narzędzia do konserwacji drewna

Do konserwacji drewna olejem sprawdzą się zarówno pędzel jak i wałek. Ale wałek pozwoli Ci zaoszczędzić czas i energię. Sprawdzonym rozwiązaniem jest zestaw Platinum Antex z ergonomiczna rączką lub aplikator Terrace Pad.

Wałek anza terrace pad anza narzedzie do malowania drewna
Autor: ANZA Wałek ANTEX z serii Platinum wykonany z mikrofibry o bardzo wysokiej chłonności. Przeznaczony do malowania bardzo gładkich powierzchni. Nie pozostawia włókien ma malowanej powierzchni. Za pomocą aplikatora Terrace Pad nakładanie oleju odbywa się czysto, szybko i ergonomicznie, a do tego o wiele oszczędniej niż przy użyciu pędzla lub ściereczki.

Użyj przedłużanego uchwytu. To duża wygoda, a poza tym będziesz miał więcej siły podczas olejowania dużych powierzchni.

Jeśli używasz glazury lub pigmentowanych olejów, najlepsze rezultaty uzyskasz za pomocą pędzla Basic do olejowania drewna. Pamiętaj – malować należy w tym samym kierunku, w którym układają się słoje drewna.

Pędzle ANZA Tikkurila
Autor: ANZA Pędzle ANZA linii Basic są sprawdzonymi narzędziami dobrej jakości do prostszych prac malarskich. Nie pozostawia śladów na malowanej powierzchni. Jednak do malowania dużych powierzchni zalecane jest użycie pędzli linii Elite, które mają bardziej ergonomiczny kształt i lepszą jakość włókien

7. Pamiętaj o trudno dostępnych miejscach

Niezależnie od tego, czy używasz wałka czy pędzla, powinieneś również mieć pędzel kątowy z długim uchwytem. W ten sposób dostaniesz się do trudno dostępnych miejsc. W przypadku mebli ogrodowych przyda się również mały pędzel do lakieru z włosiem naturalnym lub mieszanym np. pędzel płaski ANZA Elite. Dzięki temu dotrzesz do wszystkich elementów. Praktyczna ręczna kuweta sprawdzi się zwłaszcza przy malowaniu narożników lub przy pracy na wysokości. Pędzlem precyzyjnym pomalujesz detale, wymagające dużej precyzji.

Pędzel ANZA Tikkurila do trudno dostepnych miejsc
Autor: ANZA Pędzel precezyjny ANZA odpowiedni do malowania małych powierzchni i detali, które wymagają dużej precyzji
Kuweta malarska ANZA
Autor: ANZA Kuweta ręczna idealna przy malowaniu niedużych powierzchni. Wygodny, ergonomiczny uchwyt i specjalne miejsce na zawieszenie pędzla to pomysłowe rozwiązanie ułatwiające pracę

8. Uważaj na ogień

Nadmiar oleju należy zetrzeć, zanim utworzy się nieestetyczna skorupa. Umieść ubrudzone olejem szmatki w metalowym wiadrze, gdy tylko skończysz ich używać – w przeciwnym wypadku mogą się same zapalić! Jak najszybciej namocz je w wodzie lub spal.

9. Inaczej konserwuj drewniane nogi mebli ogrodowych

Deszcz padający na meble ogrodowe nie stanowi wielkiego problemu. Znacznie gorsza jest długotrwała wilgoć od podłoża, która ma kontakt z nogami stołów i krzeseł. Drewniane nogi mebli chłoną nawet dziesięć razy więcej wilgoci niż heblowane boki deski. Umieść blaszaną pokrywkę pod każdą z nóg, napełnij ją olejem i pozwól drewnu chłonąć go przez następne 24 godziny. 

10. Konserwacja drewna ważna regularność

Aby utrzymać w dobrym stanie meble ogrodowe i drewniany taras, niezbędna jest regularna konserwacja. Powinno się je myć i ponownie smarować olejem każdej jesieni i wiosny.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej