Zestawy wodomierzowe. Rodzaje i dobór fachowej armatury wodociągowej

2023-03-31 11:21 Materiał sponsorowany
wodomierzowy zestaw
Autor: EWE Armaturen Zestaw wodomierzowy do przesyłu wody pitnej. Elementy zestawu to: konsola wodomierzowa ze stali nierdzewnej, regulowana, zawór odcinający kulowy z gwintem 5/4" (wlot), zawór odcinający skośny zintegrowany z zaworem antyskażeniowym typu EA z gwintem 1" (wylot), wkręty i kołki rozporowe, uszczelki do wodomierza. Konsola umożliwia regulację odległości osi rurociągu od ściany. Zestaw służy do szybkiego montażu wodomierza. Ułatwia wymianę i serwis. Skutecznie izoluje wodomierz od naprężeń instalacji

Zestawy wodomierzowe to specjalistyczna armatura służąca do montażu wodomierzy na instalacji wodociągowej lub przemysłowej. Rodzaj zestawu wodomierzowego zależy zarówno od typu wodomierza, jak i warunków montażu oraz użytkowania. Polecanym rozwiązaniem są zestawy wodomierzowe oferowane jako rozwiązanie kompleksowe, dające różnorodne możliwości przyłączy.

Do czego służą zestawy wodomierzowe?

Instalacja wodomierza musi spełniać wiele wymagań odnośnie samego miejsca, jak i eksploatacji. Miejsce wbudowania urządzenia powinno być przede wszystkim łatwo dostępne do obsługi, wygodne do odczytu. Ważne jest również zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi, zalaniem wodą, zamarzaniem. Jeśli w budynku nie ma właściwego miejsca na wodomierz, powinien być zainstalowany w odpowiedniej studzience. Nie może być narażony na nadmierne naprężenia czy wibracje. W instalacji ważne są również specjalne urządzenia zaporowe służące do odcinania przepływu, jak i zabezpieczania instalacji przed wstecznym przepływem, sprawdzające się także w razie konieczności przeglądu lub naprawy wodomierza. To tylko niektóre wytyczne dla właściwego wbudowania wodomierza. Wymagania te pozwalają spełnić specjalistyczne zestawy wodomierzowe.

Zestawy wodomierzowe stanowią przejście od komunalnej sieci rozdzielczej do instalacji wewnętrznej. Pełnią funkcję połączenia między przyłączem domowym, wodomierzem a instalacją domową. Od wprowadzenia normy PN-B-10720:1998 „Wodociągi - Zabudowa zestawów wodomierzowych w instalacjach wodociągowych - Wymagania i badania przy odbiorze“ zestawy wodomierzowe są stałym elementem infrastruktury budowlanej i zapewniają przede wszystkim współosiowy montaż i demontaż wodomierza na instalacji bez wywoływania naprężeń.

kulowy zawór odcinający
Autor: EWE Armaturen Kulowy zawór odcinający z mosiądzu Mo58 lub bezołowiowego mosiądzu krzemowego - kula z mosiądzu, chromowana, alternatywnie ze stali szlachetnej A4, z otworem odciążającym do płukania kuli, dzięki temu nie ma obszaru zastoju wody i zmniejszone jest ryzyko zamarznięcia - uszczelnienie kuli z PTFE - uchwyt skrzydełkowy z mosiądzu Mo58 - pełny, gładki przelot - mała strata ciśnienia dzięki zintegrowanej redukcji - pewna i szybka blokada przez obrót o 90°, co pozwala na oszczędność czasu konserwacji
Ważne

Wodomierz powinien być dobrany do warunków pracy, tzn. temperatury wody, przeciętnej oraz maksymalnej wartości strumienia objętości wody. Montaż wodomierza powinien być wykonany zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi zabudowy zestawów wodomierzowych w instalacjach wodociągowych oraz wymagań instalacyjnych dla wodomierzy i wytycznych producenta (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dział IV. Wyposażenie techniczne budynków Rozdział 1. Instalacje wodociągowe zimnej i ciepłej wody).

Przy zabudowie wodomierza należy stosować zawory kulowe przed i za wodomierzem. Odcinki przed i za wodomierzem powinny być realizowane współosiowo jako odcinki proste. Zestaw wodomierzowy należy umieścić przed każdym punktem poboru bezpowrotnie zużywanej wody, przy czym zestaw wodomierzowy powinien zaczynać się nie dalej niż 2 m od tego punktu.

Stożkowo-membranowe zwrotne zawory antyskażeniowe
Autor: EWE Armaturen Stożkowo-membranowe zwrotne zawory antyskażeniowe: wykonane z mosiądzu Mo58 lub bezołowiowego mosiądzu krzemowego - zabezpieczenie przed przepływem zwrotnym sterowane membraną - armatura zabezpieczająca łatwa w konserwacji bez zastosowania sprężyn - łatwe dozbrojenie i wymiana

Zestawy wodomierzowe - ważny system modułowy

Ponieważ mamy do czynienia z różnymi przypadkami zabudowy wodomierza, ważne jest, aby armatura montażowa spełniała róże warianty instalacji. Dlatego najbardziej cenione przez instalatorów są rozwiązanie systemowe, odpowiadające wszystkim typom wodomierzy dostępnym na rynku i realizujące różne warunki ich zabudowy w instalacji wodociągowej. Wymagania te spełniają zestawy wodomierzowe EWE - armatura o wysokim standardzie technicznym, z optymalnie dopasowanymi komponentami w różnych typoszeregach.

Zestawy wyposażone są w atestowane zawory odcinające kulowe, skośne, zawory antyskażeniowe EA. Przestawne ramiona nośne umożliwiają regulacje odległości od ściany. Dzięki zastosowaniu systemu modułowego instalacja wodomierza może być realizowana w każdych warunkach zabudowy, w łatwy i szybki sposób.

zawór antyskażeniowy
Autor: EWE Armaturen Stożkowo-membranowe zwrotne zawory antyskażeniowe EWE zabezpieczają przed wtórnym zanieczyszczeniem sieci wodociągowej spowodowanym przepływem zwrotnym. Pracują przy bardzo małej stracie ciśnienia z wysokim przepływem i charakteryzują się łatwością kontroli i wymiany również przy wbudowanym wodomierzu w zestawie. Dzięki umiejscowieniu zaworu w zestawie przed drugim zaworem odcinającym nie jest konieczne odwadnianie i odpowietrzanie instalacji za zaworem antyskażeniowym. To oszczędność czasu i kosztów

Zestawy wodomierzowe EWE

Zestawy wodomierzowe EWE przeznaczone są do wody pitnej i dostępne w różnych wersjach i wymiarach. Wyposażone są w kulowe zawory odcinające, zawory skośne odcinające, skośne zawory zaporowo-zwrotne antyskażeniowe lub stożkowo-membranowe zwrotne zawory antyskażeniowe. W skład systemu wchodzą również listwy montażowe, półśrubunki, zestawy instalacyjne oraz uszczelki. Dostarczane są także wszystkie niezbędne akcesoria: uchwyty, dźwignie, wymienne grzybki, zamki wodomierzowe, przyrządy do plomb, redukcje, kształtki pasowane i przegubowe.

Armatura testowana jest przez Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Gazowego i Wodnego (DVGW) oraz odpowiednie Instytuty w Europie. Regulowane ramiona listwy montażowej umożliwiają dopasowanie odstępu od ściany. Wszystkie zawory w zestawach wyposażone są w komorę o-ringową przystosowaną do systemu uszczelnień typu o-ring. Najwyższy stopień bezpieczeństwa oferują fabrycznie połączone i uszczelnione elementy. Co ważne, dostarczane zestawy wodomierzowe są wstępnie zmontowane. Miejsca do uszczelniania zredukowane są do minimum.

rozdzielacze do rur
Autor: EWE Armaturen Rozdzielacze EWE bazują na systemie zatrzaskowym, który umożliwia szybką realizację systemów rozdzielczych instalacji wody pitnej. Dzięki zasadzie konstrukcji modułowej wszystkie rodzaje zestawów wodomierzowych mogą być skompletowane i zamontowane w najprostszy sposób bez specjalnych narzędzi. Złączki i przejściówki umożliwiają niezawodne i proste przejście z zestawu wodomierzowego do instalacji

Studzienki wodomierzowe EWE

Jeśli w budynku nie ma możliwości wydzielenia miejsca na montaż wodomierza, istnieje możliwość instalacji urządzeń poza budynkiem, w specjalnej studzience. Studzienka wodomierzowa musi spełniać wysokie wymagania techniczne, stanowi bowiem zabezpieczenie wodomierza oraz fragmentu rurociągu przed zamarzaniem.

Studzienki wodomierzowe EWE przeznaczone są do montażu w wykopach na przyłączu wodociągowym. Mają wielostronne zastosowanie, np. jako domowe przyłącze wodociągowe, przyłącze budowlane, ale także w parkach, ogródkach działkowych, na kempingach itp. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom studzienki wodomierzowe są łatwe w montażu, nie wymagają  pracochłonnych robót ziemnych. Studzienki są szczelne (również na wody opadowe) i dobrze izolują termicznie. Co ważne, tego typu studzienki są bezwłazowe – wejście do studzienki nie jest konieczne.

studzienka na wodomierz
Autor: EWE Armaturen W pełni wyposażona, z kompletnym zestawem wodomierzowych EWE (rozmaite typoszeregi z armaturą odcinającą i zaworem antyskażeniowym)
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej