Wielka płyta

2016-03-16 15:41
Zaślepka Encyklopedii Architektury
Autor: Muratorplus

Wielka płyta to popularna nazwa prefabrykowanych elementów konstrukcyjnych z żelbetu oraz innych materiałów o dużych rozmiarach i stosunkowo niewielkiej grubości. Potocznie także budynki wzniesione w technologii wielkopłytowej.

Wielka płyta – historia

Na początku XX wieku architekci zaczęli proponować rozwiązania racjonalizujące budownictwo. Jednym z nich było stosowanie dużych elementów prefabrykowanych, umożliwiających szybszą budowę niż tradycyjne technologie. Po raz pierwszy wielka płyta zastosowana została już po I wojnie światowej w Holandii. Na początku lat 20. XX wieku wzrosło zainteresowanie prefabrykatami,  w 1923 roku wybudowano osiedle dwukondygnacyjnych budynków na berlińskim osiedlu. Ta pierwsza w Niemczech realizacja z wielkiej płyty była zespołem budynków zaprojektowanych przez Martina Wagnera dla żołnierzy – weteranów wojennych. Małe mieszkania z założenia miały być tanie, ale wygodne. Niewielka skala inwestycji sprawiła, że prefabrykacja nie zmniejszyła kosztów budowy. Oszczędne formy i powtarzalność mieszkań nie zostały dobrze przyjęte. Koncepcja domów z prefabrykatów była jednak dalej rozwijana. Pierwsze większe konstrukcje z betonowej zrealizowano w latach 30. XX wieku we Francji. Popularność technologia zdobyła w latach 50. w związku z powojenną odbudową. Największy rozkwit budownictwa z wielkiej płyty przypada na lata 70. XX wieku. Współcześnie w krajach Europy Zachodniej osiedla z wielkiej płyty uważane są za substandardowe, w niektórych krajach (wschodnia część Niemiec, niektóre francuskie miasta) budynki, a nawet całe ich zespoły są wyburzane. W innych państwach (np. Polska, Czechy) mieszkania w budynkach z prefabrykatów są wciąż bardzo liczne.

Wielka płyta i modernizm

Propagatorami elementów prefabrykowanych byli moderniści. W latach 20. XX wieku badania w tej dziedzinie prowadził Walter Gropius, ważną rolę w historii wielkiej płyty odegrał też Le Corbusier. Moderniści dążyli do typizacji budownictwa, dzięki czemu nowe budynki miały być wznoszone szybciej, taniej, miały mieć lepszą jakość i tworzyć spójne zespoły urbanistyczne. Nowe mieszkania w myśl założeń modernizmu miały być przy tym dostosowane do potrzeb użytkowników, zgodnie z koncepcją „maszyny do mieszkania”.

Wielka płyta w Polsce

W okresie międzywojennym nie wznoszono w Polsce budynków w technologii wielkiej płyty. Pierwszy taki blok wybudowany został w Nowej Hucie na osiedlu Hutniczym (ul. Stanisława Mierzwy), kolejne na osiedlu Jelonki w Warszawie. Od końca lat 50. do 80. XX wieku wielka płyta była podstawową technologią stosowaną w budownictwie wielorodzinnym. Z tego powodu na liczba mieszkańców bloków wzniesionych w tej technice szacowana była w pierwszej dekadzie XXI wieku na ok. 12 mln osób. W budowie stosowano różne systemy. Najbardziej znane z nich to PBU, Domino, Dąbrowa, Leningrad, WUF-T, OW-T, WWP, W70 i inne.

Wady wielkiej płyty

Wśród wad technologii wielkopłytowej są m.in. wysoki koszt wytworzenia, a zwłaszcza transportu wielkich elementów; duże zużycie energii; niski standard wykonania i błędy montażu; niewielka wysokość pomieszczeń. Zsypy na odpady niekorzystnie wpływają na higienię w budynku. Powiązane hasła: blok, osiedle, żelbet, Artykuły: Czy wielka płyta jest niebezpieczna? >>

Więcej informacjiBasista A.,Betonowe dziedzictwo, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa-Kraków 2001

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej