Zielone osiedla, czyli czego oczekiwać od ekologicznego osiedla mieszkaniowego

2021-08-05 10:00
zielone osiedle
Autor: Andrzej T. Papliński Zielone osiedla mieszkaniowe mogą się poszczycić m.in. energooszczędnymi, przyjaznymi środowisku rozwiązaniom

Zielone osiedla to zbiór zasad i rozwiązań - m.in. odpowiednie rozplanowanie przestrzeni na terenie inwestycji, certyfikacje środowiskowe, dbałość o niskoemisyjność budynków - które powinno spełniać obecne budownictwo mieszkaniowe. Czym charakteryzuje się zielone osiedle?

Życie w stylu eko dotyczy również mieszkań. Obok ceny, metrażu i lokalizacji, ważna dla klientów i świadomych poszukiwaczy swoich wymarzonych „M” staje się ekologia, a dokładniej ekologiczne rozwiązania na zielonych osiedlach mieszkaniowych. Na znaczeniu zyskuje filozofia zrównoważonego budownictwa oraz konkretne działania, które świadomi deweloperzy podejmują już na etapie projektowania tzw. zielonych osiedli. Dzięki temu powstają  budynki przyjazne, energooszczędne i funkcjonalne, a do ich wznoszenia inwestorzy wykorzystują wyłącznie nietoksyczne materiały. Istotną rolę odgrywają także certyfikaty środowiskowe, np. LEED lub BREEAM, które wymagają od deweloperów spełnienia wielu wyśrubowanych norm jakościowych. 

Zielone osiedla – projekt i budowa 

Ekologiczny charakter zielonego osiedla zaczyna formować się już na etapie zakupu działki budowlanej przez dewelopera. To właśnie wtedy przeprowadza się szereg specjalistycznych analiz z udziałem niezależnych ekspertów. Należą do nich ekolodzy, geolodzy, ornitolodzy, przyrodnicy i inni. Dzięki rzetelnym badaniom danego terenu możliwe jest ustalenie ostatecznej wersji projektu, który finalnie będzie można określić mianem ekologicznego, nowoczesnego osiedla mieszkaniowego.

  • Usytuowanie budynków na zielonym osiedlu

Kwestią ściśle związaną z energooszczędnością budynków jest ich orientacja względem stron świata, bo przyszli mieszkańcy będą sprawdzać, jak doświetlone są mieszkania. Niektórzy preferują nieco ciemniejsze, a przez to chłodniejsze przestrzenie, inni z kolei lubią pomieszczenia bardzo dobrze nasłonecznione. Jednak projektanci ekologicznych osiedli uwzględniają jeszcze jeden aspekt – otóż projekt energooszczędnego budynku powinien zakładać zastosowanie niewielkich przeszkleń od strony północnej, a możliwie największe otwarcie mieszkania od strony południowej, to z kolei wpływa na rozmieszczenie pomieszczeń w mieszkaniu. Od strony północnej powinno się lokalizować te mniejsze (np. spiżarnię, garderoby), a od nasłonecznionej większe (salon, sypialnie). To zabieg, który przeciwdziała utracie ciepła, a także zapewnia mieszkańcom maksymalny dostęp do światła naturalnego. 

  • Kształt budynku na zielonym osiedlu ma znaczenie 

Najważniejszym celem zrównoważonego rozwoju mieszkaniowego jest zaprojektowanie i wzniesienie takich budynków, które będą „odporne” na straty ciepła do otoczenia. Z jednej strony te kwestie regulują  warunki techniczne, z drugiej zaś to cel, który przyświeca świadomym deweloperom. Bryła budynku odgrywa tutaj bardzo ważną rolę – niektóre kształty obiektów pozwalają uzyskać lepsze parametry związane z energooszczędnością. Największą efektywność energetyczną gwarantuje budynek o zwartej bryle – zbliżonej do kształtu prostokąta, a tym samym bez załamań ścian, wnęk i wykuszy, które sprzyjają utracie ciepła z wnętrza mieszkań.

  • Budowa zielonego osiedla

Prace budowlane to niezwykle istotny proces podczas tworzenia ekologicznych przestrzeni mieszkaniowych. Najważniejsze kwestie w tym przypadku to zarządzanie odpadami budowlanymi, koordynowanie łańcucha dostaw, przeciwdziałanie emisji pyłów oraz minimalizowanie negatywnego wpływu na otoczenie podczas prowadzonych robót budowlanych. „Zielone” i odpowiedzialne podejście wykonawców zakłada na tym etapie:

  • ograniczenie emisji pyłów,
  • segregację śmieci,
  • ustalenie odpowiednich godzin prowadzenia prac
  • oraz unikanie ryzyka zanieczyszczenia gleby i wód gruntowych.

To również czas, w którym generalny wykonawca stosuje takie zrównoważone rozwiązania, jak m.in.: oświetlenie placu i zaplecza budowy z wykorzystaniem technologii LED czy centralne sterowanie zasilaniem budowy, pozwalające w zaprogramowany sposób wyłączać ogrzewanie i oświetlenie tam, gdzie nie przebywają aktualnie ludzie. Na budowie zielonych osiedli można zaobserwować również tak innowacyjne rozwiązania jak zasilanie budowy energią wiatrową. Choć wszystkie powyższe działania realizuje się na etapie prac budowlanych, mają one bezpośredni związek i wpływ na ekologiczny charakter inwestycji. W tę konwencję wpisuje się również mieszkanie typu „fit out”, czyli wykończone „pod klucz” przez dewelopera według preferencji klienta, z zachowaniem standardów zrównoważonego budownictwa obowiązujących dla budowy zielonego osiedla (np. zmniejszenie emisji pyłów, recykling odpadów budowlanych). 

Energooszczędne technologie na zielonych osiedlach

Ekspertyzy pozwalają dzisiaj tworzyć modele energetyczne konkretnych budynków, dzięki czemu można dobrać odpowiednie technologie i rozwiązania wspomagające odpowiedzialne zarządzanie energią w mieszkaniach, istotne jest, by projekty ekologicznych inwestycji mieszkaniowych uwzględniały także kwestię produkcji „zielonej” energii. Coraz częściej na dachach budynków mieszkalnych montuje się systemy fotowoltaiczne, które zmniejszają pobór energii z sieci miejskiej. To jednak nie koniec technologii optymalizujących produkcję i zużycie ciepła w budynkach. W przyszłości standardowymi rozwiązaniami z tego zakresu staną się pompy ciepła oraz systemy rekuperacji, które będą zapobiegały utratom ciepła przez wentylację w obiektach mieszkalnych.

Zrównoważone zarządzanie energią elektryczną i cieplną w mieszkaniach to zagadnienie wielowymiarowe. Poza alternatywnymi źródłami energii ważne są także rozwiązania, które znajdą się w samych mieszkaniach. Należą do nich trzyszybowe okna, które mimo dużych przeszkleń pozwalają na efektywne zatrzymywanie ciepła wewnątrz budynku, a tym samym utrzymanie odpowiedniej temperatury w mieszkaniu. 

Deweloperzy coraz częściej zwracają się także w stronę technologii smart home, która w różnym zakresie staje się bazowym elementem inwestycji. Są to m.in. systemy inteligentnego ogrzewania ze specjalnymi głowicami termostatycznymi, w jakie wyposaża się grzejniki, oraz automatyka mieszkaniowa umożliwiająca domownikom szybkie i wygodne wyłączenie oświetlenia, ogrzewania i zasilania gniazd elektrycznych w lokalu. Użytkownicy mogą np. na bieżąco śledzić aktualne zużycie energii – wszystko odbywa się przy pomocy specjalnej aplikacji stworzonej na smartfony. 

Wykorzystanie w mieszkaniach energooszczędnych rozwiązań jest ściśle związane z oszczędnościami na rachunkach za zużycie energii cieplnej i elektrycznej – szacuje się, że mogą one sięgać nawet 40% w skali roku. Ponadto właściciele mieszkań z certyfikatem BREEAM (lub z innym certyfikatem środowiskowym) mogą liczyć na najbardziej atrakcyjne oprocentowanie kredytów hipotecznych na rynku – obniżki marży w ramach „zielonej” hipoteki wahają się od 0,1 do nawet 0,5%, co pozwala znacząco obniżyć koszty obsługi kredytu.

Zielone osiedle dba o wodę i przyrodę

Bardzo ważnym aspektem związanym z ekologią na terenie osiedla jest również odpowiednie zagospodarowanie wody opadowej. Deweloperzy instalują zbiorniki retencyjne, w których magazynowana jest deszczówka, a dodatkowo na działkach pojawiają się specjalne skrzynki rozsączające. Woda opadowa może być wykorzystywana przez mieszkańców do podlewania ogródków i osiedlowej zieleni, a także do zasilania myjek rowerowych. Magazynowana deszczówka zasila również większe zbiorniki retencyjne na terenie osiedla. Takim przykładem jest warszawskie osiedle Jaśminowy Mokotów – woda opadowa zebrana z dróg w pobliżu inwestycji zasila jeziorko w okolicznym Parku Enklawa, który powstał przy udziale kilku deweloperów.

Po uwzględnieniu obszaru powierzchni biologicznie czynnej i możliwości zabudowy terenu, projektanci przystępują do starannego zaprojektowania i rozplanowania osiedlowych terenów zieleni. Dzięki temu deweloperzy mogą wprowadzić na działkę inwestycji różnorodne rośliny, m.in. drzewa, krzewy i byliny. Coraz częściej na zielonych osiedlach pojawiają się domki dla owadów i budki dla ptaków.

Zielone dachy budynków mieszkalnych jeszcze niedawno kojarzyły się przede wszystkim z niecodziennymi i ekstrawaganckimi projektami. Dziś coraz częściej spotykamy bujną roślinność na dachach budynków osiedli mieszkalnych. Starannie dobrana roślinność, umieszczona na dość rozległej powierzchni dachu, staje się barierą dla zanieczyszczeń, pochłania dwutlenek węgla i produkuje tlen. Szacuje się, że 15 m2 zielonego dachu może wyprodukować tlen dla dziesięciu osób. Co więcej, zielone dachy to również świetna termoizolacja – zarówno zimą jak i latem, czyli mniejsze zużycie energii i niższe opłaty za prąd i ogrzewanie.

Niektóre samorządy chcą premiować zielone dachy i fasady zwolnieniem z podatku od nieruchomości. Pisaliśmy o tym w artykule: Zwolnienie z podatku od nieruchomości dla właścicieli zielonych dachów i ścian

Zielony dach
Autor: Informator Budowlany Szacuje się, że 15 m2 zielonego dachu może wyprodukować tlen dla dziesięciu osób

Zielone osiedle z certyfikatami 

Niemal każda z wcześniej opisanych praktyk związanych z tworzeniem zielonych osiedli wiąże się z przystąpieniem dewelopera do certyfikacji osiedla w międzynarodowym systemie BREEAM. To obecnie jeden z najpopularniejszych certyfikatów środowiskowych w Europie. Inne systemy oceny to HQE, LEED, DGNB czy MINERGIE. Pierwsze osiedla mieszkalne w Polsce z certyfikatem BREAM (dotychczas kojarzonym z biurowcami) pojawiły się w 2015 roku (np. Osiedle Mickiewicza w Warszawie), zaś z LEED zostało oddane do użytku w 2020 (Riverview Gdańsk). Certyfikat jest dla mieszkańców gwarancją, że ich osiedle to ekologiczne i przyjazne miejsce do życia. Przystąpienie do systemu oceny obliguje dewelopera do spełniania wielu wyśrubowanych norm na każdym etapie prac nad realizacją projektu. W przypadku BREEAM standardy te pogrupowane są na materiały, odpady, ekologię i poszanowanie terenu, zanieczyszczenia oraz innowacyjność. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej