System ewidencji wolnych miejsc parkingowych

2021-10-18 13:22 Materiał sponsorowany
parking podziemny
Autor: gettyimages Detektory zajętości miejsc parkingowych przeznaczone są do zarządzania parkingami, głównie w obiektach komercyjnych

Systemy ewidencji parkingowej w nowoczesnych budynkach komercyjnych stają się standardem. Klienci parkingów wyposażonych w taki system otrzymują informacje o wolnych miejscach, z kolei zarządcy nieruchomości dane o przepływie i natężeniu ruchu. Taki system zbudowany w oparciu o czujniki parkingowe OPTEX OVS-01CC ma także zalety w postaci łatwości instalacji, konfiguracji i dodatkowych funkcjonalności.

Czujnik parkingowy OVS-01CC

Czujnik parkingowy OVS-01CC wykorzystuje technologię mikrofalową FMCW (Frequency-Modulated Continuous-Wave – radar o fali ciągłej zmodulowanej częstotliwości). Zasięg detekcji wynosi 8 m. Czujnik wykrywa pojazdy poruszające się z prędkością od 2 do 60 km/h.

Łatwa instalacja bez prac ziemnych

Czujnik parkingowy OVS-01CC wykrywa małe i duże pojazdy bez użycia jakichkolwiek urządzeń montowanych pod ziemią. Nie ma tu potrzeby wykonywania prac ziemnych, czyli problematycznego kucia betonu. Jest to szczególnie ważne w przypadku parkingów, w których nie można ingerować w podłoże, a są to np. parkingi podziemne wieloparterowe albo parkingi, w podłożu których kucie czy samo prowadzenie instalacji jest utrudnione. Dotyczy to parkingów z podłożem nierównym lub z podłożem z system odwadniającym, również parkingów wąskich czy ze stromymi podjazdami.

Montaż tego typu czujników eliminuje też niedogodności związane ze wstrzymaniem ruchu na czas prac instalacyjnych. OVS-01CC może być zamontowany i skonfigurowany do pracy w przeciągu 30 minut. Proces kalibracji jest zautomatyzowany i wymaga naciśnięcia tylko jednego przycisku. 

Zastosowanie w systemach analizy ruchu pojazdów

Istnieje coraz większe zapotrzebowanie na dane dotyczące przepływu pojazdów w budynkach, takich jak centra handlowe, biurowce, ale także i stacje paliw. Miasta i władze transportowe, przed którymi stoi wyzwanie tworzenia inteligentnych miast, potrzebują danych na temat pojazdów do zarządzania ruchem. Wyjścia czujnika OVS-01CC nie wymagają specjalnego interfejsu ani protokołu komunikacyjnego. Dlatego można go z łatwością skonfigurować z większością systemów zliczania czy zarządzania parkingami.

teren parkingu
Autor: OPTEX Security Zastosowanie modelu czujnika OVS-01CC sprawia, że kierowca wjeżdżając na teren parkingu wie, w którym sektorze znajdzie wolne miejsce. Czujniki są zamontowane przy pasach ruchu przeznaczonych do wjazdu i wyjazdu

Inne zastosowania czujnika OVS-01CC 

Ponieważ czujnik OVS-01CC wykrywa poruszający się pojazd, może zostać użyty do wspomagania systemów rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Kamera takiego systemu aktywowana jest z wyprzedzeniem, co sprawia, że system ma więcej czasu na reakcję. Przekłada się to na płynność ruchu.

OVS-01CC sprawdzi się również jako element systemu parkingowego. Zamontowany przy wjeździe i wyjeździe z parkingu lub z wydzielonej strefy dostarczy informacji o ilości wolnych miejsc. Co ważne, w tym przypadku nie ma potrzeby montowania czujników przy każdym miejscu postojowym.

OVS-01CC w porównaniu do innych technologii

problem pętla magnetyczna fotokomórki ultradźwięki

OVS

(mikrofala)

wykrywanie tylko pojazdów (ignorowanie ludzi) doskonałe źle źle dobrze (w zależności od ustawień)
opady deszczu doskonałe dostatecznie dostatecznie doskonale
opady deszczu i gromadzenie  śniegu doskonałe źle źle doskonale (wbudowana grzałka)
wiatr doskonałe doskonale dostatecznie doskonale
zapylenie czujnika doskonałe źle doskonale doskonale
światło słoneczne doskonałe źle (wschód/zachód) doskonale doskonale
kolor obiektu doskonałe źle (czarny/błyszczący) doskonale doskonale
instalacja/konserwacja źle (trwała instalacja w podłożu) źle doskonale doskonale

Powyższa tabela dobrze pokazuje zalety czujnika OVS w stosunku do innych technologii. Jego główne zalety to niezawodne działanie nawet w niekorzystnych warunkach pogodowych (szczególnie przydatne w przypadku niezadaszonych parkingów). Zarówno opady deszczu, jak i zmienne natężenie oświetlenia i oślepienie w strefie detekcji, nie zaburzają pracy czujnika. Dodatkowo, w porównaniu do innych technologii, OVS dobrze sobie radzi z pojazdami wykonanymi z nowoczesnych materiałów (aluminiowa karoseria czy nadwozie z włókien węglowych).

Czujnik OVS-01CC jest dobrze przemyślanym produktem. Możliwość montażu nad podłożem ułatwia ewentualne prace konserwacyjno-naprawcze. Czujnik jest ponadto łatwy w instalacji na parkingu zarówno nowym, jak i już funkcjonującym. Prace montażowe czy konserwacyjne nie wymagają zamykania ruchu na czas ich prowadzenia. System bazujący na OVS-01CC ogranicza ilość zastosowanych czujników, co czyni to rozwiązanie bardziej ekonomicznym. Parking wyposażony w to rozwiązanie zapewnia wygodę zarówno kierowcom, jak i zarządzającym budynkami komercyjnymi.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej