Inteligentne oświetlenie - co to oznacza? Nowości w dziedzinie inteligentnego oświetlenia

2019-03-29 9:36 Materiał sponsorowany ES-SYSTEM
oświetlenie
Autor: ES-SYSTEM Realizacja ES-SYSTEM, Sagittarius Business House. Oświetlenie zintegrowane jest z autonomicznym systemem sterowania

Zastosowanie inteligentnych rozwiązań oświetleniowych pozwala na aktywne zarządzanie instalacją w całym budynku. Przekłada się to na oszczędności kosztów energii elektrycznej sięgające nawet 80% w stosunku do konwencjonalnych rozwiązań. Co potrafi inteligentne oświetlenie w dobie czwartej rewolucji przemysłowej?

Inteligentne oświetlenie i jego cyfrowa przyszłość

Koncepcja czwartej rewolucji przemysłowej odnosi się do znaczących zmian, jakie miały miejsce na początku XXI wieku w związku z wzajemnym wykorzystywaniem automatyzacji, przetwarzania i wymiany danych oraz technik wytwórczych. Jest ona zbiorem zasad funkcjonowania systemów cyber-fizycznych, przetwarzania w chmurze i internetu rzeczy (z ang. „Internet of Things, w skrócie IoT). Chcąc jak najlepiej wykorzystać potencjał IoT, ES-SYSTEM opracował zaawansowane systemy sterowania, które zapewniają aktywne zarządzanie oświetleniem. Światło przyszłości wpływa na samopoczucie człowieka, wspiera jego koncentrację, proces leczenia i zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Wdrażanie tych nowoczesnych rozwiązań wiąże się również z dbałością o energooszczędność budynków i troską o naszą planetę.

Zrównoważony, inteligentny system oświetleniowy

Obecnie inteligentny system oświetleniowy stał się zaawansowaną, kompleksową usługą, a nie wyłącznie oprawami zamontowanymi w dowolnej inwestycji. Technologia LED pozwala elastycznie podchodzić do projektowania zarówno samych opraw, jak i aranżowanych przestrzeni. Elastyczność ta oraz wysoka wydajność świetlna pozwalają dostosować oświetlenie do wymagań każdej inwestycji, przynosząc korzyści nie tylko inwestorom, ale również końcowym użytkownikom. Zastosowanie inteligentnych rozwiązań oświetleniowych umożliwia aktywne zarządzanie instalacją w całym budynku, co pozwala uzyskać oszczędności energii elektrycznej sięgające nawet 80%.

oświetlenie biura
Autor: ES-SYSTEM Realizacja ES-SYSTEM, Sagittarius Business House. Na powierzchni 25 tys. m² biurowca zainstalowano około 2 tys. sztuk ledowych opraw oświetleniowych sterowanych za pomocą uniwersalnego protokołu DALI

Inteligentne zarządzanie oświetleniem w praktyce

Kluczem do sukcesu są proste w obsłudze narzędzia, które zapewniają maksymalny komfort obsługi i decydują o funkcjonalności całej inwestycji. Liczne realizacje pokazują, że wdrożone w budynkach inteligentne systemy odpowiadające za zarządzanie oświetleniem przyczyniają się do nadania tym budynkom prestiżowych certyfikatów, m.in. BREEAM, które świadczą o wysokiej klasie ekologicznej budynku.

Systemy sterowania to szereg rozwiązań mających na celu zdalną i automatyczną pomoc w kompleksowym zarządzaniu oświetleniem. Podstawowe funkcjonalności odpowiadają za nadzór nad całą instalacją oświetleniową, jej diagnozę i odpowiednie raportowanie stanu opraw. Te najbardziej zaawansowane - na podstawie zebranych informacji o poziomie natężenia światła dziennego, ilości osób przebywających w pomieszczeniu, strefy czasowej i pory roku - elastycznie dostosowują oświetlenie do aktualnych potrzeb użytkowników.

Jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie systemów sterowania jest CIRCADIAN, zgodny z ideą HCL (Human Centric Lighting).

Opracowana przez ES-SYSTEM technologia CIRCADIAN nie wiąże się ze zwykłą zmianą temperatury barwowej światła, ale ma rzeczywisty wpływ na procesy hamowania i uwalniania melatoniny, zachodzące w ludzkim organizmie. Oprawy wykorzystujące system CIRCADIAN naśladują spektrum światła słonecznego, dzięki czemu mogą wpływać na człowieka i wspierać jego rytm okołodobowy. – mówi Rafał Gawrylak, Prezes Zarządu w ES-SYSTEM.

Nowoczesna formuła inteligentnego oświetlenia 3xS

W ES-SYSTEM projekty powstają zgodnie z nowoczesną formułą 3xS - Sensor, Software, Service.

  • Sensor odpowiada za zmniejszenie zużycia energii elektrycznej do około 70%.
  • Software gwarantuje proste i intuicyjne rozwiązania dostępne z poziomu aplikacji mobilnej lub każdej przeglądarki internetowej.
  • Service zapewnia bezpieczeństwo poprzez wsparcie techniczne na każdym etapie realizacji inwestycji.

Takie podejście do projektowania inteligentnego systemu oświetlenia oraz możliwości, jakie daje technologia LED pozwalają tworzyć i rozwijać coraz bardziej skomplikowane systemy.

Inteligentne oświetlenie w Sagittarius Business House

We Wrocławiu powstał nowoczesny budynek biurowy klasy A - Sagittarius Business House, którego oświetlenie zintegrowane jest z autonomicznym systemem sterowania.

Na jego powierzchni biurowej (25 tys. m²) zainstalowano około 2 tys. sztuk ledowych opraw oświetleniowych sterowanych za pomocą uniwersalnego protokołu DALI. Rozwiązania z zakresu zarządzania oświetleniem zostały odpowiednio dobrane do poszczególnych przestrzeni na każdej kondygnacji biurowca. Sterowanie oświetleniem odbywa się automatycznie dzięki zaprogramowanym wcześniej scenom świetlnym, przy pomocy wbudowanych w oprawę sensorów, a także zdalnie poprzez ogólnodostępne panele sterujące. Nawiązując do idei HCL, większość opraw ma funkcje płynnej regulacji temperatury barwowej w zakresie od 2700 K do 6500 K. Dodatkowo odpowiednio zaprojektowane systemy sterowania ES-SYSTEM w tej inwestycji dostosowują parametry świecenia do aktualnych warunków i potrzeb użytkowników. Możliwość regulacji stopnia natężenia światła daje pracownikom nadzwyczajne poczucie komfortu i idealnie oświetlone stanowisko pracy, niezależnie od warunków atmosferycznych, pory dnia czy roku.

oświetlenie biurowe
Autor: ES-SYSTEM Realizacja ES-SYSTEM, Sagittarius Business House

Implementacja inteligentnych systemów sterowania oświetleniem jest nieograniczona, a ich wybór zależy od wielkości inwestycji i efektu jaki chcemy osiągnąć. Można zdecydować się na najnowocześniejsze rozwiązania, bądź wspomóc istniejącą już instalację urządzeniami pośredniczącymi, które pozwolą na bezprzewodowe sterowanie oprawami.

W zależności od wybranego rozwiązania system sterowania dostępny jest za pomocą aplikacji mobilnej lub z poziomu dowolnej przeglądarki internetowej. Zaawansowaną technologię zarządzania inteligentnym oświetleniem można zastosować praktycznie wszędzie, od powierzchni biurowych, po galerie handlowe, obiekty przemysłowe, szkoły czy przestrzenie medyczne. Warto wykorzystać ją w swojej inwestycji i cieszyć się wyjątkowym komfortem, bezproblemową obsługą i znaczącymi oszczędnościami.

Partnerzy

ES-SYSTEM to polska firma w branży oświetleniowej. Projektuje, wdraża, produkuje i sprzedaje szeroki asortyment profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych LED o wysokiej wydajności przeznaczonych dla środowisk architektonicznych, przemysłowych, handlowych i miejskich

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej