Lampa LED jakiej jeszcze nie było! Oświetlenie to tylko jedna z niewielu funkcji tej lampy

2018-11-09 9:59 red.
Inteligentna lampa
Autor: Lena Lighting Lampa CAPELLA LED

Lampy LED mogą służyć już nie tylko do efektywnego i energooszczędnego oświetlenia. Nowa lampa Capella LED, choć wyglądem się nie wyróżnia, jest kompilacją funkjonalności, które w lampach ledowych były do tej pory niespotykane. Sterowanie głosowe, dostosowanie do cyklu dobowego człowieka, funkcja kamery, komunikacja z innymi lampami, pomiar temperatury...na tym jeszcze nie koniec.

Gdzie można stosować lampę LED?

Lampa Capella LED jest w zasadzie uniwersalna. Sprawdzi się w przestrzeni publicznej, jak i prywatnej. Jako oświetlenie ciągów komunikacyjnych, lobby, restauracji, recepcji, hoteli, siłowni, biur, salonów sprzedaży, ale także domów i mieszkań. Lampa LED sprawdzi się w najbardziej wymagających inwestycjach

Energooszczędność lampy LED Capella

Podstawowa wersja lampy LED spełnia wymagania klasy efektywności energetycznej A+. Jednak jej energooszczędność wzmocni wersja z czujnikiem ruchu RCR, którego obecność powoduje efektywniejsze wykorzystanie światła oraz pasywny czujnik podczerwieni PIR umożliwiający sterowanie oświetleniem. Funkcje te istotnie wpływają na oszczędność energii i trwałość paneli Led.

Bardziej rozbudowane wersje lampy Capella w technologii LED sterują oświetleniem, wykorzystując funkcje RCR Master Slave, Dali i Corridor. Dzięki temu oświetlenie wykorzystywane jest tylko w miejscu i czasie, w którym jest potrzebne. Funkcja Corridor daje np. możliwość zaprogramowania grupy lamp. Standardowo lampy świecą delikatnym światłem (np. 10% strumienia), co daje użytkownikowi poczucie bezpieczeństwa i oświetla powierzchnię minimalnym strumieniem, umożliwiającym lokalizację ciągów komunikacyjnych i elementów otoczenia. Po wykryciu ruchu oprawy oświetleniowe włączają się sukcesywnie zgodnie z kierunkiem poruszania się obiektu (do 100% strumienia). Po 30 sek. od ustania ruchu następuje płynne zmniejszenie strumienia o 90% - a więc do momentu wykrycia kolejnego ruchu oprawa będzie świecić tylko w 10% swoich możliwości. Zarówno czas, jak i stopień ściemnienia mogą być regulowane wg potrzeb. Takie rozwiązanie pozwala na oszczędność do 80% energii.

Funkcje lampy Capella LED

Konstruktorzy z działu rozwoju firmy Lena Lighting zaprojektowali lampę ledową, która potrafi naprawdę wiele. Lampy Capella LED można łączyć w grupy, tworzyć sceny świetlne, sceny łączyć w animacje, programować natężenie, barwę światła, sterować głosem, optymalizować zużycie energii i dopasowanie oświetlenia na podstawie wcześniejszych obserwacji i pomiaru parametrów. Lampa może mieć np. głośnik Bluetooth, czy pełnić funkcję wzmacniacza Wi-Fi. Zintegrowanie z innymi systemami, np. inteligentnego domu czy biura, wyposażonymi w odpowiednie sterowniki, pozwala na pomiar temperatury, ciśnienia, wilgotności powietrza i od zmierzonych wielkości uzależnić dalsze działanie. Sterowanie i programowanie może być prowadzone ręcznie lub zdalnie za pomocą aplikacji lub internetu.

Lampę LED można wyposażyć również w zaawansowaną funkcję optymalizacji barwy światła pod kątem jej dopasowania do naturalnego cyklu dobowego człowieka i imitacji światła naturalnego. Funkcja ta umożliwia też dostosowanie do aktualnych potrzeb i wykonywanych czynności, niezależnie od pory dnia, przykładowo:

  • podniesie efektywność pracy w biurze,
  • stworzy odpowiednią scenerię do rozmów i spotkań w salach konferencyjnych
  • utrzyma wydajność przez całą dobę w halach przemysłowych,
  • podniesie wydolność organizmu oraz efektywność ćwiczeń w salach rehabilitacyjnych i siłowniach,
  • zapewni odpowiedni poziom dyskrecji i spokoju w placówkach medycznych,
  • efektownie wyeksponuje produkty, np. w galeriach handlowych.

Bezpieczeństwo z lampą LED

Capella LED może być również wyposażona w czujnik zmierzchu czy też funkcję umożliwiającą utrzymanie stałego natężenia światła. Gdy na zewnątrz się ściemnia, lampa zwiększa intensywność oświetlenia i utrzyma zaprogramowany poziom natężenia światła.

Wyposażenie lampy w bezprzewodową kamerę umożliwia monitoring mieszkania, czy też miejsc o zwiększonym ryzyku, jak klatki schodowe czy wejścia do budynków. Za pomocą Wi-Fi lampa przekazuje dane do archiwizacji lub bezpośredniej kontroli pracownika ochrony.

Moduł awaryjny zapewnia światło w przypadku zaniku napięcia. Konstrukcja lampy ledowej uniemożliwiająca jej demontaż bez odpowiednich narzędzi chroni natomiast przed kradzieżą czy zniszczeniem. Lampa LED charakteryzuje się ponadto szczelnością IP65, dzięki czemu może być stosowana w warunkach podwyższonej wilgotności i zakurzenia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej