Jak właściwie dobrać rodzaj hydroizolacji fundamentów?

Pytanie o skuteczne zabezpieczenie domu przed wilgocią powinniśmy zadać sobie już w początkowej fazie budowy, a nawet na etapie projektowania budynku. Ceną niewłaściwie dobranej i źle wykonanej izolacji fundamentów może być zawilgocenie pomieszczeń, rozwój chorobotwórczych grzybów i pleśni a nawet naruszenie konstrukcji budynku.
Najbardziej uniwersalnymi i popularnymi na rynku są obecnie masy bitumiczne na bazie wody. Dzięki temu, że nie zawierają w swojej formule rozpuszczalników, są znacznie bardziej przyjazne środowisku. Umożliwia to również przeprowadzenie ocieplenia fundamentów.
Wśród dostępnych mas wyróżniamy dwa rodzaje produktów: cienkopowłokowe - masy typu Dysperbit, służące jako grunt oraz izolacja przeciwwilgociowa a także masy grubopowłokowe typu KMB, które można zastosować przy wykonaniu każdego rodzaju hydroizolacji, również przeciwwodnej.
Kiedy izolacja typu Dysperbit?
Stosując do wykonania hydroizolacji masy cienkopowłokowe typu Dysperbit, należy liczyć się z utratą ciągłości, co skutkuje nieskuteczną izolacją fundamentów. Pod wpływem napierania wód gruntowych lub spiętrzającej się wody opadowej cienka powłoka ulega uszkodzeniu – pęka i odpada. Prowadzi to w konsekwencji do zawilgocenia i degeneracji konstrukcji.
Parametry produktów typu Dysperbit pozwalają zaaplikować warstwę o grubości ok. 0,5 mm w jednej operacji roboczej. Do uzyskania skutecznej izolacji potrzeba zazwyczaj 3-4 mm warstwy, co wymaga położenia dużej ilości warstw.
Żeby skutecznie użyć masy cienkopowłokowej, muszą zostać spełnione wszystkie poniższe okoliczności:
- Grunt, na którym posadowiony jest budynek musi być przepuszczalny w takim stopniu, żeby wody opadowe mogły swobodnie przesiąkać w niższe warstwy, nie powodując naporu wody na fundament;
- Wody gruntowe muszą występować głębiej niż 30 cm od dolnej krawędzi fundamentów;
- Budynek, którego izolację planujemy wykonać nie jest podpiwniczony
Jeśli choć jeden z powyższych warunków nie jest spełniony, jest to przesłanką do konieczności wykonania hydroizolacji masami KMB.

Czy warto izolować fundamenty masami cienkopowłokowymi?
Warto zadać sobie pytanie, czy izolacja masami typu Dysperbit jest opłacalna, nawet w przypadku, gdy na działce budowlanej panują dogodne warunki wodno-gruntowe.
Nigdy nie mamy pewności, że uwarunkowania te nie zmienią się wraz z upływem czasu. Przyczyniają się do tego zmiany urbanistyczne, jak budowa nowych dróg, osiedli czy parkingów. Warto mieć na uwadze również coraz częstsze występowanie gwałtownych zjawisk atmosferycznych powodujących lokalne podtopienia.
Wymienione wyżej okoliczności mogą spowodować, że nawet dobrze wykonana izolacja cienkopowłokowa z czasem straci swoje właściwości. Prawidłowe wykonanie izolacji za pomocą mas KMB daje 100% bezpieczeństwo, niezależnie od zmian warunków hydrogeologicznych.
Koszt wykonania hydroizolacji fundamentów to około 3% wartości inwestycji w stanie surowym, natomiast koszt naprawy hydroizolacji już wykończonego budynku może sięgać nawet 20%. Wynika to z konieczności identyfikacji problemu, odkopania fundamentu oraz czasochłonnych prac naprawczych, które dodatkowo mogą wiązać się z koniecznością zniszczenia kostki brukowej lub innych okładzin ułożonych dookoła.
Właściwości mas KMB
Masy KMB są modyfikowane polimerami, co nadaje im szereg właściwości wpływających pozytywnie na szczelność położonej hydroizolacji a także na łatwość aplikacji oraz ograniczenie błędów wykonawczych.
Zalety mas KMB
- tworzą powłokę odporną na wysokie ciśnienie wody,
- są elastyczne, mostkują rysy do 2 mm,
- posiadają doskonałą przyczepność do podłoży,
- są bezpieczne w kontakcie ze styropianem,
- można je stosować na suche i wilgotne podłoża,
- umożliwiają dogodną aplikację pacą i natryskiem,
- aplikacja nawet do 5 mm w 1 warstwie.
W jakich warunkach wymagane jest zastosowanie mas KMB do wykonania hydroizolacji fundamentów? Wystarczy, że spełniony zostaje jeden z poniższych warunków:
- Budynek posadowiony jest na słabo przepuszczalnym gruncie (np. gliniastym);
- Woda gruntowa występuje powyżej poziomu posadowienia budynku – okresowo lub stale;
- Budynek jest podpiwniczony lub posadowiony poniżej 3 metrów pod powierzchnią gruntu.
W powyższych sytuacjach mówimy o konieczności wykonania hydroizolacji przeciwwodnej typu średniego lub ciężkiego, co automatycznie wyklucza użycie mas cienkopowłokowych typu Dysperbit. Prawidłowe zastosowanie mas KMB da tu gwarancję szczelności i spokój na długie lata użytkowania nieruchomości.
Dobierz właściwe rozwiązanie
Nie ma wątpliwości, że prawidłowa izolacja fundamentów jest kluczowa dla całej inwestycji. Zarówno masy cienkopowłokowe jak i masy KMB sprawdzą się w tej roli dobrze. Kluczem do ich zastosowania jest właściwe rozpoznanie warunków hydrogeologicznych i dobranie do nich odpowiedniej metody izolacji. Równie ważne jest prawidłowa aplikacja wybranych produktów, co pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji podczas użytkowania budynku.