Rozwiązania ULMA na budowie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

2021-02-01 0:06 Materiał partnerski Dariusz Nowak, Product Manager, ULMA Construccion Polska S.A.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Autor: Peter Guthrie Tak będzie wyglądała po wybudowaniu siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, projekt Thomas Phifer and Partners

Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej powstaje w samym centrum Warszawy, przy Pl. Defilad. Budynek wykonany będzie z wylewanego na miejscu betonu architektonicznego w kolorze białym, z przełamującymi mocną bryłę szklanymi elementami. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Warbud. Profesjonalne rozwiązania w zakresie deskowań dla tego wymagającego projektu dostarcza firma ULMA. Budowa muzeum finansowana jest ze środków m.st. Warszawy.

Budowa Muzeum Sztuki Współczesnej na Pl. Defilad w Warszawie
Autor: ULMA Budowa Muzeum Sztuki Współczesnej na Pl. Defilad w Warszawie, już widać jak szalunki firmy ULMA nadają charakterystyczną formę nadziemnej kondygnacji

Systemy firmy ULMA pozwalają uzyskać wysoką jakość powierzchni betonu, która jest jedną z kluczowych kwestii podczas realizacji Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wszystkie rozwiązania ULMA są specjalnie dostosowywane do potrzeb konkretnego obiektu, co pozwala sprostać wymaganiom technicznym nawet najbardziej skomplikowanych projektów.

Konstrukcje ULMA na kondygnacjach podziemnych

Na obu kondygnacjach podziemnych budowanego Muzeum Sztuki Nowoczesnej, elementy żelbetowe wykonywano w betonach standardowych. Ściany oraz słupy zrealizowano za pomocą systemu ściennego ORMA. Podczas betonowania ścian zewnętrznych, gdzie wymagane było wyparcie jednostronne deskowania ściennego, użyto kozłów oporowych SMK oraz rozwiązania indywidualnego na bazie profili stalowych IPE. Budowa kozłów SMK oparta jest na elementach standardowych systemu uniwersalnego MK, co pozwala na dopasowanie konstrukcji kozła do dostępnej przestrzeni do jego ustawienia. Jednakże w miejscach, gdzie nie było odpowiednio dużo miejsca do skorzystania z kozłów, zastosowano rozwiązanie indywidualne wykorzystujące profile stalowe IPE. Ustawione przy deskowaniu profile zostały odpowiednio wyparte i zakotwione do podłoża za pomocą wysokonośnych zastrzałów E.

Natomiast do realizacji stropów kondygnacji podziemnych użyto deskowania panelowego CC-4, którego konstrukcja oparta jest na głowicy opadowej, umożliwiającej wcześniejsze rozszalowanie i odzyskanie części nośnej deskowania, aby zastosować ją na kolejnym etapie budowy. Wspomniana charakterystyka pozwoliła na szybszą i sprawniejszą realizację kondygnacji podziemnych.

Budowa Muzeum Sztuki Współczesnej na Pl. Defilad w Warszawie
Autor: ULMA Ściany oraz słupy są szalowane płytami systemu uniwersalnego na bazie układu ryglowo-belkowego, powierzchnią szalującą deskowania jest sklejka z poszyciem plastikowym

Deskowania ULMA nad ziemią

Aktualnie wykonywana jest pierwsza kondygnacja nadziemna przyszłego Muzeum Sztuki Współczesnej, na której elementy żelbetowe są realizowane z betonu białego. Ściany oraz słupy betonowane są przy użyciu odpowiednio zaprojektowanych płyt systemu uniwersalnego na bazie układu ryglowo-belkowego. Powierzchnię szalującą deskowania stanowi sklejka z poszyciem plastikowym, co pozwala na uzyskanie jednakowego, równomiernego odcienia powierzchni betonu. Słupy konstrukcyjne na obwodzie budynku wykonane są ze standardowego betonu przy użyciu deskowania ORMA. Następnie słupy konstrukcyjne obudowane są architektonicznym betonem białym. Przestrzeń pomiędzy warstwą betonu białego a słupem konstrukcyjnym wypełniana jest styrodurem. Wszystkie elementy pionowe z betonu białego pozostają zasłonięte w celu ochrony przed ewentualnym uszkodzeniem bądź zabrudzeniem powierzchni.

Ze względu na znaczne wymiary elementów, podciągi realizowane są przy użyciu wydajnego systemu ORMA z dodatkowym poszyciem ze sklejki. Natomiast stropy kondygnacji nadziemnych wykonywane są z wykorzystaniem tradycyjnego deskowania dźwigarkowego ENKOFLEX podpartego w większości przez rusztowanie BRIO oraz częściowo przez proste i szybkie w montażu wieże podporowe T-60.

Systemy zabezpieczeń ULMA

W celu zapewnienia odpowiedniego poziomu ochrony pracowników, wszystkie systemy deskowań firmy ULMA zostały dostarczone wraz z rozwiązaniami zabezpieczającymi. Deskowania słupowe ORMA zostały wyposażone w pełny system bezpieczeństwa F4. Każde deskowanie posiada podest roboczy do betonowania oraz dwa systemy drabin. Zastosowanie na deskowaniu zarówno drabin do komunikacji na szczyt elementu, jak i również drabin dostępowych po przeciwnej jego stronie, pozwala na sprawniejszą i bezpieczniejszą jego obsługę.

System podestów SBU został zastosowany na deskowaniu ściennym ORMA oraz zaadoptowany do deskowania uniwersalnego. Budowa zabezpieczenia SBU umożliwiła dostosowanie rozwiązania do układu płyt dedykowanych do betonu architektonicznego. Konstrukcja systemu SBU, bazująca na elementach rusztowania BRIO, pozwala na przygotowywanie podestów o odpowiednich szerokościach. Mogą być one konstruowane na bazie 2 bądź 3 wsporników oraz wieszane bezpośrednio na pionowych systemowych ryglach MK. W celu pełnej adaptacji zabezpieczenia SBU do systemu uniwersalnego wszystkie płyty zostały wyposażone w pionowe rygle MK.

Budowa Muzeum Sztuki Współczesnej na Pl. Defilad w Warszawie
Autor: ULMA Wszystkie systemy deskowań firmy ULMA są dostarczane na plac budowy wraz z rozwiązaniami zabezpieczającymi

Jakie wyzwania dla ULMA w kolejnych etapach budowy?

Kolejne etapy inwestycji obejmą realizację dwóch charakterystycznych elementów konstrukcyjnych. Pierwszą będzie wykonanie tzw. wieży kina, czyli szachtu o wymiarach ok. 10x10 m. Wieża będzie miała 26 metrów wysokości i zostanie wykonana w białym betonie.

W białym betonie zostanie również zrealizowana monumentalna elewacja. Żelbetowa elewacja będzie podzielona na panele o szerokości 20 m, a każdy panel będzie wykonywany dwuetapowo. Pierwszy, dolny etap będzie obejmował wykonanie elementu o wysokości ok. 11 m, drugi, górny etap – to element o wysokości 12,5 m. W elewacji znajdą się otwory o wymiarach do 19 m długości i 5 m wysokości. Od strony konstrukcji żelbetowa elewacja będzie posiadała prefabrykowane pilastry. Pilastry żelbetowej elewacji będą docelowo oparte na konstrukcji budynku za pośrednictwem wibroizolatorów. Całość elewacji zostanie dodatkowo zakotwiona do konstrukcji za pomocą odciągów.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej