Wymiana kopciuchów - do kiedy wymiana pieca? Poznaj terminy. Co jeśli nie wymienisz kopciucha?

2022-10-07 8:42
Wymiana kopciuchów
Autor: Getty Images Wymiana kopciuchów - do kiedy wymiana pieca w poszczególnych województwach?

Wymiana kopciuchów to może być kwestia zaledwie kilku lat. Komisja Europejska chce wprowadzić zakaz kopciuchów i innych pieców zasilanych paliwami kopalnymi. Chodzi o piece węglowe, olejowe, a nawet gazowe. Równolegle w Polsce działają uchwały antysmogowe, które przyjmują sejmiki wojewódzkie na podstawie zapisów z prawa ochrony środowiska. Aktualnie 13 województw przystąpiło do projektu. Szykuje się prawdziwa rewolucja. Sprawdź, do kiedy wymiana pieca w poszczególnych województwach. Jaka kara grozi za spóźnienie?

Spis treści

  1. Wymiana kopciuchów czyli starych pieców węglowych, olejowych
  2. Wymiana kopciuchów - od kiedy zakaz palenia węglem?
  3. Do kiedy wymiana pieca w Polsce? Terminy dla poszczególnych woj.
  4. Wymiana kopciuchów w programie Czyste Powietrze - mapa
  5. Co jeśli nie wymienisz kopciucha? Zapłacisz karę!
  6. Wymiana kopciucha na pompę ciepła? Tak, tylko skąd fundusze?
  7. Dotacje na wymianę kopciucha

Wymiana kopciuchów czyli starych pieców węglowych, olejowych

Pakiet unijnych aktów prawnych “Fit for 55” zakłada redukcję emisji CO2 do 55% w roku 2030. Komisja Europejska chce wprowadzić zakaz emisji dwutlenku węgla z paliw kopalnych ze źródeł zainstalowanych w budynku, czyli pieców węglowych i olejowych.

Zakaz dotyczy również kotłów gazowych. Najnowsze wytyczne UE są jednoznaczne z wycofaniem ze sprzedaży, a następnie użytkowania również kotłów na gaz. Więcej w artykule:

Warto dodać, że UE planuje również wprowadzenie obowiązku montażu fotowoltaiki. To pomysł na szybkie zmniejszenie zależności Unii Europejskiej od importu rosyjskich surowców energetycznych. Więcej w artykule:

Wymiana kopciuchów - od kiedy zakaz palenia węglem?

Według zapowiedzi Komisji Europejskiej zakaz miałby obowiązywać od 2027 roku dla nowych budynków, a od 2030 dla modernizowanych.

Propozycja Komisji Europejskiej teraz trafi pod dyskusje Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej, które następnie wynegocjują ostateczny kształt przepisów i zagłosują większością. Na razie to tylko plany, ale ostatnio Komisja Europejska bardzo prężnie działa w temacie emisji CO2. Na przykład 8 czerwca 2022 przegłosowała zakaz sprzedaży samochodów spalinowych. Więcej w artykule:

Do kiedy wymiana pieca w Polsce? Terminy dla poszczególnych woj.

W Polsce już teraz obowiązują uchwały antysmogowe, przyjmowane przez sejmiki wojewódzkie. Definiują one obowiązkowy termin wymiany kotła o klasie niższej niż 3,4 czy 5, albo wprowadzają obowiązek użycia tylko urządzeń grzewczych z certyfikatem ekoprojektu (ecodesign) - mówi Adam Krajewski z Vosti.

Aktualnie w projekcie uczestniczy 13 województw, kolejne będzie województwo lubelskie, gdzie obecnie trwają prace nad nowymi przepisami. Uchwał nie ma jeszcze w województwie warmińsko-mazurskiem oraz na Podlasiu.

Uchwały antysmogowe zazwyczaj nakładają nakaz wymiany kopciuchów na mieszkańców danego regionu. Samorządy mogą też ustanawiać całkowity zakaz użytkowania najbardziej emisyjnych typów pieców i kotłów na paliwo stałe.

Oto dokładne terminy na wymianę kopciuchów dla mieszkańców poszczególnych województw?

Od stycznia 2022 roku obowiązuje zakaz stosowania pieców bez tabliczki znamionowej lub po prostu starszych niż 10 lat w województwie:

  • śląskim,
  • podkarpackim.

Do końca 2022 roku czas na wymianę kopciucha mają województwa:

  • małopolskie,
  • łódzkie.

Do 1 lipca 2023 czas na wymianę kopciucha ma województwo:

  • świętokrzyskie

Do 1 lipca 2023 czas na wymianę kopciucha ma województwo:

  • mazowieckie

A do końca 2023 wymiany kopciucha trzeba będzie dokonać w województwach:

  • kujawsko-pomorskie,
  • lubelskie,
  • wielkopolskie,
  • zachodniopomorskie.

Od 1 lipca 2024 zakaz rozpalania w kopciuchu zacznie obowiązywać w województwie:

  • dolnośląskim.

1 września 2024 roku zakaz ten wejdzie w życie w województwie:

  • pomorskim

Do końca 2026 na wymianę starego pieca mają mieszkańcy województwa:

  • lubuskiego

Najwięcej czasu, bo do końca 2029 roku, mają mieszkańcy województwa:

  • opolskiego

Wymiana kopciuchów w programie Czyste Powietrze - mapa

Wymiana kopciuchów w Polsce - mapa
Autor: Ministerstwo Klimatu i Środowiska Wymiana kopciuchów w Polsce - mapa Link: Kliknij i powiększ

Co jeśli nie wymienisz kopciucha? Zapłacisz karę!

Tym, którzy nie dostosują się do terminów wymiany kopciuchów, grozi kara nawet 5 tys. zł.

Wymiana kopciucha na pompę ciepła? Tak, tylko skąd fundusze?

Polaków nie trzeba zmuszać do wymiany źródła ciepła na bardziej ekologiczne np. pompę ciepła. Natomiast kiedy pytamy o powody wstrzymywania się z decyzją okazuje się, że kluczowa jest ekonomia. Przy drożejących cenach węgla, gazu czy prądu rodacy rozglądają się za rozwiązaniami, które będą optymalne nie tylko przy zakupie, ale również dalszej eksploatacji. Tymczasem w 2022 ceny pomp ciepła szybują w górę, mało tego brakuje ich na rynku, a na montaż trzeba długo czekać. Więcej w artykule TUTAJ.

Dotacje na wymianę kopciucha

Narzędziami, które mogą ułatwić inwestycje w pompę ciepła są programy dotacyjne, na przykład takie jak Czyste Powietrze. To ogólnopolski program wsparcia finansowego dla budynków jednorodzinnych, które zostaną poddane procesom termomodernizacyjnym wraz z modernizacją systemu grzewczego. Obecnie, w ramach zmian wprowadzonych przez NFOŚiGW od 25 stycznia 2022 r. inwestorzy w programie Czyste Powietrze będą mogli otrzymać do 69 tysięcy złotych wsparcia. To nawet do 36 tysięcy złotych (90% kosztów kwalifikowanych) dofinansowania przy zakupie pompy ciepła i fotowoltaiki. Zaś dla nowego budownictwa dedykowany jest program Moje Ciepło, dofinansowanie do pomp ciepła wynosi tutaj od 7 do 21 tys. zł w zależności od zakupionej i zamontowanej pompy. Działa też program Mój Prąd, czyli program dopłat do fotowoltaiki.

Już teraz obserwujemy znaczący wzrost zainteresowania pompami ciepła. Przy zasilaniu pompy ciepła z instalacji fotowoltaicznej produkującej prąd ze słońca, eksploatacja nie tylko nic nie kosztuje, ale jest również całkowicie bezemisyjna! To rozwiązanie znacznie bezpieczniejsze, tańsze oraz bardziej ekologiczne od kotłów gazowych, olejowych czy innych systemów elektrycznych. - mówi Adam Krajewski z Vosti.

Źródło: komunikat Vosti, redakcja Muratorplus, Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Listen to "Rosja zakręciła Polsce kurki z gazem. Czy czekan nas bardzo zimna... zima?" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej