Dom noblisty Gerharta Hauptmanna na Dolnym Śląsku urzeka wnętrzem i historią. To muzeum warto odwiedzić

2023-11-08 15:50

Dom pisarza i noblisty Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze na Dolnym Śląsku to jedno z tych miejsc, o których prawdopodobnie nie mieliście pojęcia, a warto zobaczyć je na własne oczy. Wnętrza Hali Rajskiej zachwycają wspaniałymi polichromiami z 1922 roku, a wystawa muzeum opowiada historię mało znanego w Polsce Hauptmanna.

Spis treści

  1. Historia domu Gerharta Hauptmanna – od willi widokowej do muzeum
  2. Gerhart Hauptmann – noblista z Dolnego Śląska
  3. Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” – zwiedzanie

Historia domu Gerharta Hauptmanna – od willi widokowej do muzeum

Hauptmann kupuje działkę w Jagniątkowie, obecnej dzielnicy Jeleniej Góry, z końcem XIX wieku. Wykonanie projektu domu powierza berlińskiemu architektowi Hansowi Grisebachowi. Po dwóch latach, już w wieku XX (1901 r.), pisarz wprowadza się do willi, której budowa kosztowała łącznie 200 tysięcy marek, i nadaje jej nazwę Wiesenstein – Łąkowy Kamień. 11 lat później pisarz zostanie laureatem Nagrody Nobla. W 1922 roku w hallu powstają rajskie polichromie autorstwa J.M. Avenariusa. Gerhart Hauptmann mieszka tu aż do śmierci w 1946 roku.

Wielkie otwarcie nowego Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Moc atrakcji
Dom Gerharta Hauptmanna - zdjęcia
Autor: Maciej Gładysiewicz Kominek w Hali Rajskiej

Zobacz też: Najpiękniejsze zamki i pałace Dolnego Śląska według redakcji Muratora

Z historyzująco-neorenesansowej willi rozciąga się widok na Karkonosze. Wzniesiona na skale, miała tworzyć miejsce-ucieczkę, samotnię, w której pisarz mógłby w spokoju tworzyć. Mimo że w Polsce nie jest dziś postacią szerzej kojarzoną, w tamtym czasie, w Berlinie, „cieszył się” dużą rozpoznawalnością. Hauptmann stworzył w swoim domu ważne centrum kulturalne – nie tylko gromadził tu dzieła sztuki, ale i zapraszał intelektualistów, innych pisarzy i artystów.

Gdy zmarł, a zbiegło się to w czasie z włączeniem tych ziem do Polski, budynek został przeznaczony na Ośrodek Wczasów Dziecięcych „Warszawianka”, który działał tu do 1997 roku, przyjmując dzieci na ferie, kolonie i zielone szkoły.

Od 2001 roku działała tu placówka kulturalna, a od 2005 Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna”. Willę wyremontowano i odrestaurowano we współpracy z rządem niemieckim, współfinansującym przedsięwzięcie.

Dom Gerharta Hauptmanna - zdjęcia
Autor: Maciej Gładysiewicz Dom noblisty z zewnątrz

Gerhart Hauptmann – noblista z Dolnego Śląska

Gerhart Hauptmann urodził się w 1862 roku w Szczawnie-Zdroju (Bad Salzbrunn) – jego ojciec prowadził tu hotel. Temu rozdziałowi życia przypisuje się duży wpływ na rozwój pisarza – miał on od najmłodszych lat poznawać pełen przekrój charakterów ludzkich w postaci gości hotelowych. Jego brat, Carl, również został pisarzem. 

Hauptmann dużo podróżował. Bardziej ze względów finansowych niźli uczuciowych, wziął za żonę córkę kupca, Marię Thienemann; związek nie przetrwał. Drugie małżeństwo było już szczęśliwe – wybranką została skrzypaczka Margareta Marschalk, z którą pisarz doczekał się potomstwa i zamieszkał w willi w Jagniątkowie w Jeleniej Górze.

Cały czas tworzył. Jego dzieła łączą tematy społeczne – zwłaszcza niesprawiedliwości i wyzysku. W późniejszym okresie zaczął wplatać w treść motywy baśniowe. Pisał sztuki, opowiadania i powieści, część z nich zekranizowano. Najsłynniejszym dziełem pozostaje sztuka Tkacze (De Waber, wyd. 1892 r.), której akcja rozgrywa się w Górach Sowich. Jego teksty przekładali na język polski Jan Kasprowicz, Maria Konopnicka czy Leopold Staff. Wśród innych ważnych dzieł wymienia się m.in.:

  • Vor Sonnenaufgang,
  • Fuhrmann Henschel,
  • Der arme Heinrich.

Hauptmann otrzymał tytuł doktora Honoris Causa Uniwersytetu w Oksfordzie. Oprócz Nagrody Nobla został też uhonorowany m.in. Nagrodą Goethego. Zmarł w 1946 roku w Jagniątkowie.

Dom Gerharta Hauptmanna - zdjęcia
Autor: Maciej Gładysiewicz

Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” – zwiedzanie

W muzeum znajdują się bezcenne pamiątki po pisarzu, pierwsze wydania jego dzieł, a także dokumentacja jego relacji z Polakami po drugiej wojnie światowej. Wystawy prezentują historię życia Hauptmanna, ale i jego domu, który liczy sobie już ponad 100 lat. Podczas zwiedzania udostępniane są różne pomieszczenia domu, w tym biblioteka, gabinet czy jadalnia oraz reprezentacyjny hall.

Muzeum organizuje tu przeróżne wydarzenia kulturalne. Willę można zwiedzać przez cały rok, siedem dni w tygodniu (oprócz 1 stycznia, 11 listopada i 25 grudnia). Godziny otwarcia muzeum zależą od sezonu:

  • od 1 października do 30 kwietnia: 9:00–16:00,
  • od 1 maja do 30 września: 9:00–17:00.

Ostatnie wejście na pół godziny przed zamknięciem. Ceny biletów w 2023 roku wyglądają następująco:

Bilet normalny 15 zł
Biley ulgowy 8 zł
Bilet grupowy 10 zł / osoba
Bilet rodzinny 7 zł / osoba
Fotografowanie 2 zł
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej