Czujniki OVS-01GT do bram i szlabanów

2021-10-18 13:16 Materiał sponsorowany
czujnik OVS
Autor: OPTEX Security Przykładowe zastosowanie czujnika OVS przy siedzibie firmy. Urządzenie wykorzystywane jest do inicjowania otwarcia bramy i ochrony przed upadkiem szlabanu na pojazd

OVS-01GT to czujniki do wykrywania pojazdów, przeznaczone do integracji z systemami otwierającymi bramy, szlabany oraz drzwi przemysłowe. Wykrywanie pojazdu odbywa się w oparciu o połączenie dwóch technologii - mikrofal i ultradźwięków. W wielu przypadkach może zastąpić pętle indukcyjne czy systemy bazujące na wideoweryfikacji.

Łatwa instalacja bez prac ziemnych

Czujniki parkingowe OVS-01GT wykrywają różnej wielkości pojazdy w zasięgu 5,5 m bez użycia jakichkolwiek urządzeń montowanych pod ziemią. Nie ma zatem potrzeby wykonywania prac ziemnych, czyli uciążliwego kucia betonu. Przy montażu tego typu czujników nie jest też konieczne wyłączenie parkingu z ruchu. Czujniki OVS-01GT są alternatywą dla pętli indukcyjnej w obszarach trudnych do prowadzenia prac ziemnych. Ich montaż i konfiguracja zajmują średnio pół godziny. Proces kalibracji jest zautomatyzowany i sprowadza się do naciśnięcia jednego przycisku.

Zastosowanie

Czujniki OVS-01GT zaprojektowano do współpracy z systemami automatycznie otwierającymi bramy, szlabany lub bramy przemysłowe (rozwierne lub przesuwne). Polecane są szczególnie tam, gdzie nie można zastosować pętli indukcyjnych, bez możliwości integracji w podłoże, czyli podłożem nieutwardzonym, nierównym, w przypadku parkingów podziemnych wielopiętrowych, parkingów ze stromymi podjazdami czy zbyt wąskimi. Ze względu na funkcjonalność mają też szerokie zastosowanie np. w logistyce (czujniki obecności samochodu w doku).

Jak działa czujnik OVS-01GT?

Czujnik OVS-01GT uaktywnia się przy określonej sekwencja zdarzeń. Zaczyna ją zdiagnozowanie jadącego pojazdu poprzez moduł mikrofalowy. Następnie rozpoznany pojazd musi się zatrzymać – ultradźwięki i mikrofala zatwierdzają obecność pojazdu. Dzięki temu algorytmowi brama nie otworzy się, gdy np. pojazd nadjedzie, ale się wycofa.

Integracja odbywa się za pomocą wyjść przekaźnikowych. Wyjścia czujnika OVS-01GT nie wymagają specjalnego interfejsu ani protokołu komunikacyjnego. Dlatego można je z łatwością skonfigurować z większością systemów parkingowych.

Przewaga nad innymi technologiami

Tabela pokazuje zalety czujników OVS w porównaniu z innymi technologiami. Ich główną zaletą jest niezawodność działania nawet w niekorzystnych warunkach pogodowych (szczelność obudowy IP65), co sprawdza się szczególnie w przypadku parkingów niezadaszonych.

problem pętla magnetyczna fotokomórki ultradźwięki

OVS

(mikrofala + ultradźwięki)

wykrywanie tylko pojazdów (ignorowanie ludzi) doskonałe źle źle dobrze (w zależności od ustawień)
opady deszczu doskonałe dostatecznie dostatecznie doskonale
opady deszczu i gromadzenie śniegu doskonałe źle źle doskonale (wbudowana grzałka)
wiatr doskonałe doskonale dostatecznie doskonale
zapylenie czujnika doskonałe źle doskonale doskonale
światło słoneczne doskonałe źle (wschód/zachód) doskonale doskonale
kolor obiektu doskonałe źle (czarny/błyszczący) doskonale doskonale
instalacja/konserwacja źle (trwała instalacja w podłożu) źle doskonale doskonale

Warto dodać, że nie tylko niekorzystne warunki atmosferyczne, ale także zmienne natężenie oświetlenia czy oślepienie w strefie detekcji, nie zakłócają pracy czujników. Urządzenia OVS dobrze sobie radzą z pojazdami wykonanymi z nowoczesnych materiałów, jak aluminium czy włókno węglowe. W porównaniu do popularnych ostatnio laserowych czujników rozpoznawania pojazdów nie reagują na spaliny, a dzięki temu nie generują fałszywych alarmów.

szlaban z czujnikiem
Autor: OPTEX Security Zasięg czujnika OVS 5 m, wykrywana prędkość 2-20 km/h, technologia mikrofalowa (radar dopplerowski i FMCW) /ultradźwiękowa
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej