System stropowy ONADEK – połączenie bezpieczeństwa i wydajności

2021-10-01 0:46 Materiał sponsorowany
Deskowanie ONADEK
Autor: ULMA Construccion Polska

Firma ULMA wprowadziła właśnie do swojego portfolio nowe deskowanie stropowe ONADEK, łączące cechy deskowań tradycyjnych i panelowych. Dzięki prostej budowie opartej na głowicy opadowej system jest niezwykle wydajny i pozwala na szybszą rotację sprzętu na budowie. Ponadto umożliwia realizację stropów o dowolnej geometrii, znajdując zastosowanie podczas budowy zarówno rozległych i dużych stropów, jak i małych i wąskich pomieszczeń.

Z czego się składa system ONADEK?

Budowa systemu deskowania stropowego ONADEK jest prosta i intuicyjna. Bazuje ona na głowicach opadowych, na których opierane są w jednym kierunku belki główne, a w drugim belki poprzeczne, zaś część wewnętrzna sekcji uzupełniana jest stanowiącymi podparcie dla poszycia belkami pośrednimi. Poszycie deskowania to trzywarstwowa płyta o grubości 21 mm i wymiarach 0,5 x 2,5 m. System może być także stosowany z innym poszyciem o tej samej grubości, jeśli długość jednej z jego krawędzi wynosi 2,5 m.

Dzięki dużej powierzchni sekcji deskowania (wymiary podstawowej sekcji to 2,00 x 2,50 m) proces układania deskowania jest szybszy w porównaniu z rozwiązaniami dostępnymi na rynku. Z kolei szeroki zakres dostępnych elementów podstawowych systemu pozwala na projektowanie mniejszych sekcji uzupełniających od wymiaru 1,02 x 1,25, które umożliwiają elastyczne dostosowanie deskowania do geometrii realizowanego stropu.

Zalety systemu ONADEK

Istotną zaletą systemu ONADEK jest łatwa i bezpieczna obsługa. Całkowity ciężar przenoszonych na kolejne etapy budowy elementów został zredukowany o ponad 20% w porównaniu z rozwiązaniami tradycyjnymi, co znacząco ułatwia montaż zarówno na niższych, jak i wyższych kondygnacjach. Najcięższym elementem systemu jest belka główna o długości ponad 2,50 m, ważąca jedynie 18 kg, dlatego też do montażu elementów systemu wystarczy tylko jeden pracownik.

Uchwyty na głowicach opadowych i belkach zaprojektowano tak, by umożliwiały bezpieczne zawieszanie elementów oraz ich podnoszenie do docelowej pozycji bez wykorzystania jakichkolwiek tymczasowych elementów wsporczych. Warto także wspomnieć, że podczas montażu konstrukcji nośnej deskowania elementy są jedynie podwieszane i następnie unoszone, dlatego nie trzeba ich przesuwać czy dodatkowo dopasowywać w miejscu montażu.

Ponadto aby zapewnić bezpieczeństwo zbrojarzom przebywającym na ułożonym deskowaniu strefy brzegowe są zabezpieczane przy użyciu słupków o wysokości 1,5 m obarierowaniem z rur o średnicach 48 mm. Budowa rozwiązania, bazująca na elementach osadzanych w głowicach z zaczepami, zabezpiecza elementy przed upadkiem z wysokości podczas opadania głowic, zapewniając kontrolowany i bezpieczny demontaż deskowania. Aby sprawnie przeprowadzić proces demontażu wystarczy jedynie dwóch pracowników.  

Deskowanie ONADEK
Autor: ULMA Construccion Polska

Deskowanie ONADEK to także znacząca redukcja kosztów. Głowica opadowa oraz prosta konstrukcja nośna deskowania pozwalają na szybszą rotację na budowie, a co za tym idzie mniejsze koszty obsługi. Natomiast geometria elementów umożliwia ich ułożenie pozwalające na oszczędności rzędu 25% wielkości przewożonego materiału w porównaniu do deskowań tradycyjnych, co ogranicza koszty transportu deskowania. Deskowanie wyróżnia także mniejsze wykorzystanie podpór, które podczas betonowania wynosi 0,4 podpory/m² a po rozdeskowaniu ok. 0,2 podpory/m², co pozwala na zmniejszenie liczby potrzebnych podpór do obsługi systemu stropowego oraz kosztów związanych z wynajmem i obsługą deskowań. Co równie istotne, system składa się z trwałych, cynkowanych galwanicznie elementów, ze zwiększoną odpornością na przypadkowe uszkodzenia mechaniczne. Zastosowane rozwiązania pozwalają na znaczne zredukowanie uszkodzeń poszycia, a w rezultacie wydłużenie jego przydatności do użycia w stosunku do rozwiązań dźwigarkowych.

Deskowanie ONADEK
Autor: ULMA Construccion Polska

Deskowanie stropowe ONADEK to świetna alternatywa dla deskowań tradycyjnych, gwarantująca wydajność, bezpieczeństwo i niskie koszty obsługi.

Deskowanie ONADEK
Autor: ULMA Construccion Polska
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej