Osprzęt elektroinstalacyjny o specjalnym przeznaczeniu. Co to oznacza w praktyce?

Osprzęt elektroinstalacyjny to często wyspecjalizowane urządzenia spełniające wymagania coraz bardziej rozbudowanych instalacji. Odpowiednio dobrane i rozmieszczone gniazda zasilające, łączniki, porty organizują przestrzeń, w zależności od przeznaczenia. Trzeba też pamiętać, że taki osprzęt potrzebny jest nie tylko wewnątrz budynków, ale również na zewnątrz, a ten wymaga szczególnej konstrukcji i zabezpieczeń.
Są pomieszczenia, które rządzą się swoimi prawami, mają inne przeznaczenie, inne panują w nich warunki. Gniazda i łączniki potrzebne są także na zewnątrz budynków - w ogrodach, na parkingach, ale również w nie zawsze czystych i suchych garażach, piwnicach, halach, zakładach produkcyjnych. Dlatego też osprzęt instalacyjny jest coraz bardziej wyspecjalizowany. Ważne są estetyczny wygląd i spójność z wystrojem wnętrza, ale są miejsca, w których wymagana jest przede wszystkim odporność na trudne warunki.
Osprzęt na zewnątrz, ale nie tylko
Osprzęt przeznaczony na zewnątrz, ale także w miejsca o podwyższonej wilgotności czy narażonych na pył, jak garaże, pralnie, myjnie samochodowe, wymaga specjalnej konstrukcji i zabezpieczeń. W tych urządzeniach liczy się przede wszystkim szczelność, wyrażona stopniem IP.
Klasa szczelności informuje o poziomie ochrony urządzenia, które zapewnia mu jego obudowa przed wnikaniem ciał stałych oraz wody.
Takim specjalistycznym osprzętem, sprawdzającym się w trudnych warunkach, jest seria TEKNO, którą proponuje marka Mowion by Kanlux. Tym co ją wyróżnia to właśnie hermetyczność potwierdzona klasą szczelności IP54, a także łatwość instalacji.
Klasy szczelności IP
stopień ochrony przed dostępem ciał obcych | stopień ochrony przed wnikaniem wody |
1 - podstawowa ochrona przed wnikaniem ciał obcych o średnicy 50 mm oraz większych | 1 - ochrona przed padającymi kroplami wody |
2 - ochrona przed wnikaniem ciał obcych o średnicy 12,5 mm i większych | 2 - ochrona przed wnikaniem wody przy nachyleniu obudowy o 15º w każdej płaszczyźnie |
3 - ochrona przed wnikaniem ciał obcych o średnicy 2,5 mm i większych | 3 - ochrona pod natryskiem wody pod maksymalnym kątem 60° |
4 - ochrona przed wnikaniem ciał obcych o średnicy 1 mm i większych | 4 - ochrona przed bryzganiem wody z każdego kierunku |
5 - ochrona przed pyłem i dostępem drutu | 5 - ochrona przed strugami wody lanymi z dowolnego kierunku |
6 - całkowita ochrona przed wnikaniem pyłu oraz do niebezpiecznych części przy użyciu drutu | 6 - ochrona przed silnymi strugami wody lanymi z dowolnego kierunku |
7 - ochrona przed krótkotrwałym zanurzeniem w wodzie | |
8 - ochrona przed zalaniem przy ciągłym zanurzeniu i zwiększonym ciśnieniu wody (1 m głębokości) |
W skład serii wchodzą różnego typu łączniki i gniazda, również moduły podwójne, w wersji poziomej i pionowej. Są to elementy złożone z łącznika i wybranego typu gniazda (francuskie – z bolcem lub schuko). Zestawy są wewnątrz oprzewodowane, co znacznie skraca czas montażu.

Seria TEKNO to głównie solidna konstrukcja oparta na wysokiej klasie podzespołach, wykonanych z tworzyw typu PC, ABS bądź PP, w zależności od funkcji i przeznaczenia danego elementu. Elementy ruchome łącznika wykonano z poliwęglanu (PC) odpornego na temperaturę do 850°C. Aby zwiększyć wytrzymałość osprzętu, wzmocniono śruby zacisków klatkowych. Tylko dzięki takiej konstrukcji osprzęt jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne, różnice temperatur, wnikanie pyłu i wodę.

Osprzęt do mieszkania
A jak dobierać tego rodzaju osprzęt do pomieszczeń mieszkalnych? Podstawą decyzji jest oczywiście zakładana funkcja. Oprócz najbardziej klasycznych gniazd wtykowych oraz łączników pojedynczych i podwójnych, tzw. świecznikowych, funkcjonują też łączniki schodowe (umożliwiające tworzenie obwodów swobodnie obsługiwanych w kilku punktach mieszkania – np. w przestronnym salonie z kilkoma wyjściami). Przybywa też rozwiązań modułowych, które we wspólnej ramce pozwalają dowolnie zestawiać w spójną, estetyczną i użyteczną całość sterowniki o różnych funkcjach. Tej różnorodności użytkowej towarzyszy wprost nieprzebrane bogactwo form, materiałów i kolorów łączników.
Przykładem serii osprzętu, który zastał zaprojektowany z myślą właśnie o wnętrzach mieszkalnych jest DOMO, proponowany w 6 kolorach. To system wieloramkowy. Łączniki i gniazda zostały wyposażone w zaciski typu szybkozłączka, gwarantujące szybszy montaż. Osprzęt wykonany jest z wysokiej jakości tworzywa typu PC oraz unikalnego stopu miedzi fosforobrązu (94% Cu dla styków prądowych), dzięki czemu DOMO jest nowoczesnym i trwałym rozwiązaniem technologicznym dla każdego domu.

Osprzęt do biur
Biura, sale konferencyjne, gabinety - tego typu pomieszczenia wymagają również wyspecjalizowanego osprzętu elektroinstalacyjnego, organizującego i usprawniającego pracę, odpowiadającego jej specyfice. Tu już nie wystarczą gniazda wtykowe czy różnego typu włączniki. Potrzebne są również przyłącza multimedialne, mediaporty w dopasowanej konfiguracji.
Za przykład kompleksowego systemu biurowego można podać BIURO - modułową serię 45 x 45 mm. Dzięki specjalnemu adapterowi może być montowana w systemie ramkowym (ramka 4-krotna uniwersalna), a także w puszkach i kanałach elektroinstalacyjnych systemu 45 x 45 mm. Łączniki oraz gniazda wyposażone są w tradycyjne zaciski śrubowe, zapewniające poprawne podłączenia przewodów. System BIURO spełnia wymagania nowoczesnego biura i umożliwia kompleksowe jego wyposażenie.
Dla miłośników osprzętu podtynkowego zaprojektowano z kolei serię LOGI. To tak naprawdę osprzęt o bardziej uniwersalnym zastosowaniu. Polecany jest co prawda do wnętrz budynków użyteczności publicznej i komercyjnych, ale z powodzeniem może być stosowany w biurach i wnętrzach mieszkalnych. To system wieloramkowy, dostępny w 4 kolorach, wyposażony w standardowe rozwiązania łączeniowe – zaciski śrubowe dla łączników i gniazd elektrycznych. Zastosowane w nim rozwiązania techniczne oraz użyty materiał pozwoliły stworzyć produkty o wysokiej jakości, a jednocześnie przystępnej cenie.
