Różne sterowanie w instalacjach chłodniczych

2023-05-01 0:41 Materiał sponsorowany
Różne sterowanie w instalacjach chłodniczych ESBE
Autor: ENKORO Sp. z o.o. Przykład wykorzystania siłownika obrotowego ESBE serii ARA w instalacji chłodniczej

W instalacjach chłodniczych ze stałym przepływem regulacja przepływu odbywa się za sprawą siłowników obrotowych montowanych na zaworach obrotowych albo siłowników liniowych współpracujących z zaworami grzybkowymi o wyższych parametrach pracy.

Ogólny, ideowy schemat instalacji chłodniczej z regulacją 3-drogową i stałym przepływem wygląda następująco:

Różne sterowanie w instalacjach chłodniczych ESBE
Autor: ESBE Rys. 1 System chłodzenia z regulacją 3-drogową i stałym przepływem; 1- zawór, 2- siłownik

Instalacja ze stałym przepływem jest wyposażona m.in. w agregat chłodniczy, pompę pracującą ze stałą prędkością obrotową, zawór, siłownik oraz inne niezbędne komponenty armatury.

Mniejsze potrzeby

W instalacjach o DN równym bądź mniejszym od 50 stosuje się siłowniki obrotowe (np. ESBE serii ARA600), które współpracują z zaworami obrotowymi. Zastosowanie tych zaworów w instalacjach chłodniczych jest możliwe dzięki wykorzystanie specjalnego stopu mosiądzu, odpornego nawet na ujemne temperatury medium (do -10 °C). Zawieradło zaworu sterowane jest przez dopasowany siłownik obrotowy o sygnale 3-punktowym SPDT lub proporcjonalnym (0‒10 V, 2‒10 V, 0‒20 mA, 4‒20 mA) i zasilaniu 230 V lub 24 V. Czas obrotu siłownika o 90° wynosi od 30 s (szybka regulacja) do nawet 1200 s.

Większe instalacje chłodnicze

Przemysłowe instalacje chłodnicze lub inne systemy o dużych wymaganiach potrzebują zaworów i siłowników o wyższych parametrach pracy. Z powodzeniem sprawdzają się w nich montowane zawory grzybkowe, z którymi współpracują siłowniki liniowe o sygnale 3-punktowym albo proporcjonalnym. Czas przestawienia siłownika liniowego zależy od rodzaju sygnału sterującego i jest krótszy dla sygnału proporcjonalnego niż dla sygnału 3-punktowego. Wynosi on od 15 s (bardzo szybkie przełączanie) do 60 s (lub 300 s). Sygnał sprzężenia zwrotnego, czyli informacji zwrotnej o położeniu zaworu to 2‒10 V (0‒100%). Napięcie siłownika wynosi 230 V lub 24 V. W odróżnieniu od siłownika obrotowego, jeżeli siłownik liniowy jest stosowany do regulacji medium o ujemnej temperaturze, powinien być wyposażony w elektryczny podgrzewacz trzpienia.

Sterowanie bez prądu

W razie awarii zasilania siłowniki stosowane w instalacjach chłodniczych można obsługiwać ręcznie, postępując zgodnie z instrukcją obsługi. Siłowniki ESBE dla instalacji chłodniczych doskonale współpracują z zaworami ESBE, jednak dla niektórych rozwiązań innych producentów dostępne są zestawy przyłączeniowe. Taki zestaw umożliwia podłączenie siłownika do zaworu i płynną regulację medium chłodniczego.

Różne sterowanie w instalacjach chłodniczych ESBE
Autor: ESBE Rys. 2 Przykłady zestawów przyłączeniowych

Case study – wykorzystanie siłownika obrotowego ESBE serii ARA w instalacji chłodniczej – patrz zdjęcie główne oraz zdjęcie poniżej

Różne sterowanie w instalacjach chłodniczych ESBE
Autor: ENKORO Sp. z o.o Rys. 3 Przykład wykorzystania siłownika obrotowego ESBE serii ARA w instalacji chłodniczej

Case study  ENKORO Sp. z o.o.: Siłowniki ESBE ARA639 są wykorzystywane w systemach odzysku ciepła z urządzeń chłodniczych z uwagi na krótki (15-sekundowy) czas obrotu. Pozwala on na szybką i precyzyjną regulację. Siłowniki współpracują z 3-drogowymi zaworami mieszającymi ESBE serii VRG. Głównym zadaniem zaworu mieszającego jest zapewnienie odpowiedniej temperatury zasilającej wymiennik ciepła. Wartość tej temperatury jest wyliczana poprzez sterownik na podstawie parametrów panujących w układzie chłodniczym i dobierana tak, aby uzyskać jak największą sprawność układu odzysku ciepła bez negatywnego wpływu na parametry pracy układu chłodniczego. W omawianych systemach regulowana jest zarówno temperatura zasilenia wymiennika (zawory mieszające), jak i prędkość przepływu wody poprzez wymiennik ciepła (wydajność pompy obiegowej).

Siłownik obrotowy ESBE ARA639
Siłownik ESBE

Autor: ESBE

Napięcie: 24±10% V AC/DC, 50/60Hz

Czas obrotu: 15/30/60/120 s

Temperatura otoczenia od -5 °C do +55 °C

Idealne spasowanie z zaworem obrotowym ESBE

Proporcjonalny sygnał sterujący

Dostępne również inne modele z innymi sygnałami sterującymi

Dostępny wyłącznik pomocniczy

Doskonała i niezawodna regulacja

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej