RenoTherm - system płyt izolacyjnych do docieplenia od wewnątrz

2020-07-20 16:44 redakcja na podstawie materiałów Ecovario
płyty Ecotherm
Autor: Ecovario Mineralne płyty RenoTherm produkowane są na bazie naturalnych surowców. Struktura płyt to porowaty i hydroaktywny szkielet silikatowo-wapienny. Dzięki temu materiał uzyskuje doskonałe właściwości termoizolacyjne i wysoką aktywność kapilarną

RenoTherm to system termoizolacyjnych, hydroaktywnych płyt silikatowo-wapiennych, przeznaczonych do ocieplania ścian i sufitów od wewnątrz. Ocieplanie ścian zewnętrznych od strony wewnętrznej płytami RenoTherm to często jedyny sposób na poprawę izolacyjności poszczególnych pomieszczeń czy całych budynków.

System RenoTherm - kiedy jest niezbędny?

Ocieplanie budynków od wewnątrz nie jest popularne ze względu na ryzyko powstawania wilgoci wewnątrz przegrody konstrukcyjnej oraz pleśni na ścianie. Dzięki zastosowaniu aktywnie kapilarnych płyt RenoTherm, takie ryzyko ograniczone jest do minimum. Tworzący się kondensat pary wodnej w okresie zimowym zostaje wchłonięty przez płytę i samoczynnie odparowany. Umożliwia to prawidłowe i bezproblemowe funkcjonowanie przegrody.
Ocieplanie od wewnątrz mineralnymi płytami RenoTherm sprawdza się np w przypadku budynku z ozdobną, historyczną fasadą, objętą ochroną konserwatorską, która w żaden sposób nie może być zakryta materiałem izolacyjnym. System stosuje się również w pomieszczeniach użytkowych, gdzie występują problemy z nadmiarem wilgoci.
Co ważne, płyty RenoTherm są łatwe w obróbce (przycina się je piłą płatnicą) i montażu (przykleja się do podłoża i szpachluje specjalną masą klejowo-szpachlową).

Termoizolacja od wewnątrz
Autor: Ecovario Zabytkowy budynek po termomodernizacji. Aby zachować oryginalny wygląd fasad, ściany ocieplono od wewnątrz

Budowa systemu RenoTherm

RenoTherm to rozwiązanie systemowe. Oprócz płyt izolacyjnych do ocieplania od wewnątrz dostępne są również w ramach systemu specjalne formaty płyt do ościeży i połączeń stropu ze ścianą oraz komponenty montażowe, które dzięki swoim właściwościom zapewniają prawidłowe funkcjonowanie kapilarnego systemu:

  •  RenoKSL – zaprawa klejowo-szpachlowa, do przyklejania płyt i wykonywania wierzchniej warstwy szpachlowej, wzmocnionej dodatkowo siatką zbrojącą z włókna szklanego.

Pozostałe dodatkowe komponenty, stosowane opcjonalnie lub w razie potrzeby:

  • RenoFungi – preparat grzybobójczy - bezbarwny i bezwonny środek do usuwania pleśni i grzyba,
  • RenoGrunt – preparat gruntujący, przeznaczony do regulacji chłonności podłoża,
  • Gładź PK1 – masa szpachlowa wapienno-cementowa do uzyskania bardzo gładkiej powierzchni,
  • RenoCoat – białą farba silikatowa (krzemianowa), o bardzo wysokiej dyfuzji pary wodnej do ostatecznego wykończenia płyt.
system RenoTherm
Autor: Ecovario Budowa systemu RenoTherm
ocieplenie od wenętrz RenoTherm
Autor: Ecovario Wygładzone płyty RenoTherm można pomalować farbami silikatowymi, np. RenoCoat lub innymi wysoce dyfuzyjnymi powłokami (farby wapienne, kredowe, gliniane). Na części (do 2/3 powierzchni) docieplonej ściany istnieje możliwość położenia glazury. Wcześniej jednak płyty należy przymocować odpowiednimi kołkami do ściany. Większe powierzchnie oraz stropy wymagają również kołkowania
Dane techniczne
nazwa RenoTherm
format płyt (dł. x szer.) mm 600 x 380
grubość płyt (mm) 50, 60, 80, 100, 120, 140, 160, 180, 200
gęstość objętościowa [kg/m³] 85-110 kg/m³
wytrzymałość na ściskanie [MPa] ≥ 350 kPa
klasa ognioodporności A1 (niepalne)
współczynnik przewodzenia ciepła λ [W/(m·K)] 0,040
współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej μ 3-7
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej