Jak dobrać termostatyczne zawory mieszające w modernizowanej instalacji grzewczej? Ważne zasady

2021-11-01 1:29 Materiał partnerski
zawoór VTA w instalacji
Autor: ESBE Zastosowanie zaworu VTA w instalacji grzewczej

Przy modernizacji lub remoncie instalacji sanitarnej inwestorzy często decydują się na montaż dodatkowej armatury, poprawiającej wydajność i komfort jej użytkowania. Są to zazwyczaj zawory termostatyczne - łatwe w instalacji, działające bez potrzeby montażu sterownika.

Dobór i montaż dodatkowej armatury w instalacji wcale nie jest taki łatwy. Wybór zaworu termostatycznego o takiej samej wielkości co przyłącze, czyli zaworu ”dopasowanego” do instalacji, nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Jeżeli instalacja c.w.u. ma być wyposażona w armaturę regulacyjną, warto dokładnie przyjrzeć się właściwościom poszczególnych typów termostatycznych zaworów mieszających.

Kluczowa wielkość przepływu

Przyjrzyjmy się zaworom 3-drogowym, których najważniejszym parametrem jest wartość Kvs (wielkość przepływu przez zawór przy stracie ciśnienia o 1 bar) wyrażona w m³/h. To właśnie ten parametr decyduje o tym, czy dany produkt sprawdzi się w danej instalacji c.w.u., czy okaże się za mało lub za bardzo wydajny. Decyzję o doborze danego zaworu należy podejmować za każdym razem, gdy wprowadza się większe zmiany w instalacji (np. montuje dodatkowe źródło ciepła czy armaturę sanitarną).

Termostatyczne zawory mieszające są do siebie podobne tylko na pierwszy rzut oka. Różnice w budowie i konstrukcji zaworu wpływają na dokładność regulacji  i wielkość przepływu. Doskonale widać to na rysunku z przekrojami dwóch typów zaworów ESBE VTA322 oraz ESBE VTA522. Choć zawory mają taką samą wielkość przyłączy, różnią się właśnie wielkością przepływu.

zawory mieszające budowa
Autor: ESBE Różnice w budowie i konstrukcji zaworów ESBE VTA322 i ESBE VTA522

Patrząc na kierunki przepływu wody ciepłej i zimnej w każdym zaworze, można zauważyć, że wielkość szczelin przez które przepływa woda jest różna. To właśnie ta różnica decyduje o tym, że oba typy zaworów mieszających VTA mają odmienne wielkości przepływu i nadają się do różnych zastosowań.

zawory termostatyczne mieszające
Autor: ESBE Termostatyczne zawory mieszające ESBE a wielkość powierzchni grzewczej obliczona dla q = 55W/m2, ΔT = 5K i Δp = 15kPa

Wspomniane różnice doskonale pokazuje powyższy rysunek, na którym zaprezentowane zostały 4 typy termostatycznych zaworów mieszających firmy ESBE. Wszystkie zawory mają taką samą wielkość przyłącza (GZ1”). Maksymalne wielkości ogrzewania podłogowego, które może obsłużyć dany zawór są jednak zupełnie inne – począwszy od niewielkich powierzchni mieszkaniowych aż do dużych.

Polecany produkt
zawór termostatyczny

Autor: ESBE

Termostatyczny zawór mieszający ESBE VTA320, VTA520

  • chroni przed oparzeniami i bakteriami Legionella,
  • zapewnia precyzyjną regulację,
  • odpowiedni do układów z cyrkulacją ciepłej wody użytkowej.

Seria zaworów do instalacji ciepłej wody użytkowej, zastosowań wymagających wbudowanej ochrony przed oparzeniem oraz sytuacji, w których zamontowano dodatkowe urządzenia do sterowania temperaturą na bateriach. Nadają się także do montażu w instalacjach c.w.u. wyposażonych w układ cyrkulacji ciepłej wody.

Więcej o produkcie

Za duży lub za mały zawór termostatyczny

Bardzo ważny jest właściwy dobór zaworu termostatycznego pod kątem wielkości – pozwala uniknąć bardzo wielu problemów z jego użytkowaniem. Mniej groźne jest w tym przypadku przewymiarowanie zaworu, będzie ono skutkowało niedokładną regulacją temperatury zmieszania. Dobór zbyt małego zaworu to niestety dużo większy problem – może spowodować złe działanie instalacji grzewczej, zbyt małą jej wydajność lub zbyt małą ilość wody podawanej do przyborów łazienkowych. Najczęstszą konsekwencją złego doboru zaworów do charakteru instalacji jest m.in. zbyt niska wydajność systemu ogrzewania, a tym samym niedogrzanie pomieszczeń, wyższe koszty ogrzewania.

Jak wyznaczyć wielkość zaworu

Właściwy dobór zaworów mieszających nie jest skomplikowany. Korzystając z narzędzi ESBE, bardzo łatwo jest wyznaczyć właściwą wielkość zaworu. Wystarczy do tego kilka podstawowych informacji dotyczących budowy instalacji – ilość przyborów w instalacji c.w.u., moc grzejników lub moc (albo powierzchnia) ogrzewania podłogowego.

Przydatne informacje znajdują się również w „Przewodniku” ESBE. Trzeba wiedzieć, że dobór zaworu termostatycznego to decyzja na lata.

Dobór zaworu do instalacji c.w.u.
Autor: ESBE Dobór zaworu do instalacji c.w.u. w zależności od różnych parametrów
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej