Różne sterowanie w instalacjach chłodniczych

W instalacjach chłodniczych ze stałym przepływem regulacja przepływu odbywa się za sprawą siłowników obrotowych montowanych na zaworach obrotowych albo siłowników liniowych współpracujących z zaworami grzybkowymi o wyższych parametrach pracy.
Ogólny, ideowy schemat instalacji chłodniczej z regulacją 3-drogową i stałym przepływem wygląda następująco:

Instalacja ze stałym przepływem jest wyposażona m.in. w agregat chłodniczy, pompę pracującą ze stałą prędkością obrotową, zawór, siłownik oraz inne niezbędne komponenty armatury.
Mniejsze potrzeby
W instalacjach o DN równym bądź mniejszym od 50 stosuje się siłowniki obrotowe (np. ESBE serii ARA600), które współpracują z zaworami obrotowymi. Zastosowanie tych zaworów w instalacjach chłodniczych jest możliwe dzięki wykorzystanie specjalnego stopu mosiądzu, odpornego nawet na ujemne temperatury medium (do -10 °C). Zawieradło zaworu sterowane jest przez dopasowany siłownik obrotowy o sygnale 3-punktowym SPDT lub proporcjonalnym (0‒10 V, 2‒10 V, 0‒20 mA, 4‒20 mA) i zasilaniu 230 V lub 24 V. Czas obrotu siłownika o 90° wynosi od 30 s (szybka regulacja) do nawet 1200 s.
Większe instalacje chłodnicze
Przemysłowe instalacje chłodnicze lub inne systemy o dużych wymaganiach potrzebują zaworów i siłowników o wyższych parametrach pracy. Z powodzeniem sprawdzają się w nich montowane zawory grzybkowe, z którymi współpracują siłowniki liniowe o sygnale 3-punktowym albo proporcjonalnym. Czas przestawienia siłownika liniowego zależy od rodzaju sygnału sterującego i jest krótszy dla sygnału proporcjonalnego niż dla sygnału 3-punktowego. Wynosi on od 15 s (bardzo szybkie przełączanie) do 60 s (lub 300 s). Sygnał sprzężenia zwrotnego, czyli informacji zwrotnej o położeniu zaworu to 2‒10 V (0‒100%). Napięcie siłownika wynosi 230 V lub 24 V. W odróżnieniu od siłownika obrotowego, jeżeli siłownik liniowy jest stosowany do regulacji medium o ujemnej temperaturze, powinien być wyposażony w elektryczny podgrzewacz trzpienia.
Sterowanie bez prądu
W razie awarii zasilania siłowniki stosowane w instalacjach chłodniczych można obsługiwać ręcznie, postępując zgodnie z instrukcją obsługi. Siłowniki ESBE dla instalacji chłodniczych doskonale współpracują z zaworami ESBE, jednak dla niektórych rozwiązań innych producentów dostępne są zestawy przyłączeniowe. Taki zestaw umożliwia podłączenie siłownika do zaworu i płynną regulację medium chłodniczego.

Case study – wykorzystanie siłownika obrotowego ESBE serii ARA w instalacji chłodniczej – patrz zdjęcie główne oraz zdjęcie poniżej

Case study ENKORO Sp. z o.o.: Siłowniki ESBE ARA639 są wykorzystywane w systemach odzysku ciepła z urządzeń chłodniczych z uwagi na krótki (15-sekundowy) czas obrotu. Pozwala on na szybką i precyzyjną regulację. Siłowniki współpracują z 3-drogowymi zaworami mieszającymi ESBE serii VRG. Głównym zadaniem zaworu mieszającego jest zapewnienie odpowiedniej temperatury zasilającej wymiennik ciepła. Wartość tej temperatury jest wyliczana poprzez sterownik na podstawie parametrów panujących w układzie chłodniczym i dobierana tak, aby uzyskać jak największą sprawność układu odzysku ciepła bez negatywnego wpływu na parametry pracy układu chłodniczego. W omawianych systemach regulowana jest zarówno temperatura zasilenia wymiennika (zawory mieszające), jak i prędkość przepływu wody poprzez wymiennik ciepła (wydajność pompy obiegowej).

Autor: ESBE
Napięcie: 24±10% V AC/DC, 50/60Hz
Czas obrotu: 15/30/60/120 s
Temperatura otoczenia od -5 °C do +55 °C
Idealne spasowanie z zaworem obrotowym ESBE
Proporcjonalny sygnał sterujący
Dostępne również inne modele z innymi sygnałami sterującymi
Dostępny wyłącznik pomocniczy
Doskonała i niezawodna regulacja