Prąd budowlany - cena. Różnice między prądem budowlanym a zwykłym. Cennik prądu budowlanego 2021

2021-04-21 10:03
Prąd budowlany
Autor: Getty Images Prąd budowlany dostarczany jest na plac budowy za pomocą przyłącza energetycznego, które jest elementem sieci elektroenergetycznej

Prąd budowlany to tymczasowe przyłącze prądu, które ma dostarczyć energię elektryczną na plac budowy. Jak doprowadzić takie przyłącze energetyczne? Jakich formalności trzeba dopilnować, aby zapewnić dostęp do energii elektrycznej na czas trwania budowy. Sprawdź jakie są ceny prądu budowlanego 2021 i porównaj je z abonamentem za prąd zwykły.

Spis treści

  1. Czym jest prąd budowlany?
  2. Prąd budowlany - kiedy załatwiać formalności?
  3. Jak ustalić potrzebną moc prądu budowlanego?
  4. Prąd budowlany - jakie taryfy do wyboru?
  5. Prąd budowlany - cena 2021
  6. Jak zmienić prąd budowlany na zwykły?

Czym jest prąd budowlany?

Prąd budowlany to energia elektryczna dostarczana przez dostawcę na plac budowy na przyłączu tymczasowym, w celu realizacji niezbędnych prac budowlanych. Nie istnieje prawna definicja prądu budowlanego.

Podstawowa różnica pomiędzy prądem budowlanym i zwykłym to cena. Zwykły prąd jest znacznie tańszy, np. Enea - taryfa G11 0,3583 zł/kWh (prąd zwykły), taryfa C11 0,4659 zł/kWh.

Jeżeli działka nie jest przyłączona do sieci elektroenergetycznej dostęp do prądu budowlanego zazwyczaj jest z sieci elektroenergetycznej lub alternatywie, z agregatu prądotwórczego. Agregat autonomicznie wytwarza prąd i dostarcza go w odpowiedni sposób do konkretnej instalacji, natomiast doprowadzenie prądu budowlanego wymaga dokonania wielu formalności.

Czytaj też:

Prąd budowlany - kiedy załatwiać formalności?

Doprowadzenie prądu tymczasowego na plac budowy jest niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę. Dlatego formalności należy zacząć załatwiać już na etapie wybrania projektu, np. domu, pod warunkiem, że planujemy zacząć budowę. W tym celu należy ustalić z dostawcą energii elektrycznej sposób oraz warunki dostarczenia prądu budowlanego na plac budowy, zgodnie z zapotrzebowaniem. Doprowadzenie przyłącza tymczasowego trwa zazwyczaj około 1 do 2 miesięcy. Wszystko zależy od konkretnego przypadku.

Czytaj też:

Na etapie realizacji inwestycji nie można korzystać z prądu stałego na podstawie standardowej taryfy G (energia elektryczna dla gospodarstw domowych). Plac budowy musi być zaopatrzony w energię w ramach specjalnej taryfy C, czyli z przyłącza tymczasowego. Jeśli po zakończeniu prac chcesz korzystać z usług tego samego dostawcy, można od razu zainwestować w przyłącze docelowe, które w przyszłości będzie zasilać dom. Jednak trzeba się liczyć z tym, że na założenie stałej instalacji czeka się nawet powyżej pół roku.

Jak ustalić potrzebną moc prądu budowlanego?

Podczas zawierania umowy z dostawcą należy oszacować jego moc umowną, najlepiej po konsultacji z elektrykiem. Zależy ona przede wszystkim od:

  • technologii jaka będzie stosowana na budowie
  • wykorzystywanych maszyn i sprzętów
  • zużycia prądu przez ekipę budowlaną, szczególnie przy większych inwestycjach

Prąd budowlany - jakie taryfy do wyboru?

Kiedy już zdecydujemy się na dostawcę energii energetycznej, trzeba zdecydować jaką taryfę wybrać. Tu najlepiej przeanalizować jak ma przebiegać budowa, a konkretnie, w jakich godzinach najbardziej będzie potrzebny prąd na placu budowy. Dobry plan gwarantuje spore oszczędności. Do wyboru mamy zazwyczaj trzy rozwiązania:

  • Taryfa C11 - jednostrefowa, ze stałą ceną za kilowatogodzinę (kWh) w ciągu całej doby. Oznacza to, że niezależnie od pory dnia i nocy, wysokość rachunków się nie zmienia. To najczęściej wybierana taryfa, polecana dla tych, którzy planują prowadzenie wzmożonych prac budowlanych zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.
  • Taryfa C12a - dwustrefowa, w której doba podzielona jest na strefy: szczytową (I strefa) i pozaszczytową (II strefa). W drugiej strefie zapłacimy znacznie mniej za prąd. Taryfa C12a polecana jest dla inwestorów, którzy mają rozpisany dokładny harmonogram budowy i na podstawie niego są w stanie zaplanować wszystkie prace z wyprzedzeniem, a co za tym idzie, określić dokładną ilość potrzebnej energii na każdym etapie budowy.
  • Taryfa C12b - dwustrefowa, w której doba podzielona jest na strefę dzienną i nocną. To właśnie w nocy zapłacimy mniej za prąd. Opcja dla tych, którzy większość prac budowlanych planują prowadzić nocą.
Ważne

Jeśli w trakcie budowy okaże się, że ceny prądu są za wysokie, w każdej chwili można zmienić dostawcę energii elektrycznej.

Prąd budowlany
Autor: Getty Images Prąd budowlany może dostarczać lokalny dostawca energii, ale też lokalna firma z koncesją. Podłączenie się do instalacji właściciela sąsiedniej działki, a nastepnie rozliczenie się z niej, może być uznane za bezprawne odsprzedaie energii.

Prąd budowlany - cena 2021

Cena prądu budowlanego uzależniona jest od wyboru taryfy. Jak zauważycie w poniższym zestawieniu, ceny różnią się od siebie w zależności od dostawcy. Dlatego też wybór odpowiedniej taryfy budowlanej może mieć znaczący wpływ na ostateczne koszty energii elektrycznej.

Dostawca Taryfa C11 [zł/kWh] Taryfa C12a [zł/kWh] Taryfa C12b [zł/kWh]
Strefa I Strefa II Dzień Noc
Energa 0,4456 0,4836 0,4142 0,5083 0,3648
PGE 0,4600 0,6081 0,4121 0,5366 0,3932
Tauron 0,4645 0,5700 0,4009 0,5614 0,3458
Enea 0,4659 0,5853 0,4075 0,5270 0,3558
Innogy 0,5341 0,6439 0,4173 0,6208 0,4087

Ceny w zamieszczone w tabeli aktualne są na dzień 22.03.2021. Zestawienie zostało sporządzone a podstawie porównywarki cen prądu enerad.pl.

Jak zmienić prąd budowlany na zwykły?

Po zakończeniu budowy należy przejść na standardową taryfę G, aby zmniejszyć rachnki za prąd. I tu pojawiają się kolejne formalności, których musi dopilnować inwestor. Polegają one na dostarczeniu dostawcy odpowiednich dokumentów, potwierdzających częściowe lub całkowite zakończeniu budowy.

Może Cię zainteresować również:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej