Przepompownie ścieków do zastosowań domowych i komercyjnych

2019-07-10 13:06 Materiał partnerski opracowanie na podstawie materiałów SFA
Przepompownia ścieków szarych
Autor: SFA Przepompownia ścieków Sanicubic 1 WP NM

Przepompownie ścieków są niezawodne w sytuacjach, w których montaż urządzenia sanitarnego, a tym samym odprowadzenie ścieków jest utrudnione lub nawet niemożliwe z powodu istniejącej instalacji kanalizacyjnej wewnątrz budynku. Przepompownie pozwalają na przetoczanie ścieków do oddalonych pionów kanalizacyjnych lub gdy kanalizacja znajduje się powyżej przyboru łazienkowego i odprowadzenie grawitacyjne ścieków jest niemożliwe. Przedstawiamy przegląd przepompowni ścieków, możliwości ich wykorzystania i parametry użytkowe.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie rodzaje przepompowni ścieków można wykorzystać do odprowadzenia ścieków szarych w budynkach komercyjnych,
  • jakie typy przepompowni ścieków polecane są do zastosowań komercyjnych

Przepompownie ścieków - przegląd najnowszych urządzeń

Przepompownie ścieków umożliwiające podłączenie kilku pomieszczeń sanitarnych stają się coraz popularniejsze. Technologia stosowana w przepompowniach ścieków czy pomporozdrabniaczach jest efektywniejsza i dostępna cenowo. Firma SFA wprowadziła na rynek nową generację przepompowni z serii Sanicubic. Teraz urządzenia nie tylko wyglądają lepiej, ale są również praktyczniejsze.

2 nowe modele przepompowni ścieków

Unowocześniono 2 najpopularniejsze modele przepompowni ścieków: Sanicubic 1 WP oraz Sanicubic 2 Classic. Konstrukcja nowych urządzeń umożliwia łatwiejszy dostęp serwisowy. Aby wymienić silnik lub system załączania, nie ma potrzeby demontażu elementów zbiornika. Oznacza to, że wszelkie prace serwisowe czy konserwacyjne odbywają się szybko i, co ważne, w higienicznych warunkach.

Przepompownia ścieków
Autor: SFA Przepompownia scieków Sanicubic 2 Classic NM

Pompowanie ścieków

Praca przepompowni ścieków jest w pełni automatyczna, z systemem sterowania i monitorowania umieszczonym poza urządzeniem. Samo wykonanie zbiornika w technologii IP68 pozwala na zabudowanie go w studzience bez obaw o możliwość zalania. Urządzenia wyposażone są w niezawodny i sprawdzony system rozdrabniania z nożem tnącym ProX K2 wykonanym ze stali nierdzewnej. Jego konstrukcja zapobiega zatkaniu pompy i pozwala na przepompowanie ścieków szarych i czarnych z kilku pomieszczeń sanitarnych.

Parametry tłoczenia oraz wydajności urządzeń pozostały bez zmian. Sanicubic 1 WP NM, a także Sanicubic 2 Classic NM pompują ścieki do 11 m w pionie i 110 m w poziomie. Wydajności wynoszą odpowiednio 12 m³/h oraz 20,5 m³/h. Warto również zwrócić uwagę, że urządzenie Sanicubic 2 Classic NM wyposażone jest w 2 silniki. Ich zastosowanie nie tylko zwiększa wydajność urządzenia, ale także trwałość. Pompy załączają się naprzemiennie, a w przypadku awarii jednej z nich pracę przejmuje druga pompa. Daje to możliwość ciągłego korzystania z pomieszczeń sanitarnych, co w obiektach komercyjnych jest bardzo ważne.

WARTO WIEDZIEĆ

Skrót IP (z ang. „International Protection Rating”) określa stopień ochrony urządzeń elektrycznych przed czynnikami zewnętrznymi. Według normy PN-EN 60529:2003 kod IP jest systemem oznaczeń stopni ochrony zapewnianej przez obudowy przed dostępem do części niebezpiecznych, wnikaniem obcych ciał stałych, wnikaniem wody oraz system podawania dodatkowych informacji związanych z taką ochroną.

Pierwsza cyfra kodu mówi nam o zabezpieczeniu przed ciałami stałymi (w naszym przypadku jest to 6 – co oznacza całkowitą ochronę przed wnikaniem pyłów). Druga cyfra określa zabezpieczenie przed wnikaniem wody (w naszym przypadku jest to 8 – co oznacza ochronę przed zalaniem przy ciągłym zanurzeniu i zwiększonym ciśnieniu wody (1 m głębokości). Jest to bardzo ważna zmiana pozwalająca na montaż urządzeń w studzienkach, a czasowe zalanie wodą do 1 m wysokości nie ma wpływu na ich prawidłowe funkcjonowanie.

We wszystkich urządzeniach z serii Sanicubic należy pamiętać o montażu zaworów odcinających (nie są oferowane w komplecie z urządzeniami) na przewodach doprowadzających ścieki do urządzenia oraz na przewodzie tłocznym. Zawory pozwalają na odłączenie urządzenia od instalacji w przypadku przeglądów okresowych lub awarii.

Przepompownia ścieków Sanicom 2

Kolejnym urządzeniem, które przeszło zmiany w 2018 roku jest Sanicom 2. W nowym modelu zbiornik wyposażony jest w specjalny otwór rewizyjny ułatwiający czyszczenie lub usunięcie zatoru. Ponadto Sanicom 2 NM ma nowe wejście średnicy DN80 z możliwością redukcji do DN50/40. Nad prawidłowym działaniem pracy pomp czuwa specjalny Control Box, który znajduje się poza urządzeniem.

Pompa do ścieków
Autor: SFA Nowa generacja urządzenia do przetłaczania ścieków Sanicom2 NM

Zatapialna pompa do ścieków Sanipump

Lekka, bo ważąca jedynie 13 kg, wyposażona w taki sam system rozdrabniania jak przepompownie ścieków Sanicubic 1 WP NM oraz Sanicubic 2 Classic NM, który pozwala na przepompowywanie ścieków szarych i czarnych ze zbiorników wewnętrznych i zewnętrznych. Urządzenie przeznaczone jest nie tylko do gospodarstw domowych, ale również budynków komercyjnych. Sprawdzi się przy wypompowaniu wody z szamba czy osuszaniu zalanych wodą pomieszczeń.

Pompa zasilana jest silnikiem o mocy 1500 W. Motor o takiej mocy zapewnia maksymalną wysokość tłoczenia aż 14 metrów i wydajność dochodzącą do 10,5 m³/h. Pompę można zanurzyć maksymalnie na głębokość 5 m.

Pompa do ścieków została ponadto wyposażona w podwójne zabezpieczenia – termiczne, zapobiegające przegrzaniu się silnika oraz system pływakowy, który zabezpiecza pompę przed pracą „na sucho”.

Dzięki pływakowi pompa pracuje automatycznie - załącza się tylko, kiedy poziom ścieków osiągnie określoną wysokość– 400 mm i wyłącza, kiedy opadnie do 100 mm.

Ważną funkcją urządzenia jest również możliwość pompowania ścieków o temperaturze do 70°C w cyklach do 5 min.

Pompa do ścieków Sanipump
Autor: SFA Zatapialna przepompownia ścieków Sanipump

Sanicubic 1 VX - najnowszy model przepompowni ścieków

Projektanci z firmy SFA opracowali nowe urządzenie do przepompowywania ścieków, które ma kompaktowe wymiary, a jednocześnie wyposażone jest w silnik dużej mocy z pompą typu VORTEX o wolnym przelocie 50 mm.

Sanicubic 1 VX

Przepompownie ścieków oraz rozdrabniacze ścieków do zastosowań komercyjnych mogą być także wykorzystywane do użytku domowego - do równoczesnej obsługi kilku łazienek, WC, kuchni czy pralni. Urządzenia francuskiego producenta SFA bazują na najnowszych materiałach i technologiach. Zapewniają prostą obsługę i montaż. Charakteryzują się wysoką wydajnością, bezpieczeństwem użytkowania oraz bezawaryjną pracą.

Pozostałe kursy:

Partnerzy

Firma SFA Poland, reprezentująca w Polsce francuską Grupę SFA, jest obecna na krajowym rynku od ośmiu lat. Przedsiębiorstwo dystrybuuje produkowane przez SFA m.in. pompy i sanirozdrabniacze do wody szarej i ścieków z fekaliami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej