Nowoczesne pokrycie dachu firmy Gerard dopasowane do budownictwa podhalańskiego

2020-05-28 16:09 Materiał sponsorowany
dom jednorodzinny z bali
Autor: GERARD Dom jednorodzinny z bali zbudowany w Dzianiszu koło Zakopanego

Wykonane w tradycyjnej, sięgającej lat pięćdziesiątych technologii blachodachówki z posypką ze skały wulkanicznej Gerard AHI Roofing zapewniają wytrzymałość przy jednoczesnym dopasowaniu do wymagań charakteru budownictwa drewnianego. Są cenione przez zakopiańskich architektów, którzy wskazują je jako najkorzystniejszą alternatywę dla tradycyjnego gontu.

Technologia ma znaczenie - pokrycia dachowe Gerard

Dachówki Gerard produkowane są z wysokiej jakości blachy stalowej, zabezpieczonej antykorozyjnie, aktywną cząsteczkowo warstwą alucynku, co daje ok. 2,5-krotne wydłużenie jej trwałości w porównaniu z tradycyjnie ocynkowaną blachą. Eliminuje to ryzyko zbyt szybkiego starzenia się materiału czy korozji nawet w budynkach położonych w morskim pasie nadbrzeżnym. Obustronne zabezpieczenie dachówki warstwą epoksydową daje dodatkowo większą odporność na korozję i uszkodzenia. W produkcji blachodachówek wykorzystywany jest także lakier akrylowy na bazie żywic, dzięki któremu tworzy się szczelna bariera dla wilgoci oraz uzyskiwany jest grunt dla naturalnego pokrycia z kruszywa skalnego. Na koniec blachodachówka zabezpieczona jest ponownie lakierem akrylowym z domieszką algicydów, który chroni dach przed porastaniem mchem.

hotel Aries w Zakopanem
Autor: GERARD Hotel w Zakopanem

Właściwości posypki Gerard

Posypka wulkaniczna to naturalne kruszywo skalne, odporne na działanie czynników atmosferycznych. Charakteryzuje się dobrą izolacyjnością akustyczną podczas ulewnego deszczu oraz termiczną w lecie, dlatego rozwiązanie powszechnie wybierane jest przez właścicieli obiektów reprezentacyjnych czy hoteli. Posypka chroni również dachówki przed uszkodzeniami i zarysowaniami podczas transportu, montażu, czy ciężkiego gradobicia. Posypka z kruszywa skalnego o naturalnym kolorze skały to gwarancja nieodbarwianego koloru zarówno pod wpływem promieniowania UV, jak i opadów atmosferycznych.

Bardzo dużą zaletą posypki jest także matowa i porowata struktura, dzięki której dach mniej się nagrzewa, zimą natomiast unikamy problemu obsuwania się śniegu z dachu w trakcie odwilży, a w konsekwencji np. obrywania się rynien czy innych uszkodzeń. Zastosowane kruszywo nie zmniejsza elastyczności dachówki, którą można zaginać i formować w niemalże każdej temperaturze, nie martwiąc się o wytrzymałość pokrycia, w tym wystąpienie mikropęknięć. Obok niewielkich rozmiarów dachówek daje to pewność wyeliminowania niebezpiecznych naprężeń, wynikających z rozszerzalności stali.

Co więcej, małe moduły oraz symetryczność fali dachówki zmniejszają odpady materiału do poziomu 3%. Ważną zaletą blachodachówek aluminiowych z posypką jest niewielki ciężar - 7 kg/m². Daje to możliwość zbudowania dachu ok. sześciokrotnie lżejszego od ceramicznego lub cementowego. Blachodachówka jest też odporna na ogień, co oznacza, że w przypadku pożaru pokrycie może zatrzymać rozprzestrzenianie się płomieni, a jego szczelność uniemożliwia ich wnikanie do wnętrza budynku.

dom w Zakopanem
Autor: GERARD Blachodachówka z posypką wulkaniczną idealnie wpisuje się w styl zakopiański

Kompletny system Gerard

Dachówki można stosować na dachach przy minimalnym kącie nachylenia 13°. Z powodzeniem nadają się na pionowe płaszczyzny mansard czy wole oka. Kolekcja dachówek to siedem różnych modeli - każdy produkowany z tych samych surowców i w oparciu o tę samą technologię. Różnią się natomiast charakterem, dzięki czemu można dopasować je do różnego typu budynków. Wszystkie blachodachówki tworzą kompletny system, w skład którego wchodzą gąsiory okrągłe, kalenice, wiatrownice, wywietrzniki dachowe oraz inne elementy, niezbędne do wykończenia dachu.

Dachówki Gerard z posypką wulkaniczną – wysoka jakość i funkcjonalność

W 2016 roku blachodachówkę z posypką wykorzystano na dachu budynku jarmarku Nowa Targowica, w Nowym Targu. To największy obiekt z drewna tergo typu na świecie, o łącznej powierzchni dachu 20000 m². Nowoczesne dachówki idealnie pasują do zastosowanego drewna, reprezentacyjnych wejść, krokwi i wsporników. Wewnątrz obiektu znajdują się pawilony handlowo-usługowe oraz gastronomiczne, a także duży zadaszony plac handlowo-wystawienniczy.

Dach budynku ma dość skomplikowaną formę z licznymi połaciami, a zatem też dużą ilość koszy dachowych, okien połaciowch i elementów ozdobnych. Dzięki solidnej pracy cieśli i dekarzy oraz idealnie dopasowanemu pokryciu dachowemu z posypką wulkaniczną udało się uzyskać ciekawy efekt. Rozwiązania dostarczone przez Gerard AHI Roofing zapewniają też obiektowi bezpieczną i długotrwałą eksploatację - producent zapewnia na swoje wyroby 50-letnią gwarancję.

targowica
Autor: GERARD Budynek Nowa Targowica. Na rozłozystym dachu o skomplikowanym kształcie sprawdziła się blachodachówka z posypką

Wydajniejsze niż gont, trwalsze niż ceramika

Model Corana blachodachówki z posypką wulkaniczną zastosowanej w budynku Nowa Targowica jest odporny na uderzenia mechaniczne, lekki i nie wymaga kosztownej impregnacji, jak w przypadku gontu drewnianego.

Pokrycie nawiązuje do dachów europejskich osadników, którzy zasiedlali Amerykę i tworzyli pokrycia w stylu angielskim, niemieckim i francuskim, a do swoich konstrukcji wykorzystywali cedrowe drewno rozłupywane siekierą. Dachówki z posypką wyglądające jak gont można zobaczyć na dachach w Polsce już od 30 lat, za granicą od ponad 60.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej