CIRCADIAN w biurze – pomóż swoim pracownikom w efektywnej pracy

2019-09-04 15:55 Materiał sponsorowany
oświetlenie led w biurze
Autor: ES-SYSTEM Relizacja ES-SYSTEM, Sagittarius Busieness House

Najbardziej zaawansowany technologicznie system sterowania - zgodny z ideą Human Centric Lighting - to najlepsze rozwiązanie dla biur, w których człowiek i efekty jego pracy są największą wartością.

Systemy naśladujące spektrum światła słonecznego

Systemy sterowania to szereg rozwiązań wspomagających kompleksowe zarządzanie oświetleniem. Podstawowe funkcjonalności odpowiadają za nadzór nad całą instalacją oświetleniową, jej diagnozą i odpowiednim raportowaniem stanu opraw. Te najbardziej zaawansowane - na podstawie zebranych informacji o poziomie natężenia światła dziennego, ilości osób przebywających w pomieszczeniu, strefy czasowej i pory roku - automatycznie dostosowują oświetlenie do aktualnych potrzeb użytkowników. Jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie systemów sterowania jest CIRCADIAN, zgodny z ideą HCL (Human Centric Lighting).

Diody Sunlike z barwą światła słonecznego

SunLike to nowoczesna technologia, która doskonale odwzorowuje barwę światła słonecznego. Wykorzystanie najwyższej jakości purpurowych LED-ów dostarczanych przez firmę Seoul Semiconductor pozwoliło stworzyć oprawy o wyjątkowym stopniu odwzorowania barw. Dzięki temu produkty wyposażone w diody SunLike spełniają najwyższe wymagania. Nowoczesne rozwiązania LED-ów SunLike zostały wyróżnione nagrodą German Innovation Award 2019 za innowacyjność w kategorii „Rozwiązania oświetleniowe”. Wszystkie oprawy ES-SYSTEM w wersji CIRCADIAN powstają z wykorzystaniem najnowszej generacji modułów LED SunLike.

- Opracowana przez ES-SYSTEM technologia CIRCADIAN nie wiąże się ze zwykłą zmianą temperatury barwowej światła, ale ma rzeczywisty wpływ na procesy hamowania i uwalniania melatoniny zachodzące w ludzkim organizmie. Oprawy wykorzystujące system CIRCADIAN naśladują spektrum światła słonecznego, dzięki czemu mogą wpływać na człowieka i wspierać jego rytm okołodobowy – podsumowuje Rafał Gawrylak, Prezes Zarządu w ES-SYSTEM.

Predefiniowane tryby – intuicyjne sterowanie

Pomimo, że HCL to skomplikowana i zaawansowana technologicznie koncepcja oświetlenia, to należy pamiętać, że to właśnie człowiek, jego potrzeby i wygoda są najważniejsze. Dlatego też ES-SYSTEM wprowadził predefiniowane tryby funkcjonowania opraw oświetleniowych wyposażonych w CIRCADIAN, które zapewniają intuicyjną, szybką obsługę i idealne dopasowanie do dynamicznie zmieniających się potrzeb.

  • ACTIVE BOOST

Wpływa na zatrzymanie procesu wydzielania się melatoniny i wzrost aktywności. W dobie globalizacji rynku pracy, współpracy międzynarodowej w różnych strefach czasowych pracownicy często wykonują swoje obowiązki w godzinach popołudniowych, a nawet nocnych. Tryb ACTIVE BOOST zapewni doskonały poziom koncentracji oraz wzrost aktywności bez względu na porę i dostęp światła dziennego.

  • RELAX

W biurach, pokojach socjalnych i strefach relaksu standardem stały się już wygodne sofy i fotele, a w wielu firmach znajdują się tam także sprzęty multimedialne, a nawet gamingowe. Aby stworzyć idealną przestrzeń do relaksujących spotkań, warto wprowadzić oprawy w tryb RELAX, który emitując ciepłe światło dodatkowo ukoi zmysły pracowników.

  • FOCUS

Optymalne światło pozwala zachować energię, motywuje zespół do działania i zapewnia idealne warunki do aktywnej pracy przez cały dzień. Tryb FOCUS sprawia, że pracownicy w wyjątkowo komfortowych warunkach wykonują produktywnie swoje zadania.

  • AUTO

Brak dostępu do naturalnego oświetlenia lub zmieniające się warunki atmosferyczne mogą powodować pogorszenie samopoczucia oraz spadek energii i wyników pracy. Tryb AUTO to innowacyjne połączenie systemów naśladujących światło naturalne z funkcją oświetlenia adaptacyjnego. Umożliwia on automatyczną zmianę temperatury barwowej w czasie w zależności od zaprogramowanego harmonogramu zgodnego z cyklem dobowym. Temperatura barwowa światła wpływa na nastrój i samopoczucie użytkowników.

Ciepłe, żółte światło odpręża i relaksuje, natomiast chłodne, białe mobilizuje i pobudza do działania. Równoległa współpraca tych systemów pozwala na spotęgowanie pozytywnych odczuć użytkowników oświetlenia. Funkcja oświetlenia adaptacyjnego realizowana jest za pomocą sensorów, które zbierają informacje o natężeniu światła dziennego oraz ilości osób przebywających w danym miejscu i automatycznie dostosowuje poziom natężenia poszczególnych opraw, zapewniając komfortowe i bezpieczne dla zdrowia warunki pracy.

Każdy z zaprojektowanych trybów może być uruchamiany zarówno w wersji bezprzewodowej poprzez intuicyjną aplikację, jak i przewodowej dzięki panelowi sterującemu.

barwy światła
Autor: ES-SYSTEM Zmiana temperatury barwowej w ciągu dnia

Naukowcy o CIRCADIAN

Dział Rozwoju i Badań ES-SYSTEM stale prowadzi badania, ulepsza, rozwija i wdraża najnowsze rozwiązania w zakresie HCL. Dodatkowo ściśle współpracuje z różnymi ośrodkami badawczymi, gdzie dokonuje się analizy wpływu światła na człowieka. W środowisku akademickim firma nawiązała współpracę m.in. z dr Kathariną Wulff z Instytutu Chronobiologii i Snu Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii, która opisała jedną z opraw oświetleniowych wyposażoną w system CIRCADIAN.

Biorąc pod uwagę możliwości technologiczne, wykorzystujące najnowsze diody z widmowym rozkładem mocy zbliżonym jak najbardziej do światła słonecznego, z regulacją intensywności świecenia w zależności od natężenia światła dziennego, myślę, że metody projektowania instalacji oświetleniowych firmy ES-SYSTEM, współgrające z rytmem dobowym człowieka są najbardziej zaawansowanymi, z jakimi się dotychczas spotkałam - dr Katharina Wulff, Instytut Chronobiologii i Snu Uniwersytetu Oxfordzkiego w Wielkiej Brytanii.

Internet rzeczy i sterowanie oświetleniem

Koncepcja czwartej rewolucji przemysłowej odnosi się do znaczących zmian, jakie miały miejsce na początku XXI wieku w związku z wzajemnym wykorzystywaniem automatyzacji, przetwarzania i wymiany danych oraz technik wytwórczych. Jest ona zbiorem zasad funkcjonowania wartości stosujących lub używających systemów cyber-fizycznych, przetwarzania w chmurze i Internetu rzeczy (z ang. „Internet of Things, w skrócie IoT).

Aby jak najlepiej wykorzystać potencjał IoT, ES-SYSTEM opracował zaawansowane systemy sterowania, które zapewniają aktywne zarządzanie oświetleniem. Światło przyszłości wpływa na samopoczucie człowieka, wspiera jego koncentrację, proces leczenia i zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Wdrażanie tych nowoczesnych rozwiązań wiąże się również z dbałością o energooszczędność budynków i naszą planetę.

Technologia LED

Obecnie nowoczesny system oświetleniowy stał się zaawansowaną, kompleksową usługą, a nie wyłącznie oprawami zamontowanymi w dowolnej inwestycji. Technologia LED pozwala elastycznie podchodzić do projektowania zarówno samych opraw, jak i aranżowanych przestrzeni. Umożliwia dostosowanie oświetlenia do wymagań każdej inwestycji, przynosząc korzyści nie tylko inwestorom, ale również użytkownikom. Zastosowanie inteligentnych rozwiązań oświetleniowych pozwala na aktywne zarządzanie instalacją w całym budynku, co pozwala uzyskać oszczędności kosztów energii elektrycznej sięgające nawet 80% w porównaniu do konwencjonalnych rozwiązań. Dodatkowo, oprawy wykorzystujące technologię CIRCADIAN, wspierają okołodobowy rytm człowieka, zapewniają dobry poziom koncentracji pracowników, a także stymulują ich aktywność bez względu na porę dnia.

rytm biologiczny
Autor: ES-SYSTEM Okołodobowy rytm człowieka
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej