Krycie dachu blachodachówką. Specyfika pracy

2021-12-16 14:55 Materiał partnerski
modułowa dachówka blaszana ZET firmy Blachprofil2
Autor: BP2.eu Na zdjęciu: modułowa dachówka blaszana ZET firmy BP2.eu

W technologii pokryć z blachy stale obserwujemy duże zmiany. Tradycyjne blachy płaskie służące do rzemieślniczych pokryć zastępowane są przez gotowe, profilowane i cięte na wymiar arkusze o różnych kształtach i wymiarach. W niniejszym artykule przybliżono tematy, które dla wielu dekarzy mogą wydawać się oczywiste, jednak w opinii autora ciągłe zwracanie uwagi na szczegóły pozwala na podnoszenie standardów pracy dekarza.

Spis treści

 1. Przygotowania do krycia dachu blachodachówką
 2. Krycie dachu blachodachówką
 3. Obróbki blacharskie przy kryciu dachu blachodachówką
 4. Narzędzia do krycia dachu blachodachówką

Przygotowania do krycia dachu blachodachówką

Przed przystąpieniem do krycia dachu wykonawca musi zapoznać się z właściwościami materiału, z którego będzie wykonywane pokrycie. Znając wszystkie parametry i zalecenia montażu wskazane przez producenta, można przystąpić do planowania pracy. Z reguły roboty dekarskie rozpoczynają się od montażu folii wstępnego krycia (w przypadku dachu bez pełnego deskowania) lub deskowania i zamontowania papy wierzchniego krycia.

Kolejnym etapem jest listwowanie dachu wykonywane na tzw. podwójnym ruszcie. Wzdłuż krokwi montuje się kontrłaty (element tworzący przestrzeń wentylacyjną pod pokryciem dachu), a następnie poprzecznie przybija łaty nośne. Należy wspomnieć, że pod metalowymi pokryciami dachowymi występuje zjawisko skraplania wody. Wszystkie skropliny spadają na pokrycie wstępne (folia lub papa) i muszą być odprowadzone bezpiecznie do rynny. Dlatego na tym etapie trzeba wykonać obróbki z folii dla wszystkich elementów wychodzących ponad dach (kominów, okien dachowych, wyłazów itp.). Dobrze wylistwowany dach to podstawa do estetycznego i starannie zrealizowanego pokrycia. Szczególną uwagę należy zwrócić na sprawdzenie jego kątów. Po tym etapie trzeba zweryfikować wypoziomowanie połaci, a ewentualne niedokładności można wyregulować za pomocą odpowiedniego ustawienia łat.

Krycie dachu blachodachówką

Dla blachodachówek modułowych bardzo istotny jest proces pobierania kolejnego arkusza z opakowania. Nie wolno tego robić, podnosząc arkusz bezpośrednio do góry. Trzeba najpierw delikatnie go wypchnąć kilka centymetrów w przód. Należy zachować przy tym szczególną ostrożność i delikatność, aby zagłębienia montażowe nie zarysowały dolnego arkusza. Krycie rozpoczyna się od prawej strony dachu. W przypadku zamka typu Z, pierwszy arkusz zaciągany jest za uniwersalną obróbkę wentylacyjną, a następnie dokręcany do łaty.

Sposób pakowania blachodachówek modułowych na palecie
Autor: BP2.eu Sposób pakowania blachodachówek modułowych na palecie

Ponieważ produkty modułowe są układane na tzw. mijankę, kolejny element mocowany na górze pierwszego powinien być docięty na pół. Inaczej wygląda sytuacja przy montażu blaszanego poszycia produkowanego na wymiar – wówczas należy postępować ściśle według instrukcji. Co istotne, w trakcie robót trzeba unikać chodzenia po zainstalowanych arkuszach, a także przygotować i zabezpieczyć wymaganą liczbę produktu i rozmieścić ją na konstrukcji dachu.

Sposób wyciągania arkusza blachodachówki modułowej
Autor: BP2.eu Sposób wyciągania arkusza blachodachówki modułowej
Połączenie arkuszy blachodachówki na zamek IZI Look
Autor: BP2.eu Połączenie arkuszy blachodachówki na zamek na przykładzie blachodachówki IZI Look
Zdaniem eksperta
Waldemar Piela
Waldemar Piela, mistrz dekarstwa, doradca techniczny BP2.eu

Wieloletnie doświadczenie w pracy w zawodzie dekarza pozwala mi stwierdzić, że wybór pokrycia dachu często jest dokonywany na podstawie kształtu jego połaci. Wygląd jest ważny, ale odradzam kierowanie się tylko tym kryterium. Producenci blaszanych pokryć dachowych oferują coraz szersze spektrum produktów podnoszących estetykę poszycia i ułatwiających także jego montaż, dlatego warto przede wszystkim kierować się trwałością oraz jakością, a w kolejnym kroku dopasować także rozwiązania, które będą wizualnie odpowiadały użytkownikowi. W przypadku prostego, dwuspadowego dachu można wybrać praktycznie każdy rodzaj pokrycia blaszanego. Ja coraz częściej doceniam zalety rozwiązań uniwersalnych, takich jak blachodachówki modułowe. Produkty te prezentują się równie atrakcyjnie, a z ich zalet skorzysta nie tylko klient końcowy, ale także dekarz, który doceni zdecydowanie prostszą obróbkę materiału, szybszy i wygodniejszy montaż, łatwy transport oraz magazynowanie.

Krycie dachu blachodachówką ułatwiają gotowe otwory montażowe. Otwory utworzone na przetłoczeniach pionowych umożliwiają szybkie i szczelne spasowanie arkuszy.

Niektórzy producenci opracowali wycięcia na skrajnych częściach elementów blaszanych, które ułatwiają składanie modułów i pozwalają na uniknięcie nałożenia czterech warstw blachy w punkcie łączenia arkuszy. Takie rozwiązanie eliminuje ryzyko wypychania nakładających się w tym miejscu blach.

Obróbki blacharskie przy kryciu dachu blachodachówką

W odpowiedzi na rosnące potrzeby rynku coraz częściej spotyka się gotowe obróbki blacharskie dostosowane technicznie do każdego miejsca na dachu. Warto wymienić te najbardziej charakterystyczne, które w największym stopniu usprawniają prace dekarskie i poprawiają wizualny efekt końcowy poszycia. W trakcie krycia dachu na bieżąco trzeba wykonywać obróbki blacharskie wszystkich detali znajdujących się na połaci dachu, tj. okien dachowych, wyłazów czy komina. Ta zasada dotyczy też kominków wentylacyjnych i systemów komunikacji dachowej (ławy i stopnie kominiarskie, bariery śniegowe itp.).

kominki wentylacyjne
Autor: BP2.eu Obróbki komina boczne i górna są wyposażone w listwę przeciwwodną, powinny być też odpowiednio oklejone taśmą rozprężną, gwarantującą szczelność komina. Na zdjęciu kominki wentylacyjne GAMMA

Obróbka komina wymaga zagęszczenia wokół niego łat na minimum 20 cm. Komin obrabiamy niezależnie od pokrycia (na zasadzie obróbki okna dachowego). Za pomocą haftr płaskich mocujemy do łat taśmę aluminiową wyposażoną na wewnętrznej warstwie w klej butylowy zabezpieczony folią. Za taśmą zaciągana jest dolna obróbka komina, a następnie boczne, które mocuje się do łat również za pomocą haftr płaskich. Obróbki dolne oraz boczne łączy się ze sobą na zasadzie felcowania, a następnie montuje obróbkę górną. Obróbki boczne i górna są wyposażone w listwę przeciwwodną, powinny być też odpowiednio oklejone taśmą rozprężną, gwarantującą szczelność komina. Końcowy etap stanowi montaż listwy dylatacyjnej nad górną częścią obróbki komina. Obróbka dylatacyjna jest wcięta w komin i zamocowana mechanicznie do jego płaszczyzny. Podczas krycia dachu blacha podchodzi pod komin i jest oklejana na nim taśmą aluminiową dopasowującą się do profilu blachy. W końcowym etapie prac komin okłada się dociętą na wymiar blachą.

Czynnością kończącą krycie dachu jest montaż gąsiorów kalenicowych. Stanowi on obróbkę zamykającą miejsce styku dwóch połaci dachowych. Zapewnia estetykę pokrycia i gwarantuje szczelność. Pierwszą czynnością tego etapu jest montaż łaty kalenicowej, następnie trzeba zamocować taśmę kalenicową, która środkową częścią opiera się o łatę kalenicową. Jej boki wyposażone w taśmę z klejem butylowym są klejone do profilu blachy połaciowej. Gąsior układa się na łacie kalenicowej, a jego boki dokręca się do pokrycia dachowego. Na końcach gąsiora montuje się dekiel (zamknięcie).

Instalacja gąsiorów na kalenicy
Autor: BP2.eu Instalacja gąsiorów na kalenicy
Obróbka komina i kalenicy. Na zdjęciu pokrycie z blachodachówki modułowej IZI
Autor: BP2.eu Obróbka komina i kalenicy. Na zdjęciu pokrycie z blachodachówki modułowej IZI
Transport i przechowywanie blachodachówki

Specjalistyczny transport pokrycia na dach do miejsca przeznaczenia ma zapewnić bezpieczną dostawę. Dachówki blaszane, np. blachodachówki modułowe, w zależności od ich formy, przewożone są na bezzwrotnych paletach euro, zabezpieczonych przed przemieszczaniem się. Podczas transportu blachy ciętej na wymiar dla konkretnej połaci lub paneli dachowych i elewacyjnych należy zwrócić uwagę nie tylko na załadunek, transport samochodowy i rozładunek, ale również na samą lokalizację produktu w miejscu docelowym na dachu.

W przypadku braku sprzętu do mechanicznego rozładunku długie blachy powinno przenosić kilka osób, tak aby nie spowodować deformacji lub straty parametrów szczelnego połączenia zamków blach ani zarysowań lub zniszczeń.

Kolejnym zagadnieniem jest składowanie materiału przed jego użyciem. Dachówki blaszane należy przechowywać w suchych i wentylowanych pomieszczeniach magazynowych. Przy dłuższym przechowywaniu stosy muszą zostać rozpakowane, a arkusze rozdzielone od siebie w sposób umożliwiający wentylację. Blachodachówki modułowe, które mogą być produkowane z wyprzedzeniem i magazynowane, powinny być składowane w paczkach. Odległość paczki od podłoża powinna wynosić min. 14 cm, zaś maksymalny czas przechowywania produktu – 6 miesięcy od daty produkcji. Należy pamiętać, że po upływie ok. 2 tygodni od wyprodukowania modułowej dachówki blaszanej trzeba ściągnąć folię, w którą zapakowana jest paleta z arkuszami – zapewni to cyrkulację powietrza między arkuszami, podobnie jak w przypadku klasycznie ciętych blaszanych pokryć dachowych.

Przygotowanie okapu rozpoczyna się od montażu deski okapowej i jej wypoziomowania. Następnie zabudowuje się ją specjalną obróbką blacharską, tzw. pasem podrynnowym. Na podstawie projektu ustalane jest miejsce odprowadzenia wody deszczowej oraz montażu rynny. Podstawową czynnością jest rozmierzenie haków rynnowych i przykręcenie ich (w przypadku doczołowych) do deski okapu. Ustawia się je zgodnie ze spadkiem w kierunku miejsca odprowadzenia wody.

Po zamontowaniu haków umieszcza się w nich rynnę, łącząc jej odcinki za pomocą specjalnego elementu, tzw. łącznika rynny, wyposażonego w specjalną uszczelkę EPDM, gwarantującą szczelność połączenia (pełni ona jednocześnie funkcję dylatacji). Dodatkowym elementem zapewniającym trwałość połączenia rynny (szczególnie w przypadku stosowania narożników) jest stabilizator łącznika.

Wartość spadku rynny powinna wynosić ok. 1,5 mm/1 m rynny. Elementem odprowadzającym wodę jest odpływ (sztucer) dostosowany średnicą do przekroju rury spustowej danego systemu. Standardowy system dla budynków jednorodzinnych to 125 x 87 mm (gdzie 125 to przekrój rynny, a 87 – średnica rury spustowej).

Kolejną czynnością jest montaż pasa nadrynnowego, który stanowi obróbkę blacharską, zapewniającą bezpieczne odprowadzenie wody deszczowej z pokrycia do rynny. Pas mocuje się za pomocą wkrętów talerzykowych do pierwszej łaty okapu. Na pasie nadrynnowym przykręca się obróbkę wentylacyjną.

Narzędzia do krycia dachu blachodachówką

Na koniec warto jeszcze skupić się na narzędziach, które są niezbędne do prac blacharskich. Część z nich przez dziesięciolecia także przeszła wiele modyfikacji i pozwala na znacznie szybszą pracę. Również materiały, z których powstają narzędzia, są coraz nowocześniejsze, przez co wzrasta wydajność urządzeń. Warto zadbać o sprzęt dobrej jakości i nie oszczędzać na narzędziach. Ich jakość wpływa nie tylko na sprawną pracę, lecz także na jej bezpieczeństwo. Przygotowując materiał do montażu, również należy przestrzegać pewnych zaleceń. Przykładowo, do cięcia blach odradza się używania narzędzi powodujących nagły wzrost temperatury (np. szlifierki kątowej), gdyż mogą uszkodzić powłokę organiczną i cynkową, którymi zazwyczaj pokryte są blachy, w następstwie czego rozpoczyna się proces korozji przyspieszony przez gorące opiłki wtapiające się w powierzchnię arkusza.

Odpowiednimi do tego celu narzędziami są nożyce wibracyjne lub – na małych odcinkach – nożyce ręczne. W przypadku uszkodzeń powłoki powstałych podczas transportu, montażu i obróbki należy je zaprawić lakierem dokładnie w miejscu uszkodzenia, oczyszczając uprzednio powierzchnię z brudu i tłuszczu. Na niezabezpieczonych krawędziach ciętych może dochodzić do rozwarstwienia powłok.

Wśród najczęściej wykorzystywanych narzędzi znajdują się:

 • przenośna zaginarka do blachy – niezbędna na każdej budowie, lekka, przenośna maszyna przeznaczona do zaginania blachy o grubości do 0,8 mm; wyposażona w część roboczą pozwalającą na profilowanie obróbek do 200 mm; giętarka z reguły ma własny nośnik (podstawę) lub mocowana jest do stołu roboczego za pomocą śrub;
 • rysik traserski – wieloskalowy wzornik umożliwiający szybkie i precyzyjne trasowanie blachy;
 • dachcęgi – nazywane też kleszczami czy szczypcami; mogą być proste lub zakrzywione pod konkretnym kątem; służą do wygodnego zaginania i kształtowania elementów z blachy;
 • fałdownik – służy do wyginania arkuszy blachy i prac nietypowych na arkuszach;
 • nożyce proste, tzw. pelikany – przeznaczone do długich cięć prostych; długie ostrze sprawdza się doskonale szczególnie do rozcinania arkuszy blachy;
 • nożyce proste krótkie – do cięć prostych i łukowych; każdy blacharz musi mieć do dyspozycji komplet nożyc (prawe oraz lewe);
 • nożyce dźwigniowe do blachy – zbudowane z główki i rękojeści, połączonych ze sobą za pośrednictwem przegubu, dzięki czemu powstaje dodatkowa przekładnia dźwigniowa;
 • nożyce kształtowe – doskonale sprawdzają się przy wycinaniu łuków o małym promieniu w pobliżu krawędzi arkusza blachy; smukły kształt ich główki pozwala na łatwe wycinanie nawet najbardziej skomplikowanych kształtów;
 • nożyce przelotowe – będą doskonałym narzędziem do przecięcia arkusza blachy pośrodku lub przy krawędzi; długie ostrza pozwalają na szybkie, a mimo to precyzyjne docinanie i wykrawanie nawet dużych arkuszy blachy przy minimalnym nakładzie siły;
 • młotki dekarskie – uniwersalne, dostępne w wielu rodzajach, ważne, żeby były solidne i dobrze wykonane; przeznaczone są do prac wymagających precyzyjnej obróbki blachy; ich obuchy mogą mieć różne kształty i być wykonane z tworzywa sztucznego oraz stali; młotki bezodrzutowe mają obuchy wypełnione piaskiem, dzięki czemu skutecznie pochłaniają odbicia podczas uderzenia, z kolei młotek do nabijania łat, wykonany z jednego kawałka kutej stali, ma magnetyczną końcówkę do przytrzymywania gwoździ;
 • sznur traserski – przyda się zarówno podczas wykonywania prac malarskich, jak i budowlanych czy też instalacyjnych; ułatwia narysowanie dokładnych linii prostych na różnego rodzaju powierzchniach; sprawdzi się na ścianach, elementach konstrukcyjnych, a nawet na podłodze;
 • poziomica – popularny przyrząd pomiarowy, bez którego trudno o wymaganą w budownictwie precyzję; ma wbudowane jedną lub wiele (wtedy pod różnymi kątami) libelli rurkowych i wykorzystuje siłę grawitacji ziemskiej do wyznaczania, oczywiście z ograniczoną dokładnością, poziomu lub pionu płaszczyzn w budownictwie;
 • bezprzewodowe elektronarzędzia – m.in. wkrętarki, zakrętarki, które są wygodne i pomocne przy szeroko pojętym montażu na wysokościach.
 • Trzeba też pamiętać o środkach ochrony osobistej, ponieważ dekarze pracują na wysokości i nadrzędnym zadaniem jest dbałość o ich bezpieczeństwo. Tutaj też różnorodność produktów jest spora, można zatem dopasować asortyment do indywidualnych potrzeb czy preferencji.
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej