Jak usunąć stary silikon? Jakie są sposoby usuwania silikonu? Instrukcja wideo

2022-12-14 9:35
Jak usunąć stary silikon
Autor: Getty Images Jak usunąć stary silikon? Praktyczne porady

Jak usunąć stary silikon? Niestety, po latach użytkowania wanny, kabiny prysznicowej czy zlewozmywaka, silikon sanitarny ciemnieje, traci szczelność i wygląda bardzo nieestetycznie. Warto go wtedy wymienić. Podpowiadamy, jak usunąć stary silikon sanitarny. Czym to zrobić? Film instruktażowy.

Spis treści

  1. Stary silikon pęka i zbiera się na nim pleśń
  2. Jak usunąć stary silikon - praktyczne porady
  3. Czym usunąć silikon - wybrane środki
  4. Jak usunąć stary silikon? FILM instruktażowy

Stary silikon pęka i zbiera się na nim pleśń

Silikon sanitarny, zwłaszcza ten wykańczający i uszczelniający styk połączeń najbardziej narażonych na działanie wody po kilku latach niszczeje. Fuga przestaje być szczelna - pęka i traci przyczepność do podłoża. Silikonowy uszczelniacz, zwłaszcza w tzw. miejscach mokrych, po pewnym czasie użytkowania traci też swoje właściwości. Na silikonie pojawiają się czarne plamki i przebarwienia. Zabrudzenia te widać szczególnie na silikonie w jasnym kolorze np. białym, a właśnie taki używany jest najczęściej. Te wykwity to nic innego jak pleśń – nieestetyczna i niezdrowa, która opiera się dostępnym środkom czystości.

Jeśli mamy w domu taki stary silikon, trzeba go koniecznie usunąć, a w jego miejsce nałożyć nową warstwę produktu. Usuwanie silikonu nie jest skomplikowane.

Jak usunąć stary silikon - praktyczne porady

Stary silikon usuwa się ostrym narzędziem, najlepiej szpiczastym nożykiem, takim np. do cięcia płyt gipsowych lub też odpowiednim rodzajem noża kuchennego. Zadanie to wymaga precyzji i uwagi – łatwo bowiem uszkodzić i zarysować powierzchnię ceramiczną płytek czy akrylową wanny. Najprawdopodobniej jednak nie uda nam się usunąć całości materiału i tutaj niezastąpione są środki chemiczne.

Można wypróbować tradycyjny rozpuszczalnik, jakim jest np. aceton, ale lepiej skorzystać z oferty producentów specjalnych preparatów do usuwania resztek silikonu sanitarnego. Mają one przeważnie konsystencję żelu i stanowią mieszaninę naturalnych rozpuszczalników i terpenów. Co ważne, nie śmierdzą, jak np. aceton, a wręcz przeciwnie, mają często nawet przyjemne zapachy. Mogą natomiast powodować matowienie powierzchni z tworzyw sztucznych, lepiej więc taką powierzchnię zabezpieczyć, np. wygodną do użycia taśmą malarską. Cienką warstwę preparatu nakłada się na resztki silikonu pędzelkiem. Po 10-15 minutach zmiękczone pozostałości silikonu łatwo zeskrobuje się szpachelką. W razie potrzeby czynność tę trzeba powtórzyć. Pędzelki i specjalne szpachelki dostępne są zazwyczaj w zestawie razem z preparatem. Oczyszczoną powierzchnię przemywa się ciepłą wodą z dodatkiem detergentu i osusza. Tak przygotowaną szczelinę można wypełniać nową warstwą silikonu.

Czym usunąć silikon - wybrane środki

Specjalne środki do usuwania silikonu można znaleźć w każdym markecie budowlanym. Kupując preparat do usuwania silikonu, warto się kierować nie tylko ceną. Dobrze jest sprawdzić, czy opakowanie zawiera narzędzie do nakładania preparatu i późniejszego usunięcia silikonu. Trzeba poczytać w instrukcji o tym, w jakim czasie preparat zaczyna działać oraz czy nie posiada drażniących substancji (to ważne zwłaszcza, jeśli jesteś na coś uczulony). Niska cena preparatu nie zawsze idzie w parze z jakością środka chemicznego. Oto nasze propozycje, które zyskały najlepsze opinie wśród użytkowników:

  • Silicone Remover Soudal,
  • preparat do usuwania silikonu HG,
  • Sili-Kill Den Braven,
  • środek do usuwania silikonu Knauf,
  • środek do usuwania silikonu Remover Tytan,
  • zmywacz do silikonu Lakma.

Jak usunąć stary silikon? FILM instruktażowy

Narzędzi budowlanych są tysiące. Czy rozpoznasz najprostsze narzędzia budowlane?

Pytanie 1 z 10
Co to za narzędzie budowlane?
Narzędzia budowlane
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej