Leca® KERAMZYT - materiał izolacyjny z wypalanej gliny. Dlaczego Leca® KERAMZYT?

2020-07-01 8:23 Materiał partnerski
keramzyt i izolacja stropadachu
Autor: Leca® Izolacja keramzytem stropodachu

Leca® KERAMZYT to wszechstronny materiał izolacyjny. Keramzyt sprawdza się w izolacji m.in. podłóg na gruncie, ścian i stropów, stropodachów. Keramzyt izolacyjny to materiał lekki i bardzo wytrzymały, ale to nie jedyne zalety tego kruszywa. Jeśli keramzyt, to właśnie Leca® KERAMZYT - znany i sprawdzony.

Leca® KERAMZYT - właściwości

Keramzyt izolacyjny Leca® to wydajne i trwałe kruszywo o porowatej strukturze, produkowane z naturalnego surowca poprzez wypalanie w wysokiej temperaturze ilastej gliny pęczniejącej. Trwałość keramzytu porównywalna jest z wysokiej jakości ceramiką. Leca® KERAMZYT w formie granulek od 10 do 20 milimetrów, przeznaczony jest do wykonywania warstw izolacyjnych i wyrównawczych o grubości powyżej 8 cm. Polecany jest również do izolacji rurociągów oraz ścian piwnic, a także drenaży. Keramzyt Leca® jest lekki, dzięki czemu nie obciąża nadmiernie konstrukcji, wytrzymały mechanicznie, mrozoodporny i wodoodporny. Dobrze reguluje temperaturę i wilgotność w pomieszczeniach (jest paroprzepuszczalny), wyraźnie też tłumi hałas, dlatego sprawdza się jako izolacja akustyczna. Leca® KERAMZYT jest też odporny chemicznie i biologicznie (na rozwój grzybów i pleśni). Nie ma obawy, że zniszczą go gryzonie. Keramzyt izolacyjny to także materiał ognioodporny.

Keramzyt - co to jest?
keramzyt

Autor: Leca®

Surowcem do produkcji keramzytu jest specjalna wysokoilasta glina o zdolnościach pęczniejących, wypalana w temperaturze 1150ºC. W ten sposób otrzymujemy lekkie kruszywo ceramiczne w postaci kulek o twardej spieczonej powierzchni zewnętrznej i porowatej strukturze wewnętrznej zbudowanej z wielu przestrzeni zamkniętych wypełnionych powietrzem. To właśnie budowa pojedynczych ziaren keramzytu i surowiec, z którego powstaje decydują o jego właściwościach i cechach fizycznych, a co za tym idzie o jego walorach użytkowych.

Zastosowanie Leca® KERAMZYTU

Właściwości keramzytu Leca® umożliwiają dużą swobodę w projektowaniu efektywnych i trwałych izolacji. Keramzyt wykorzystuje się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Również w warunkach występowania agresywnego chemicznie środowiska, wysokich temperatur, wody i mrozu. Praktycznie nie ma ograniczeń w stosowaniu keramzytu w połączeniu z innymi materiałami.

Keramzyt jako wielofunkcyjny materiał izolacyjny

Z keramzytu można wykonać różnego typu izolacje, które mogą jednocześnie łączyć kilka funkcji, stąd unikatowość tego materiału. Poniżej znajduje się kilka przykładów takich rozwiązań:

  • izolacja termiczna podłogi na gruncie – warstwa keramzytu oprócz swej podstawowej funkcji izolacyjnej jest jednocześnie wytrzymałą podbudową pod posadzkę, która w razie potrzeby może być również elementem drenażu,
  • izolacja termiczna ścian fundamentowych – dodatkową korzyścią jest funkcja drenażowa,
  • izolacja termiczna stropodachu – keramzyt służy również do ukształtowania spadku,
  • izolacja akustyczna stropów – równocześnie można wypoziomować ugięty lub nierówny strop,
  • izolacja termiczna gruntów wysadzinowych połączona z drenażem,
  • w konstrukcjach dachów zielonych – wiodącą funkcją keramzytu jest tutaj retencja i drenaż oraz dodatek do substratu ogrodniczego, tym razem wartością dodaną wynikającą z zastosowania lekkiego kruszywa jest zwiększenie izolacyjności termicznej,
  • odciążenie lub wypełnienie konstrukcji – w zależności od rodzaju i przeznaczenia elementu może to być również dodatkowo izolacja termiczna i akustyczna.
Izolacyjność termiczna i akustyczna Leca® KERAMZYTU

Wartość współczynnika λ keramzytu wynosi 0,10 W/(m·K). Przy długotrwałym działaniu wilgoci bez możliwości wysychania izolacyjność kruszywa pogarsza się maksymalnie do wartości 0,16 W/(m·K). Wewnętrzne zamknięte pory nie dopuszczają wilgoci, a zawilgoceniu ulega jedynie zewnętrzna powłoka granulki.

Już 5-centymetrowa warstwa keramzytu ułożona na stropie może poprawić jego izolacyjność akustyczną o 3 dB.

keramzyt - izolacja podłogi
Autor: Leca® Keramzyt zastosowany w izolacji podłogi

Wykonanie izolacji z Leca® KERAMZYTU i stopień trudności

Leca® KERAMZYT to materiał lekki i sypki, dlatego ułożenie z niego warstwy izolacji nie stanowi problemu. Nie ma potrzeby jego docinania czy dopasowywania, sam dostosuje się do kształtu przestrzeni lub powierzchni. Jedyne, co należy z nim zrobić, to starannie go zagęścić. W razie potrzeby do podawania keramzytu można wykorzystać pneumatyczną pompę, przy użyciu której można przedmuchać materiał na odległość nawet kilkudziesięciu metrów.

keramzyt - izoalcja dachu zielonego
Autor: Leca® Keramzyt zastosowany do izolacji dachu zielonego

Jak dobrać kruszywo keramzytowe?

Leca® KERAMZYT dostępny jest w wielu frakcjach w zakresie od 0-20 mm, zarówno w postaci okrągłej, jak i z dodatkiem kruszywa łamanego. Poszczególne frakcje mają zróżnicowane parametry fizyczne i przeznaczenie. W zależności od jego planowanego zastosowania, a tym samym jego wiodącej funkcji możemy wybrać jedną z frakcji, której parametry będą optymalnie dostosowane do potrzeb.

Do izolacji termicznej najczęściej stosuje się najgrubszą frakcję keramzytu (10-20 mm). Im większa jest średnica ziaren, tym mniejszy ciężar i lepsze parametry termoizolacyjne. W przypadku izolacji akustycznych na ogół bywa odwrotnie, tzn. wykorzystuje się drobniejsze frakcje (0-4, 4-10 mm), które mają większy ciężar nasypowy dzięki czemu lepiej izolują od dźwięków powietrznych.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej