Rozdzielnice do zaawansowanych instalacji elektrycznych

2020-12-03 10:31 Materiał partnerski
rozdzielnica kanlux
Autor: Kanlux Tak wygląda wnętrze najnowszych, metalowych rozdzielnic serii KP-DB marki IDEAL TS by Kanlux

Rozdzielnice metalowe marki Ideal TS by Kanlux KP-DB z szynami DIN do zabudowy aparatury modułowej to nowość na rynku. Przeznaczeniem rozdzielnic jest realizacja instalacji elektrycznych w budynkach użyteczności publicznej i biurowych, ale również rozbudowanych instalacji w przestrzeniach mieszkalnych.

Rozdzielnica jest głównym elementem instalacji elektrycznej, jej sercem. Jest ona zazwyczaj wmurowana w tynk lub występuje w wersji natynkowej.

W tablicy rozdzielczej zbiegają się obwody elektryczne zasilające poszczególne odbiorniki energii (np. pojedyncze urządzenia dużej mocy) lub ich grupy (gniazdka, oświetlenie). W obecnie produkowanych rozdzielnicach nie montuje się już tradycyjnych korków, tylko na znormalizowanej szynie instalacyjnej urządzenia modułowe. Ponieważ rozdzielnica może pomieścić określoną liczbę modułów, przy jej wyborze warto uwzględnić stopień skomplikowania instalacji elektrycznej, również urządzenia, o które instalacja może zostać rozbudowana w w przyszłości.

Nowa seria rozdzielnic KP-DB

Serię KP-DB tworzą 4 modele metalowych rozdzielnic, wyposażonych w 2 do 6 rzędów na aparaturę modułową (odstęp między poszczególnymi rzędami wynosi 135 mm). W każdym rzędzie można umieścić 18 lub 24 moduły. Daje to pojemność od 48 do 144 miejsc modułowych w jednej szafce rozdzielczej. Taki zakres wyposażenia spełnia wymagania instalacji elektrycznych dla budynków komercyjnych czy przeznaczenia publicznego.

rozdzielnica
Autor: Kanlux Rozdzielnice przeznaczone są do montażu wewnątrz budynków, w środowisku o małej agresywności. Do wyboru są modele do zabudowy podtynkowej, jak i montażu natynkowego

Wykonanie rozdzielnic jest estetyczne. To ważne, w przypadku wysokiego standardu wykończenia budynków biurowych i użyteczności publicznej. Malowane są na biały, neutralny kolor.

Rozdzielnice w wersji na- i podtynkowej

Obudowy podtynkowe rozdzielnic, wyposażone są w ramkę, która idealnie licuje się z powierzchnią montażową, co również wpływa na estetykę montażu. Rozdzielnice do zabudowy podtynkowej mają głębokość 12 cm i nadają się do instalacji w każdym rodzaju ściany, z zastrzeżeniem iż obudowy w II-klasie izolacji można montować we wnękach, a obudowy w I-klasie izolacji we wnękach i ścianach g-k.

Obudowy natynkowe z kolei mają głębokość 15 cm i umożliwiają dowolne prowadzenie okablowanie rozdzielnicy, nawet przy maksymalnym wypełnieniu aparatami obudowy 6-rzędowej (144 moduły).

Warto wiedzieć

Wszystkie metalowe rozdzielnice KP-DB produkowane są w Polsce, w fabryce firmy Kanlux w Radzionkowie w woj. śląskim.

Wyposażenie rozdzielnic i dane techniczne

Wszystkie obudowy rozdzielnic standardowo wyposażone są w zamek piórkowy bez kluczyka - otwierane są za pomocą dowolnego płaskiego elementu. W razie konieczności zabezpieczenia przed niepowołanym dostępem, istnieje także możliwość zastosowania zamka na kluczyk (KDB-M-KL). Obudowy, zarówno natynkowe, jak i podtynkowe, spełniają wymogi montażu wewnątrz budynków – ich stopień szczelności wynosi IP30.

Obudowy podtynkowe 18-modułowe mają głębokość 115 mm, czyli można je montować w każdym rodzaju ścian, natomiast te o szerokości 24 modułów mają głębokość 145 mm.

Z kolei obudowy natynkowe 18-modułowe mają głębokość 125 mm, a 24-modułowe - 145 mm, co umożliwia swobodne prowadzenie okablowanie rozdzielnic, nawet przy maksymalnym wypełnieniu aparatami obudowy 6-rzędowej.

Wszystkie rozdzielnice wyposażone są standardowo w listwy PE/N. Obudowy podtynkowe wyposażone są dodatkowo w ramkę, która dobrze licuje się z powierzchnią montażową. Dodatkową funkcjonalnością jest możliwość regulacji głębokości osadzenia ramki w zakresie do 11 mm.

Napięcie znamionowe: AC 230/400V. Prąd znamionowy: 125 A

Pamiętaj

Dobór rozdzielnic można podzielić na kilka etapów:

  • ustalenie liczby urządzeń i miejsca ich lokalizacji,
  • wybór rodzaju i typu rozdzielnic,
  • dobór wyposażenia pól,
  • dobór obudowy i rozmieszczenie aparatury rozdzielczej,
  • przygotowanie dokumentacji projektowej.
listwy PE-N
Autor: Kanlux Standardowym wyposażeniem rozdzielnic są listwy PE-N

Kodyfikacja symboli rozdzielnic

KP-DB-I-Mx-324

KP-DB – rodzina produktów (Kanlux Produkcja Distribution Box)

I – typ konstrukcji: I klasa izolacji

Mx – określenie typu drzwi i ramki oraz zabudowy: MF – rozdzielnica metalowa, zabudowa podtynkowa (Metal Flush) / MS – rozdzielnica metalowa, zabudowa natynkowa (Metal Surface)

324 – pojemność modułowa: pierwsza cyfra oznacza ilość rzędów (od dwóch do sześciu), kolejne – ilość modułów, które można umieścić w rzędzie, 324 oznacza rozdzielnicę trzy rzędową, gdzie w każdym rzędzie można umieścić 24 moduły

KP-DB-I-MF  - rozdzielnice z przeznaczeniem do montażu podtynkowego

KP-DB-I-MS - rozdzielnice z przeznaczenie do montażu natynkowego

rozdzielnica metalowa
Autor: Kanlux Zamek nowej rozdzielnicy - bez kluczyka
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej