Hale przemysłowe z fotowoltaiką o konstrukcji hal namiotowych. Przykłady inwestycji

2022-07-08 12:51 Materiał sponsorowany
Hale magazynowe namiotowe Pol-Plan
Autor: Pol-Plan Hale namiotowe firmy Pol-Plan mają innowacyjną konstrukcję z anodowanego aluminium, co gwarantuje wytrzymałość, bezpieczeństwo, łatwość montażu i wszechstronność zastosowań. W przeciwieństwie do hal o konstrukcji stalowej, hale firmy Pol-Plan są lepiej zabezpieczone przed rdzą, tak samo trwałe i wytrzymałe, a jednocześnie lżejsze, co pozwala je klasyfikować jako konstrukcje mobilne (czas montażu 1-3 dni). Na zdjęciu: kompleks magazynowy dla francuskiego producenta styropianu, który powstał z połączenia trzech hal

Budowa hali przemysłowej lub magazynowej na konstrukcji hali namiotowej, kojarzonej zazwyczaj z dużym namiotem, dla wielu inwestorów może wydawać się przedsięwzięciem karkołomnym. Jednak na rynku europejskim od dekad funkcjonują wieloletnie hale namiotowe z wytrzymałych i lekkich profili aluminiowych dostosowanych do lokalnych obciążeń wiatrowych i śnieżnych, projektowane nawet na 50 lat użytkowania.

Hale produkcyjne Tesli i Space X

Pierwszy przykład to hale produkcyjne Tesli i Space X. Elon Musk szukając sposobu na szybkie zwiększenie produkcji Tesli zdecydował się postawić halę namiotową z poszyciem z PVC. Całość prac, łącznie z wylaniem betonowych fundamentów i instalacją zautomatyzowanej linii produkcyjnej, trwała dwa tygodnie. Tego rodzaju hale, zwłaszcza w wersji izolowanej ze ścianami z płyty warstwowej i dachem pompowanym, nie są już obiektami tymczasowymi i wymagają pozwolenia na budowę.

W świetle prawa hale namiotowe mogą być traktowane jako obiekty tymczasowe nietrwale związane z gruntem, które można zarejestrować zgodnie z uproszczonymi procedurami zgłoszenia na 180 dni lub obiekty budowlane dostosowane do lokalnych obciążeń wiatrowych i śnieżnych, wymagające pozwolenia na budowę.

Czy wiesz, że ...

Pol-Plan, jeden z czołowych europejskich producentów wieloletnich hal namiotowych, stawia hale namiotowe o maksymalnej rozpiętości do 60 m i powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych, które funkcjonują jako hale magazynowe i przemysłowe.

Potencjał konstrukcji namiotowych najlepiej jest zobrazować na kilku przykładowych realizacjach firmy Pol-Plan.

Największa w Europie hala namiotowa z dachem pompowanym

Izolowana hala namiotowa z poszyciem ścian z płyty warstwowej z rdzeniem poliuretanowym o grubości 60 - 120 mm i dachem pompowanym jest najbardziej zaawansowaną wersją hali namiotowej, która w wielu przypadkach może być alternatywą dla tradycyjnie budowanych hal.

W tego typu halę zainwestował jeden z polskich producentów mebli decydując się na postawienie wielkopowierzchniowego magazynu wyposażonego w doki załadunkowe dla tirów.

W efekcie powstała jedna z największych w Europie hal namiotowych z dachem pompowanym o wymiarach 44(36)x105x4,5 m. Hala magazynowa stanęła na podwyższonym fundamencie betonowym, co pozwoliło na stworzenie zagłębionych torów dojazdowych prowadzących do doków załadunkowych. W większości przypadków hale namiotowe nie wymagają fundamentów, co znacząco wpływa na koszty i czas realizacji inwestycji.

Kostka brukowa lub asfalt stanowią idealne podłoże do kotwienia hal namiotowych. Stosowane są też betonowe stopy fundamentowe pod główne filary hali (jeśli grunt nie jest w stanie przenieść obciążeń). Opisywana hala ze względu na wielkość, obciążenia konstrukcji i parametry izolacyjne wymagała zastosowania betonowych fundamentów. 

Dach pompowany jest rozwiązaniem unikatowym, charakterystycznym dla hal namiotowych, które ze względu na uregulowania prawne muszą mieć poszycie dachu wykonane z tkaniny PVC. Powietrze wtłoczone pomiędzy membrany z PVC tworzy warstwę izolacyjną. Ciśnienie jest automatycznie podtrzymywane przez pompę. W przypadku opisywanej hali, która ma dwadzieścia jeden segmentów dachu pompowanego niezbędne jest stosowanie kilku pomp.

Inwestor podejmując decyzję, co do wyboru technologii w jakiej hala będzie budowana, miał komfortową sytuację ponieważ użytkował już mniejszą izolowaną halę namiotową z dachem pompowanym firmy Pol-Plan, tradycyjnie budowany kompleks magazynowy oraz halę namiotową o konstrukcji stalowej. Porównanie parametrów użytkowych, kosztów i czasu realizacji inwestycji zdecydowało o wyborze hali Pol-Planu. Hala powstała w kilka tygodni.

Izolowana hala magazynowa z dachem pompowanym
Autor: Pol-Plan Izolowana hala magazynowa z dachem pompowanym zrealizowana przez firmę Pol-Plan

Rozbudowa hali namiotowej, produkcyjnej w kilka dni

Interesujący przykład takiej rozbudowy to izolowana hala produkcyjno-magazynowa zrealizowana dla wielkopolskiej firmy Mark-John, w której pracują maszyny CNC. Hala o wymiarach 24x30x4,5m ma ściany wykonane z płyty warstwowej z rdzeniem poliuretanowym, okna plastikowe, dach pompowany. Co ważne, klient użytkował najpierw mniejszą halę namiotową z poszyciem ścian z blachy trapezowej i przekonawszy się o jej zaletach zdecydował się na poważniejszą inwestycję w halę produkcyjną na bazie hali namiotowej.

Po roku zapadła decyzja o przedłużeniu hali. Modułowa konstrukcja hal namiotowych pozwala w miarę łatwy sposób rozbudować halę o kolejne segmenty jeśli tylko jest na to miejsce. Rozbudowa tradycyjnie budowanych hal o konstrukcji stalowej czy żelbetowej jest przedsięwzięciem czasochłonnym, kosztownym i może utrudniać lub nawet uniemożliwiać pracę w dotychczasowej hali. Tutaj dostęp do hali i przejazd wózkiem widłowym był utrudniony jedynie przez kilkadziesiąt minut w ciągu pierwszego dnia kiedy były stawiane główne elementy nośne konstrukcji – aluminiowe profile połączone stalowymi łącznikami.

Całość rozbudowy trwała 5 dni. Specyfika rozwiązań konstrukcyjnych pozwala na montaż bez użycia dźwigów. Podnośnik Manitou i podnośnik nożycowy są całkowicie wystarczające do montażu hali o wysokości ścian nawet do 8 metrów. Brak konieczności stosowania trwałych fundamentów także wpływa czas realizacji i obniża koszty rozbudowy. W przypadku tej hali zostały przygotowane betonowe stopy fundamentowe pod główne filary na istniejącym już placu przed halą, pokrytym kostką brukową. Dodatkowe sześć segmentów hali ma także poszycie ścian z płyty warstwowej z oknami poliuretanowymi i dachem pompowanym. W hali zainstalowane są dwie pompy do podtrzymywania ciśnienia w membranach z PVC, które uruchamiają się automatycznie dzięki czujnikom ciśnienia. Ogrzewanie i klimatyzację zapewniają dmuchawy Flowair.

Instalacje fotowoltaiczne na dachach hal namiotowych

Perspektywa wzrostu cen energii elektrycznej, nawet o 100% w przeciągu najbliższej dekady, sprawia, że inwestycja w fotowoltaikę instalowaną na dachach hal przemysłowych i magazynowych staje się coraz bardziej opłacalna.

Instalacje fotowoltaiczne na dachach hal namiotowych wymagają specyficznych rozwiązań gwarantujących bezpieczeństwo konstrukcji. Pol-Plan wspólnie z firmą SolarSpot opracował i wdrożył instalację fotowoltaiczną na hali namiotowej przemysłowej, która funkcjonuje jako warsztat samochodowy z zapleczem administracyjnym. Ze względu na dodatkowe obciążenie instalacją fotowoltaiczną składającą się z dużej ilości paneli, niezbędne jest już na etapie projektowania dostosowanie konstrukcji hali namiotowej do dodatkowego obciążenia przy zachowaniu wymaganej normami zdolności do przenoszenia lokalnych obciążeń wiatrowych i śnieżnych. Ponieważ poszycie dachu hali namiotowej stanowi plandeka, a w tym przypadku pianka termoizolacyjna, stelaż montażowy modułów fotowoltaicznych jest uniesiony nad powierzchnią dachu i został przykręcony do krokwi aluminiowych tworzących główne segmenty dachu rozmieszczonych co 5 metrów.

Instalacje fotowoltaiczne SolarSpot Biznes na dachach hal
Autor: Pol-Plan Instalacje fotowoltaiczne SolarSpot Biznes na dachach hal

Trzydzieści sześć paneli fotowoltaicznych firmy RisenEnergy o łącznej mocy 14,52 kWp zostało zamontowanych na południowej połaci dachu hali o wymiarach 10x20x4,2 m. Jest to pierwsza na rynku europejskim tak duża instalacja fotowoltaiczna na dachu hali namiotowej. Hala została zrealizowana dla klienta w Austrii. Instalacja zapewni energię dla podnośników i innych urządzeń warsztatowych.

SolarSpot projektując instalację fotowoltaiczną dla tej hali zastosował inwerter SOLAREDGE, który zapewnia bezkonkurencyjne bezpieczeństwo przeciwpożarowe w przypadku wystąpienia przepięć i łuków elektrycznych oraz zwiększa sprawność całej instalacji dzięki indywidualnemu zarządzaniu pracą pojedynczych modułów. Wszystkie komponenty instalacji fotowoltaicznych projektowanych przez SolarSpot zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa, niezawodności i dobrane są do indywidualnych wymagań każdej inwestycji. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w przypadku instalacji na obiektach przemysłowych.

W branży odnawialnych źródeł energii działamy już od lat i doskonale rozumiemy, że każda sytuacja jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Właśnie dlatego nie oferujemy rozwiązań uniwersalnych, każdą realizację zaczynamy od zera – to nasze doświadczenie oraz chęć odpowiedzenia na konkretne potrzeby użytkowników doprowadziła do powstania innowacyjnej oferty w zakresie fotowoltaiki, czyli instalacji dostosowanej do potrzeb namiotów magazynowych.

Projektowe podejście pokazaliśmy, tworząc realizację między innymi dla ERGO ARENY oraz Firmy ROLMAKO, gdzie jako jedyni w Polsce podjęliśmy się wykonania indywidualnych projektów współpracując z najlepszymi konstruktorami w kraju.

Cieszymy się, że nasza wiedza może wspierać zadania stojące przed segmentem przemysłowym, tworząc doskonale zgrany zespół z firmą Pol-Plan”- mówi Julian Nowak, dyrektor działu SolarSpot Biznes.

Hala produkcyjna z suwnicą w kilkanaście dni

Godną uwagi realizacją Pol-Planu jest hala produkcyjna z suwnicą, która powstała w kilkanaście dni dla producenta prefabrykatów betonowych. Izolowana hala o wymiarach 25x100x4,5 m ze ścianami z płyty warstwowej pokazuje możliwość różnych zastosowań wielosezonowych hal namiotowych. Suwnica pracuje na całej długości hali służąc do przenoszenia bloków betonowych. Dostęp naturalnego światła zapewniają plastikowe okna zamontowane w ścianach z płyty warstwowej. Jednym z problemów związanych z wentylacją hal namiotowych jest kwestia skraplania się wilgoci na wewnętrznej powierzchni dachu z PVC. Rozwiązaniem problemu poza systemami wentylacji jest podsufitka przeciwskropleniowa podwieszana pod dachem. Jako podłoże zastosowano kostkę brukową.

Warto dodać, że hala o takich gabarytach, budowana w tradycyjnej technologii byłaby znacznie bardziej kosztowną inwestycją, a czas realizacji nie byłby liczony w dniach, a w miesiącach.

Hala produkcyjna z suwnicą
Autor: Pol-Plan Hala produkcyjna z suwnicą

W przypadku, gdy proces produkcyjny nie wymaga specjalnych warunków termicznych wystarczająca może okazać się hala namiotowa z poszyciem ścian z PVC. Na taką halę zdecydował się producent naczep samochodowych. Istotnym wymogiem było zapewnienie łatwego dostępu do poszczególnych stanowisk pracy i możliwości swobodnego przemieszczania sporych gabarytowo komponentów naczep. Rozwiązaniem problemu są szerokie bramy przesuwne z dużymi oknami, zamontowane na sześciu segmentach hali. W tego typu hali ogrzewanie mogą zapewnić nagrzewnice. Istnieją jednak bardziej efektywne sposoby zapewnienia ciepła pracownikom pracującym w półotwartej hali. Promienniki ciepła ogrzewają bezpośrednio emitując promieniowanie w podczerwieni. Nie ma tutaj konieczności podgrzewania powietrza w całej kubaturze hali, aby uzyskać komfortową temperaturę.

Hale namiotowe sprawdzają się jako mobilne, szybko-demontowalne zabezpieczenia prac budowlanych przy wiaduktach, torach kolejowych. Jedna z hal namiotowych Pol-Planu w wersji z poszyciem z PVC została zamontowana na platformie na torach i funkcjonuje jako mobilna lakiernia w stoczni.

Hala produkcyjna Pol-Plan
Autor: Pol-Plan Modułowość hal namiotowych składających się z segmentów pozwala je względnie łatwo łączyć i rozbudowywać. Dzięki temu można budować kompleksy hal o dowolnej powierzchni łącząc kilka modułów hal bez poszycia ścian wewnętrznych

Hala produkcyjna z PVC

Prace budowlane często wymagają zabezpieczenia przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Hale namiotowe Pol-Planu zabezpieczają budowę wiaduktów, torów kolejowych, służą jako tymczasowe garaże dla maszyn budowlanych.

Modułowość hal namiotowych składających się z segmentów pozwala je względnie łatwo łączyć i rozbudowywać. Dzięki temu można szybko budować kompleksy hal o dowolnej powierzchni łącząc kilka modułów hal bez poszycia ścian wewnętrznych.

W ten sposób zbudowano kompleks magazynowy dla francuskiego producenta styropianu. W izolowanej hali ze ścianami z płyty warstwowej o wymiarach 75x40x5 m, która powstała z połączenia trzech hal, problemu nie stanowią wewnętrzne filary segmentów. Rozstawione co pięć metrów nie  utrudniają procesów logistycznych wewnątrz kompleksu magazynowego.

Bezpieczeństwo użytkowania hali namiotowej wynika wprost z założeń przyjętych przy projektowaniu konstrukcji, a te powinny być oparte na aktualnych normach. Obowiązująca norma to PN-EN 13782:2015-07. Prawidłowo sporządzona dokumentacja hali namiotowej powinna zawierać wszystkie obliczenia statyczne i wytrzymałościowe z dokładnym uwzględnieniem stopnia procentowego wykorzystania nośności wszystkich elementów oraz wszystkie parametry konstrukcyjne, m.in. dane materiałowe, wymiary przekrojowe w tym także stężeń linowych.

Od ponad 30 lat rozwiązania konstrukcyjne Pol-Planu sprawdzają się w całej Europie także w lokalizacjach z obciążeniem śniegiem nawet 350 kg/m2.

Więcej informacji na stronie producenta: www.pol-plan.com.pl

Źródło: Instalacje fotowoltaiczne na dachach hal namiotowych - przykłady inwestycji
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej