Pomporozdrabniacze i pompy - rodzaje i zastosowanie

2019-07-10 10:13 Materiał partnerski opracowanie na podstawie materiałów SFA
Rozdrabniacz WC ze stelażem podtynkowym
Autor: SFA Rozdrabniacz WC zintegrowany ze stelażem podtynkowym, model Saniwall Pro

Pomporozdrabniacze i pompy dają możliwość adaptacji dowolnego pomieszczenia na łazienkę, toaletę czy kuchnię, bez względu na położenie pionów kanalizacyjnych. Ważny jest jedynie dobór odpowiedniego modelu pompy z rozdrabniaczem w zależności od jego zastosowania.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są rodzaje pomporozdrabniaczy,
  • jakie są rodzaje pomp,
  • jakie zastosowanie mają poszczególne modele pomporozdrabniaczy i pomp

Pompa z rozdrabniaczem

Pomporozdrabniacz jest urządzeniem elektrycznym zasilanym zazwyczaj napięciem 230 V, wyposażonym w pompę wraz z nożem tnącym służącym do rozdrabniania i przetłaczania ścieków fekalnych, papieru toaletowego i odpadków organicznych. Wewnątrz rozdrabniacza znajduje się system elektroniczny sterujący pracą pompy, oraz systemem załączania i wyłączania urządzenia. Urządzenie po rozdrobnieniu ścieków może przetłoczyć je zarówno w pionie, jak i poziomie. Parametry te są uzależnione od rodzaju urządzenia.

Rodzaje rozdrabniaczy i ich przeznaczenie

Pomporozdrabniacze do ścieków fekalnych i szarych to urządzenia wyposażone w pompę wraz z nożem tnącym. Główną ich funkcją jest rozdrobnienie ścieków i przetłoczenie ich cienkimi rurami o średnicach 22, 28, 32 mm do istniejących pionów kanalizacyjnych, szamba lub oczyszczalni ścieków.

Pompy do ścieków szarych to urządzenia stosowane do przetłaczania ścieków z łazienki, kuchni, pralni lub innych miejsc bez ścieków fekalnych.

Pompy i pomporozdrabniacze do zastosowań domowych

Jest to największa grupa urządzeń dostępnych w ofercie firmy SFA. Tego typu rozdrabniacze mają zwartą budowę i moc silników do 500 W. Pozwalają one na rozdrobnienie ścieków i przetłoczenie ich na maksymalną wysokość 5 m i do 100 m w poziomie. Oczywiście oba parametry tłoczenia są ze sobą ściśle związane. To znaczy, wraz ze wzrostem wysokości podnoszenia ścieków zmniejsza nam się odległość tłoczenia w poziomie. Wszystkie te parametry podawane są w postaci tabel, co pozwala na dokładny dobór urządzenia. Różnica pomiędzy urządzeniami przeznaczonymi do użytku domowego i komercyjnego polega, najprościej mówiąc, na innym systemie zastosowanych noży tnących, mocy silników i konstrukcji samego urządzenia.

W grupie urządzeń do zastosowań domowych wyróżniamy urządzenia przystawkowe, które montowane są bezpośrednio za toaletą (kompakt WC). Odpływ z miski ustępowej jest bezpośrednio wpięty do pomporozdrabniacza za pomocą gumowej manszety. W niektórych modelach istnieje możliwość podłączenia jednocześnie kilku urządzeń sanitarnych, takich jak WC, bidet, umywalka, wanna, prysznic. W zależności od ilości przyborów i parametrów tłoczenia istnieje możliwość doboru optymalnego rozwiązania dla użytkownika (modele saniaccess 1, 2, 3, sanibrouyer, sanitop, saniplus, sanislim, sanipro). Wszystkie te urządzenia charakteryzują się cichą pracą, co jest bardzo ważne w użytkowaniu.

Pomporozdrabniacze przeznaczone do współpracy z miskami WC montowanymi na stelażach dostępnych na rynku. Instalowane są one w pewnej odległości od stelaża WC i pozwalają na podłączenie dodatkowych przyborów, takich jak prysznic, umywalka (sanipack).

SFA ma w swojej ofercie urządzenia kompletne, to znaczy stelaż z wbudowanym rozdrabniaczem. Jest to np. Saniwall Pro Up - specjalny stelaż podtynkowy od GROHE z wbudowanym rozdrabniaczem SFA, umożliwiającym łatwe podłączenie każdej miski sedesowej, prysznica, bidetu, pisuaru oraz umywalki. Montuje się go bezpośrednio za podwieszaną miską sedesową, a dołączany do zestawu 2 częściowy szklany front zapewnia estetyczną i dyskretną instalację.

Stelaż podtynkowy GROHE został specjalnie opracowany w celu wbudowania rozdrabniacza. Dzięki standardowej szerokości między otworami (18 /23 cm), Saniwall Pro Up dopasowuje się do wszystkich modeli podwieszanych misek sedesowych. Wyposażony jest w system podwójnego spłukiwania 3/6 litra w celu oszczędności wody.

Pompy do ścieków szarych
są urządzeniami przetłaczającymi ścieki z całej kuchni, łazienki, pralni z wyłączeniem WC. Zastosowanie tych urządzeń pozwala na dowolną aranżację tych pomieszczeń bez względu na położenie pionów kanalizacyjnych. Istnieje możliwość stworzenia wyspy kuchennej bez konieczności kosztownych prac adaptacyjnych (modele sanivite, sanidouche, saniaccess 4).

W zastosowaniach domowych dostępne są modele WC ze zintegrowanym pomporozdrabniaczem wewnątrz miski ustępowej. Urządzenie uruchamia się wbudowanym przyciskiem na ceramice i nie potrzebuje zbiornika na wodę, ponieważ podłączą się go elastycznym przewodem bezpośrednio do zasilania wody. W niektórych modelach istnieje możliwość podłączenia dodatkowej umywalki. Urządzenie polecane jest wszędzie tam, gdzie jesteśmy ograniczeni przestrzenią (modele: sanicompact C43, sanicompact C43 Eco, sanicompact star, sanicompact Elite, sanicompact Comfort).

CZY WIESZ, ŻE...

Idea pomporozdrabniaczy wywodzi się z Francji. Lata 60, z powodu rosnących cen nieruchomości popularny staje się podział powierzchni użytkowych na mniejsze, a co za tym idzie ich adaptacja na potrzeby użytkowe. Urządzenie łazienki i toalety było praktycznie niemożliwe. Trzeba było rozwiązać problem przetłaczania i rozdrabniania ścieków czarnych i szarych. Francuska firma wprowadziła w tym czasie pierwsze urządzenie, które w sposób prosty, niewymagający kosztownych prac remontowych pozwalało na stworzenie łazienki i toalety w dowolnym miejscu, a przetłaczanie ścieków odbywało się cienkimi rurami kanalizacyjnym, które można było zabudować w ścianie lub też ukryć przy podłodze czy suficie. Zaletą było uniezależnienie się od położenia pionów kanalizacyjnych, które mogły znajdować się w znacznej odległości oraz konieczności zachowania spadków w kierunku pionów, jakie stosuje się przy tradycyjnym sposobie montażu instalacji kanalizacyjnej. Całość ścieków była przetłaczana i rozdrabniana przez pomporozdrabniacz umiejscowiony bezpośrednio za toaletą.

Pompy i pomporozdrabniacze do zastosowań komercyjnych

Są to urządzenia charakteryzujące się mocą silników powyżej 500 W (nawet do 1500 W). Bardzo często wyposażone są w dwa silniki (sanicubic 2 pro, sanicubic 2 classic). Wyposażone również w specjalny system rozdrabniający do zastosowań publicznych. Pozwalają na rozdrobnienie i przetłoczenie ścieków na wysokość do 11 m w pionie i 110 m poziomie. Oczywiście parametry te są ze sobą ściśle związane. Urządzenia bardzo często zaopatrzone są w systemy alarmowe (system przewodowy lub radiowy) informujący inwestora o aktualnej pracy urządzenia oraz ewentualnej awarii. Zastosowanie dwóch silników ma na celu zoptymalizowanie pracy urządzenia w zależności od ilości ścieków. Oznacza to, że dobór urządzenia powinien być obliczony na maksymalną ilość ścieków z danego obiektu. W przypadku małego zrzutu ścieków załącza się silnik pierwszy, a wraz ze wzrostem ilości ścieków system załącza silnik drugi. Dodatkowo system uruchamia silniki naprzemiennie, co wydłuża żywotność urządzenia. W przypadku awarii jednego z silników urządzenie dalej może pracować, oczywiście jego wydajność maleje (modele: sanicubic 2 pro, sanicubic 2 classic). Dostępne są również modele jednosilnikowe (sanicubic mono).

Konstrukcja urządzeń zapewnia możliwość podłączenia scieków z lewej lub prawej strony, jak i od góry średnicami 50 i 110 mm. Ważne jest, aby zastosować zawory odcinające na wejściu do urządzenia oraz na wyjściu z urządzenia. Jest to niezbędne w przypadku prac konserwacyjnych.

Urządzenia służące do przetłaczania ścieków szarych (bez fekaliów) to pompy Sanicom1 i Sanicom2. Urządzenia wyposażone są w jeden silnik o mocy 1300 W (sanicom1) lub dwa silniki (sanicom2) o mocy 2x1500 W. To urządzenia, które stosowane są w kuchniach, pralniach czy obiektach gastronomicznych.

Pompa do ścieków
Autor: SFA Nowa generacja urządzenia do przetłaczania ścieków Sanicom2 NM
ZAPAMIĘTAJ

Pomporozdrabniacze i pompy należy stosować zgodnie z przeznaczeniem urządzeń. Wyróżnia się pomporozdrabniacze i pompy do zastosowań domowych oraz komercyjnych. Urządzenia domowe pozwalają na rozdrobnienie ścieków i przetłoczenie ich na maksymalną wysokość 5 m i do 100 m w poziomie. Z kolei w budynkach komercyjnych czy lokalach użytkowych stosuje się pomporozdrabniacze oraz pompy profesjonalne, o kompaktowej budowie, które odbierają, rozdrabniają i przepompowują każdego rodzaju ścieki na wysokość 11 m i 110 m w poziomie.

Pozostałe kursy:

Partnerzy

Firma SFA Poland, reprezentująca w Polsce francuską Grupę SFA, jest obecna na krajowym rynku od ośmiu lat. Przedsiębiorstwo dystrybuuje produkowane przez SFA m.in. pompy i sanirozdrabniacze do wody szarej i ścieków z fekaliami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej