Invicta Europejskie Centrum Rodziny - w Sopocie powstają kolejne budynki w ramach II etapu budowy

2022-05-19 8:27 Materiał partnerski
Invicta Europejskiego Centrum Rodziny w Sopocie
Autor: Soletanche Polska Soletanche Polska wykonuje prace fundamentowe pod cztery budynki Europejskiego Centrum Rodziny w odległości 200 m od linii brzegowej Bałtyku

Invicta buduje w Sopocie Europejskie Centrum Rodziny. Placówka ma wyznaczyać nowe standardy opieki oraz opracować innowacyjne techniki i eksperymentalne terapie w dziedzinie leczenia zaburzeń płodności. Pierwszy budynek już jest gotowy, teraz trwa budowa II etapu inwestycji. Aktualnie na placu budowy odbywają się prace fundamentowe pod cztery obiekty, realizowane przez firmę Soletanche Polska. Ponadto, firma wykona kompleksowe prace w ramach realizacji konstrukcji żelbetowych obiektów B4 i B5.

Spis treści

 1. Budowa Europejskiego Centrum Rodziny Invicta - aktualności
 2. Prace fundamentowo-żelbetowe realizowane przez Soletanche Polska
 3. Film z budowy Europejskiego Centrum Rodziny Invicta
 4. O inwestycji Invicta - Europejskie Centrum Rodziny
 5. Architektura budynku B1 Europejskiego Centrum Rodziny
 6. Ekologiczne rozwiązania w Europejskim Centrum Rodziny
 7. Finansowanie projektu Europejskiego Centrum Rodziny Invicta
 8. Przetargi na kolejne fazy budowy Europejskiego Centrum Rodziny
 9. Kiedy zakończy się budowa Europejskiego Centrum Rodziny?
 10. Jak dojechać do Europejskiego Centrum Rodziny w Sopocie?
Invicta Europejskie Centrum Rodziny
Autor: FAAB Architekci Budynek B1 kompleksu Europejskie Centrum Rodziny w Sopocie, oddany do użytku w 2020 roku

Budowa Europejskiego Centrum Rodziny Invicta - aktualności

W ramach całej inwestycji Europejskie Centrum Rodziny zostanie wybudowanych pięć obiektów specjalistycznej opieki zdrowotnej (od B1 do B5). Pierwszy budynek B1 jest już oddany do użytku. Aktualnie trwa kolejny, II etap prac budowlanych. W ramach zadania powstaną trzy obiekty: Centrum Badawczo-Rozwojowe, budynek szpitala położniczego oraz parking dla pacjentów i pracowników kompleksu medycznego

Prace fundamentowo-żelbetowe realizowane przez Soletanche Polska

Inwestorem oraz generalnym wykonawcą Europejskiego Centrum Rodziny jest Invicta, czyli grupa spółek medycznych. Inwestor podczas budowy kompleksu współpracuje z wieloma firmami, m.in. z Soletanche Polska, w modelu pakietowym. Model ten zakłada, że koordynacja całości prac jest w rękach inwestora.

Dla inwestora największym wyzwaniem na budowie jest czas realizacji oraz skomplikowane warunki gruntowo-wodne, związane z bliskim sąsiedztwem linii brzegowej oddalonej niespełna 200 m do placu budowy. Stąd wybór doświadczanego wykonawcy w zakresie fundamentowania specjalistycznego. Kontrakt w zakresie fundamentowania został pozyskany przez Soletanche jesienią 2021 roku.

Początkowy zakres prac realizowanych przez Soletanche Polska dotyczy wykonania 4 obudów pod przyszłe obiekty Europejskiego Centrum Rodziny Invicta.Trzy z tych obudów są wykonywane w technologii DSM natomiast jedna w technologii VDW. Technologia VDW polega na wykonywaniu pali w rurze osłonowej.

W naszym przypadku co drugi pal jest zbrojony koszami zbrojeniowymi - mówi Tomasz Tomczak, Kierownik Projektu, Soletanche Polska odpowiedzialny za zakres geotechniczny kontraktu. Jednym z głównych wyzwań realizacyjnych tego projektu jest wysokie zwierciadło wód gruntowych oraz rozmiar placu budowy, na którym, w tym samym czasie realizowane jest kilka obiektów. Wymaga to od nas nieustannej koordynacji w kontekście logistyki planowania i realizacji prac - dodaje.

Kończymy realizację robót ziemnych, które są przygotowaniem pod wykonania stanu surowego. Jesteśmy zmobilizowani na placu budowy, dlatego wzięliśmy udział również w przetargu na realizację robót żelbetowych dwóch stanów surowych obiektów B4 i B5. Obecnie jesteśmy w trakcie przygotowań do tej realizacji. Krytycznym, dla klienta w tym konkretnym zadaniu, jest czas. Połączenie zakresu prac fundamentowych z żelbetowymi, skróci czas prac, co wpłynie na utrzymanie harmonogramu. Zgłosiliśmy chęć udziału w realizacji tej inwestycji, gdyż koresponduje ona z naszą misją, jaką jest realizacja obiektów ważnych dla pokoleń – wyjaśnia Piotr Szturmowski, Dyrektor Oddziału Północ, Soletanche Polska.

Film z budowy Europejskiego Centrum Rodziny Invicta

O inwestycji Invicta - Europejskie Centrum Rodziny

Invicta buduje w Sopocie Europejskie Centrum Rodziny, czyli laboratoria medyczne, przychodnię, szpital jednodniowy i ginekologiczny oraz centrum rehabilitacji.

Pierwszy budynek Europejskiego Centrum Rodziny B1 jest już oddany do użytku. Mieści się w nim centrum badawczo-rozwojowe, w którym powstały m.in. laboratoria diagnostyczne, gdzie można zlecić badania - od ogólnego moczu i morfologii, po sekwencjonowanie całego genomu pacjenta. W Centrum Badawczo-Rozwojowym tworzone będą też wirtualne narzędzia wsparcia, wykorzystujące technologię uczenia maszynowego (ML) i sztucznej inteligencji (AI).

W ramach całej inwestycji powstanie pięć obiektów specjalistycznej opieki zdrowotnej (od B1 do B5):

 • W budynku B2 powstanie część ambulatoryjna z gabinetami specjalistycznymi, pracownie diagnostyki obrazowej, szpital jednodniowy z blokiem operacyjnym i salami zabiegowymi oraz laboratorium komórek macierzystych i apteka.
 • W budynku B3 przewidziano szpital specjalistyczny o profilu ginekologiczno-położniczym.
 • W budynku B4 zaplanowano sale pobytu dla pacjentów oraz ich rodzin, głównie spoza województwa pomorskiego.
 • Budynek B5 będzie pełnił funkcję endokrynologiczno-metabolicznej strefy regeneracji medycznej, zapewniając zintegrowaną opiekę pacjentom w procesie diagnostyki i terapii chorób cywilizacyjnych (w szczególności niepłodności).

W centrum medycznym będzie można również skorzystać z zabiegów odnowy biologicznej. Prowadzona będzie też działalność edukacyjna dla personelu medycznego z dziedziny ginekologii, położnictwa i medycyny prenatalnej.

Celem inwestycji jest realizacja badań oraz projektów rozwojowych, których wynikiem ma być umożliwienie posiadania zdrowego potomstwa wszystkim tym, którzy pragną zostać rodzicami. Będziemy tu tworzyć najnowsze metody diagnostyczne i lecznicze, aby pomóc zrealizować marzenie o rodzicielstwie. W trzech powstających budynkach, podobnie jak w istniejącym obiekcie realizowane będą również zadania centrum badawczo – rozwojowego. Będzie to część ambulatoryjna, szpitalna oraz endokrynologiczno–metaboliczna strefa regeneracji medycznej, która zapewni holistyczną opiekę nad pacjentami – wyjaśnia Dorota Białobrzeska - Łukaszuk, Prezes Zarządu Invicta.

Architektura budynku B1 Europejskiego Centrum Rodziny

Projekt architektoniczny kompleksu Europejskie Centrum Rodziny powstał w pracowni FAAB Architekci. Architektura budynku B1 nawiązuje do kształtu fal i wydm nadmorskich. Drewniane elementy na elewacjach inspirowane są detalami snycerskimi, które często obserwujemy w sopockich budynkach (werandy, wykusze).

Działka na której powstanie Europejskie Centrum Rodziny w większości będzie terenem spacerowo-parkowym. Zaprojektowano ją tak aby przypominała krajobraz nadmorski. Powstaną na niej cieki wodne, jeziorko z piaszczystym brzegiem oraz wydmy, które porastać będą rośliny.

Ekologiczne rozwiązania w Europejskim Centrum Rodziny

W inwestycji zaplanowano szereg rozwiązań, które zmniejszą negatywny wpływ zabudowy na środowisko naturalne m.in. montaż pomp ciepła (ogrzewanie, klimatyzacja), wykorzystanie wody deszczowej do podlewania roślin oraz paneli solarnych do ogrzewania wody, odzyskiwanie ciepła z wentylacji, doświetlenia pomieszczeń światłem naturalnym. Oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne wyposażone będzie w czujki zmierzchowe.

Finansowanie projektu Europejskiego Centrum Rodziny Invicta

Projekt Rozwój Centrum Badawczo-Rozwojowego Invicta – Europejskiego Centrum Badań Klinicznych, Genetyki, Diagnostyki i Terapii Zaburzeń Płodności Człowieka współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Wartość Projektu wynosi 90 848 500 zł, a wkład Funduszy Europejskich to 40 881 825 zł.

Przetargi na kolejne fazy budowy Europejskiego Centrum Rodziny

W najbliższym okresie inwestor planuje wybór wykonawcy budynku B2. W drugim kwartale 2022 będzie realizowana procedura przetargowa na wykonanie prac związanych z wykonaniem elewacji budynków B2, B4, B5. W trzecim kwartale będą ogłaszane przetargi na wybór generalnego wykonawcy branży sanitarnej oraz elektrycznej.

Kiedy zakończy się budowa Europejskiego Centrum Rodziny?

Zakończenie prac budowlanych całego kompleksu Europejskiego Centrum Rodziny planowane jest na koniec 2023 roku. Zaś pierwsi pacjenci skorzystają z placówki w pierwszym kwartale 2024 roku - zdradza Tomasz Olkowski, Kierownik Projektu Invicta Sp. z o.o.

Jak dojechać do Europejskiego Centrum Rodziny w Sopocie?

 • Nazwa inwestycji: Europejskie Centrum Rodziny Invicta
 • Lokalizacja: ul. Polna 64, Sopot
 • Funkcja: ginekologiczno-położnicza
 • Inwestor: Invicta Nieruchomości sp. z o.o.
 • Projektant: FAAB architektura
 • Fundamentowanie specjalistyczne pod obiektami B2, B4, B5: Soletanche Polska
 • Konstrukcja żelbetowa obiektów B4 i B5: Soletanche Polska
 • Rozpoczęcie budowy: II połowa 2015
 • Zakończenie budowy: koniec 2023 roku
 • Przyjęcie do placówki pierwszych pacjentów: I kwartał 2024 roku
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej