Klej żelowy do płytek wielkoformatowych. Zalety i parametry klejów żelowych

2021-12-21 11:15 Materiał sponsorowany
Klej żelowy do płytek
Autor: Knauf Klejenie płytki wielkoformatowej przy użyciu kleju żelowego Knauf

Szukacie kleju żelowego, który umożliwi szybki i sprawny montaż okładziny z płytek wielkoformatowych? Dowiedzcie się więcej o klejach żelowych Knauf K2 i K4, które zostały stworzone we współpracy z glazurnikami. Ich receptury powstały na podstawie analizy parametrów tj. czas przygotowania zaprawy, jej nakładania oraz wiązania, a także panujących temperatur, rodzaju okładziny i podłoża. Dzięki temu powstały nowe kleje żelowe K2 i K4 o doskonałych parametrach technicznych.

Spis treści

 1. Kleje żelowe Knauf K2 i K4 - co je wyróżnia?
 2. Zastosowanie klejów żelowych
 3. Zalety klejów żelowych Knauf K2 i K4
 4. Porównanie parametrów klejów K2 i K4
 5. Klejenie płytek wielkoformatowych - najważniejsze zasady
 6. Kleje żelowe - opinia fachowca

Kleje żelowe Knauf K2 i K4 - co je wyróżnia?

Nowa linia klejów żelowych Knauf K2 i K4 to nowoczesne technologicznie zaprawy klejowe na bazie szarego cementu, które mają w swoim składzie aktywny krzemian żelujący. Dzięki niemu kleje charakteryzują się doskonałymi parametrami roboczymi oraz wzmocnioną mikrostrukturą matrycy cementowej. Dodatek krzemianowy wchodzi w reakcję z cementem, co powoduje podwyższenie trwałości zaprawy. W zaprawie zatrzymywana jest też woda, co podnosi tiksotropię (właściwości robocze) oraz jej przyczepność. Parametry te zmniejszają spływanie zaprawy i wydłużają czas otwarty pracy (od nałożenia kleju na powierzchnię sklejaną do momentu sklejenia). Możliwe jest dostosowanie konsystencji kleju do potrzeb wykonawcy bez utraty przyczepności oraz odkształcalności (dotyczy tylko kleju K4 w klasie C2TES1).

Zastosowanie klejów żelowych

Kleje Knauf K2 i K4 przeznaczone są do klejenia chłonnych i niechłonnych okładzin ceramicznych, w tym wielkoformatowych, tj. gres, klinkier, glazura, terakota, płytki betonowe. Do stosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków (balkony tarasy). Można stosować również na podłożach z ogrzewaniem podłogowym i ściennym.

Klej żelowy do płytek
Autor: Knauf Kleje żelowe Knauf K2 i K4 bardzo dobrze się miesza (bez grudek) i łatwo nakłada dzięki odpowiedniej konsystencji

Zalety klejów żelowych Knauf K2 i K4

Najważniejsze zalety klejowej zaprawy żelowej:

 • Do dwóch razy wyższa przyczepność w odniesieniu do wymaganych wartości normy dla klejów klasy C2.
 • Możliwe uzyskanie trzech konsystencji: podstawowej (na ścianę), półpłynnej (na ścianę i podłogę) oraz płynnej (na podłogę).
 • Odpowiednia do klejenia nawet najbardziej wymagających rodzajów płytek, we wszystkich rozmiarach, w tym wielkoformatowych o wym. powyżej 150/150 cm (dotyczy kleju żelowego K4).
 • Nakładanie i rozprowadzanie zaprawy klejowej jest bardzo łatwe.
 • Wiązanie zaprawy jest równomierne i bez skurczu.
 • Zaprawa klejowa jest plastyczna, dobrze się rozprowadza, nie ciągnie się za grzebieniem.
 • Gwarantuje też trwałe i bezpieczne użytkowanie przyklejonych okładzin przez długie lata.
 • Zaprawa bardzo dobrze się miesza (bez grudek) i jest łatwa w przygotowaniu, co znacznie skraca czas pracy na budowie.

Porównanie parametrów klejów K2 i K4

Porównanie klejów żelowych Knauf K4 K2
Klasa C2TES1 C2TE
Odkształcalny tak tak
Format płytek
Podłogi powyżej 150/150 cm 120/120 cm
Ściany powyżej 150/150 cm 90/90 cm
Podłoża z ogrzewaniem ściennym i podłogowym 120/120 cm 60/60 cm
Klejenie płytek betonowych tak tak

Klejenie płytek wielkoformatowych - najważniejsze zasady

Klej jest najważniejszym składnikiem systemu glazurniczego, jednak to nie wystarczy, aby prace zakończyły się długotrwałym sukcesem. Przed przystąpieniem do procesu klejenia należy wykonać szereg niezbędnych czynności, dzięki którym przygotujemy podłoże i zabezpieczymy powierzchnię przed wilgocią. Gwarancją sukcesu jest korzystanie z rozwiązań systemowych, które są kompatybilne ze sobą pod względem technologicznym.

Najważniejsze czynności podczas klejenia płytek:

 1. Gruntowanie - oczyszczone i wyrównane podłoże przed położeniem okładziny należy odpowiednio zagruntować. Służą do tego środki gruntujące: Knauf Haftgrund, Knauf Universalgrund lub Knauf Spezialhaftgrund. Wybór odpowiedniego gruntu zależy od rodzaju i chłonności podłoża.
 2. Zabezpieczenie podłoża przed szkodliwym działaniem wody - przed przyklejaniem płytek w łazienkach czy kuchniach, należy koniecznie zabezpieczyć podłoże narażone na kontakt z wodą. W systemie glazurniczym Knauf dostępna jest folia w płynie Knauf Hydro Flex – gotowa do użycia po otwarciu opakowania, dzięki której bardzo szybko zabezpieczymy podłoże. Ponadto bardzo pomocne są taśmy, narożniki i mankiety uszczelniające, które zapewniają szczelność hydroizolacji w miejscach zagrożonych powstawaniem pęknięć lub zarysowań np. na krawędziach ścian i podłóg, w narożach oraz wzdłuż przebiegu dylatacji.
 3. Odpowiednie wypełnienie fug - gdy już mamy trwale przyklejoną okładzinę, musimy jeszcze wypełnić fugi. Ten etap jest dopełnieniem prac glazurniczych. Fuga zapobiega wnikaniu wody i wilgoci pod płytki. Ogranicza rozwój grzybów i pleśni, szczególnie w wilgotnych pomieszczeniach.

Kleje żelowe - opinia fachowca

- Daniel Bebkiewicz – glazurnik
Klej żelowy do płytek

Autor: Knauf

Na fot. Daniel Bebkiewicz – glazurnik, tester nowej linii klejów oraz Dariusz Kulinowski – ekspert Knauf, trener z działu szkoleń

Bardzo często przyklejam płytki dużego formatu i doskonale wiem, że potrzebne są do nich specjalistyczne zaprawy o najwyższych parametrach. To dzięki klejom, takim jak Knauf K2 i K4 żelowy, mogę odpowiednio wykonać pracę i spać spokojnie, bez obawy o to, że coś złego się wydarzy. Aktywne kleje żelowe Knauf są doskonałe do dużego formatu i na trudne podłoża. To w jaki sposób zaprawa klejowa rozprowadza się zarówno po powierzchni, jak po samej płytce ma ogromne znaczenie. Dzięki konsystencji klejów K2 i K4, jaką udało się osiągnąć, z łatwością mogę pokryć całą powierzchnię klejem, co gwarantuje mi najwyższą jakość klejenia. Kleje wręcz „chodzą” pod grzebieniem, tak łatwo się je rozprowadza. To w jaki sposób zaprawa klejowa rozprowadza się zarówno po powierzchni, jak po samej płytce ma ogromne znaczenie.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej