Osprzęt elektroinstalacyjny o specjalnym przeznaczeniu. Co to oznacza w praktyce?

2020-12-03 10:29 Materiał partnerski
osprzęt instalacyjny na zewnątrz
Autor: Kanlux Serię osprzętu TEKNO wyróżnia hermetyczność potwierdzona klasą szczelności IP54. To osprzęt sprawdzający się na zewnątrz budynków

Osprzęt elektroinstalacyjny to często wyspecjalizowane urządzenia spełniające wymagania coraz bardziej rozbudowanych instalacji. Odpowiednio dobrane i rozmieszczone gniazda zasilające, łączniki, porty organizują przestrzeń, w zależności od przeznaczenia. Trzeba też pamiętać, że taki osprzęt potrzebny jest nie tylko wewnątrz budynków, ale również na zewnątrz, a ten wymaga szczególnej konstrukcji i zabezpieczeń.

Są pomieszczenia, które rządzą się swoimi prawami, mają inne przeznaczenie, inne panują w nich warunki. Gniazda i łączniki potrzebne są także na zewnątrz budynków - w ogrodach, na parkingach, ale również w nie zawsze czystych i suchych garażach, piwnicach, halach, zakładach produkcyjnych. Dlatego też osprzęt instalacyjny jest coraz bardziej wyspecjalizowany. Ważne są estetyczny wygląd i spójność z wystrojem wnętrza, ale są miejsca, w których wymagana jest przede wszystkim odporność na trudne warunki.

Osprzęt na zewnątrz, ale nie tylko

Osprzęt przeznaczony na zewnątrz, ale także w miejsca o podwyższonej wilgotności czy narażonych na pył, jak garaże, pralnie, myjnie samochodowe, wymaga specjalnej konstrukcji i zabezpieczeń. W tych urządzeniach liczy się przede wszystkim szczelność, wyrażona stopniem IP.

Klasa szczelności IP

Klasa szczelności informuje o poziomie ochrony urządzenia, które zapewnia mu jego obudowa przed wnikaniem ciał stałych oraz wody.

Takim specjalistycznym osprzętem, sprawdzającym się w trudnych warunkach, jest seria TEKNO, którą proponuje marka Mowion by Kanlux. Tym co ją wyróżnia to właśnie hermetyczność potwierdzona klasą szczelności IP54, a także łatwość instalacji.

Klasy szczelności IP

stopień ochrony przed dostępem ciał obcych stopień ochrony przed wnikaniem wody
1 - podstawowa ochrona przed wnikaniem ciał obcych o średnicy 50 mm oraz większych 1 - ochrona przed padającymi kroplami wody
2 - ochrona przed wnikaniem ciał obcych o średnicy 12,5 mm i większych 2 - ochrona przed wnikaniem wody przy nachyleniu obudowy o 15º w każdej płaszczyźnie
3 - ochrona przed wnikaniem ciał obcych o średnicy 2,5 mm i większych 3 - ochrona pod natryskiem wody pod maksymalnym kątem 60°
4 - ochrona przed wnikaniem ciał obcych o średnicy 1 mm i większych 4 - ochrona przed bryzganiem wody z każdego kierunku
5 - ochrona przed pyłem i dostępem drutu 5 - ochrona przed strugami wody lanymi z dowolnego kierunku
6 - całkowita ochrona przed wnikaniem pyłu oraz do niebezpiecznych części przy użyciu drutu 6 - ochrona przed silnymi strugami wody lanymi z dowolnego kierunku
7 - ochrona przed krótkotrwałym zanurzeniem w wodzie
8 - ochrona przed zalaniem przy ciągłym zanurzeniu i zwiększonym ciśnieniu wody (1 m głębokości)

W skład serii wchodzą różnego typu łączniki i gniazda, również moduły podwójne, w wersji poziomej i pionowej. Są to elementy złożone z łącznika i wybranego typu gniazda (francuskie – z bolcem lub schuko). Zestawy są wewnątrz oprzewodowane, co znacznie skraca czas montażu.

gniazdo zasilające
Autor: Kanlux Na zewnątrz powinno się stosować osprzęt właśnie o przeznaczeniu do trudnych warunków, jak np. serię osprzętu instalacyjnego TEKNO

Seria TEKNO to głównie solidna konstrukcja oparta na wysokiej klasie podzespołach, wykonanych z tworzyw typu PC, ABS bądź PP, w zależności od funkcji i przeznaczenia danego elementu. Elementy ruchome łącznika wykonano z poliwęglanu (PC) odpornego na temperaturę do 850°C. Aby zwiększyć wytrzymałość osprzętu, wzmocniono śruby zacisków klatkowych. Tylko dzięki takiej konstrukcji osprzęt jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne, różnice temperatur, wnikanie pyłu i wodę.

osprzęt instalacyjny
Autor: Kanlux Fabryczny mostek łączący

Osprzęt do mieszkania

A jak dobierać tego rodzaju osprzęt do pomieszczeń mieszkalnych? Podstawą decyzji jest oczywiście zakładana funkcja. Oprócz najbardziej klasycznych gniazd wtykowych oraz łączników pojedynczych i podwójnych, tzw. świecznikowych, funkcjonują też łączniki schodowe (umożliwiające tworzenie obwodów swobodnie obsługiwanych w kilku punktach mieszkania – np. w przestronnym salonie z kilkoma wyjściami). Przybywa też rozwiązań modułowych, które we wspólnej ramce pozwalają dowolnie zestawiać w spójną, estetyczną i użyteczną całość sterowniki o różnych funkcjach. Tej różnorodności użytkowej towarzyszy wprost nieprzebrane bogactwo form, materiałów i kolorów łączników.

Przykładem serii osprzętu, który zastał zaprojektowany z myślą właśnie o wnętrzach mieszkalnych jest DOMO, proponowany w 6 kolorach. To system wieloramkowy. Łączniki i gniazda zostały wyposażone w zaciski typu szybkozłączka, gwarantujące szybszy montaż. Osprzęt wykonany jest z wysokiej jakości tworzywa typu PC oraz unikalnego stopu miedzi fosforobrązu (94% Cu dla styków prądowych), dzięki czemu DOMO jest nowoczesnym i trwałym rozwiązaniem technologicznym dla każdego domu.

osprzęt do mieszkań
Autor: Kanlux DOMO - seria osprzętu elektroinstalacyjnego, który zastał zaprojektowany z myślą o wnętrzach mieszkalnych

Osprzęt do biur

Biura, sale konferencyjne, gabinety - tego typu pomieszczenia wymagają również wyspecjalizowanego osprzętu elektroinstalacyjnego, organizującego i usprawniającego pracę, odpowiadającego jej specyfice. Tu już nie wystarczą gniazda wtykowe czy różnego typu włączniki. Potrzebne są również przyłącza multimedialne, mediaporty w dopasowanej konfiguracji.

Za przykład kompleksowego systemu biurowego można podać BIURO - modułową serię 45 x 45 mm. Dzięki specjalnemu adapterowi może być montowana w systemie ramkowym (ramka 4-krotna uniwersalna), a także w puszkach i kanałach elektroinstalacyjnych systemu 45 x 45 mm. Łączniki oraz gniazda wyposażone są w tradycyjne zaciski śrubowe, zapewniające poprawne podłączenia przewodów. System BIURO spełnia wymagania nowoczesnego biura i umożliwia kompleksowe jego wyposażenie.

Dla miłośników osprzętu podtynkowego zaprojektowano z kolei serię LOGI. To tak naprawdę osprzęt o bardziej uniwersalnym zastosowaniu. Polecany jest co prawda do wnętrz budynków użyteczności publicznej i komercyjnych, ale z powodzeniem może być stosowany w biurach i wnętrzach mieszkalnych. To system wieloramkowy, dostępny w 4 kolorach, wyposażony w standardowe rozwiązania łączeniowe – zaciski śrubowe dla łączników i gniazd elektrycznych. Zastosowane w nim rozwiązania techniczne oraz użyty materiał pozwoliły stworzyć produkty o wysokiej jakości, a jednocześnie przystępnej cenie.

elektroosprzęt do biur
Autor: Kanlux System osprzętu BIURO spełnia wymagania nowoczesnego biura i umożliwia kompleksowe jego wyposażenie
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej