Producenci w nowej rzeczywistości - bez targów branżowych

2021-04-01 1:12 Materiał sponsorowany BIMObject
BimObject
Autor: BIMObject W dobie pandemii i powszechnej izolacji branża budowlana musi szukać innych dróg na rozwój. Jest nią cyfryzacja

Targi, spotkania branżowe były chlebem powszednim branży budowlanej. To tutaj zwiększaliśmy zainteresowanie swoimi produktami i tworzyliśmy nowe możliwości biznesowe. Jednak rok 2020 zmienił wszystko. Jak zatem działać w 2021? Odpowiedź tkwi w cyfryzacji.

Artykuł jest podsumowaniem drugiej części raportu poświęconego wpływowi pandemii COVID-19 na budownictwo. Raport został stworzony na podstawie informacji zebranych od 2568 architektów, inżynierów i konstruktorów (AEC).

Targi nadal odwołane

Rok 2020 zadał cios, który wstrząsnął zarówno branżą budowlaną, jak całym  i światem. Wirus COVID-19 rozprzestrzenia się błyskawicznie, więc aby chronić zdrowie publiczne, musimy ograniczyć bezpośrednie kontakty i praktykować dystans społeczny.

Jakie są tego bezpośrednie konsekwencje dla branży budowlanej?

Targi, na których tak bardzo polegaliśmy, zostały zawieszone. W rezultacie byliśmy zmuszeni naprawić nagłe (i być może nieodwracalne) deficyty w sposobie budowania relacji biznesowych, wprowadzania produktów na rynek i zawierania umów. Ale jak wszyscy wiemy, łatwiej to powiedzieć niż zrobić…

cyfryzacja branży budowlanej
Autor: BIMObject Architekci i inzynierowie stawiaja na digitalizację

Co czeka branżę budowlaną?

Czy pandemia nadal będzie stanowić wyzwanie dla funkcjonowania branży budowlanej? Jeżeli tak, to jak możemy się do tego przygotować?

Niestety, nie mamy kryształowej kuli, aby przewidzieć sytuację branży budowlanej po pandemii. Ale to, co możemy zrobić już teraz, to przekierować swoją strategię na nowe tory.

Targi branżowe powrócą. Ale prawdopodobnie w innej formie niż do tej pory

W 2020 roku targi zostały całkowicie lub częściowo odwołane. Jednak, czy pandemia nie wpłynęła na naszą gotowość do brania udziału w różnorodnych wydarzeniach dziś oraz w przyszłości? Według 2568 respondentów naszego badania:

  • 7% wzięłoby obecnie udział w wydarzeniu branżowym
  • 43% chce poczekać do zakończenia pandemii lub do momentu pojawienia się szczepionki
  • 50% nie planuje udziału lub jeszcze nie zdecydowało się na udział w targach w przyszłości.

Nowe produkty odkrywamy online

Dlaczego architekci, inżynierowie czy konstruktorzy decydują się na udział w targach branżowych?

Raport “Targi branżowe zostały odwołane: Jak poruszać się w nowym środowisku cyfrowym" wskazuje 4 główne powody. Zaskakujące jest, że 46% z 2568 respondentów wybiera się w celach edukacyjnych. Poznawanie nowych produktów zajmuje drugie miejsce z wynikiem 25%.

Nie ulega wątpliwości, że czasy dynamicznie się zmieniają.

Innowacje technologiczne, które kiedyś zrewolucjonizowały świat, teraz stały się częścią naszego życia. Chociaż cała branża budowlana pozostaje w tyle pod względem cyfryzacji - to jednak ludzie są na bieżąco.

Przykład: Prawie połowa ankietowanych twierdzi, że korzysta z wyszukiwarek internetowych w celu odkrywania nowych produktów. Mniej niż 10% wykorzystuje do tego targi branżowe.

BIMObject
Autor: BIMObject Prawie połowa ankietowanych twierdzi, że korzysta z wyszukiwarek internetowych w celu odkrywania nowych produktów. Mniej niż 10% wykorzystuje do tego targi branżowe

Architekci i inżynierowie stawiają na cyfryzację

Narzędzia cyfrowe rewolucjonizują sposób, w jaki korzystamy z informacji. I można śmiało powiedzieć, że pandemia przyspieszyła ten proces.

Przykład: ponad połowa respondentów w naszym badaniu stwierdziła, że ​​ich praca stała się bardziej zdigitalizowana od czasu COVID-19. Ten trend prawdopodobnie przyśpieszy w nadchodzących latach.

Po przeanalizowaniu aktywności użytkowników na BIMobject.com - platformie z obiektami BIM dla projektantów - stwierdziliśmy znaczny wzrost wyszukiwań i pobrań. Ponadto projektanci są aktywni w późnych godzinach wieczornych oraz w weekendy.

To dobry znak! W obliczu pandemii i utraty targów branżowych korzystamy z narzędzi cyfrowych, aby działać dalej i zwiększyć zyski. Czy producenci są jednak na fali cyfryzacji? W większości przypadków niestety nie.

Producenci jeszcze się nie dostosowali

Według Venveo, pierwszym miejscem, do którego kierują się architekci w poszukiwaniu informacji, jest strona internetowa producenta. Jednakże to samo źródło wskazuje, że architekci mają trudności w odnalezieniu dokładnych parametrów i funkcjonalności produktów. Co z tego wynika? Cyfryzacja daje nam możliwości, ale nie korzystamy z nich w pełni. Jeszcze...

Co dają nam targi branżowe?

Targi są niezwykle ważne. Jednak w erze cyfrowej, kiedy mierzalność i dane stają się kluczowe, być może ponownie będziemy musieli ocenić ich wartość. Spoglądając na targi z perspektywy lejka sprzedażowego, jest to dość mozolny proces. Wydajemy sporo pieniędzy na nasze stoiska, ale sprzedaż może pojawić się dopiero po kilku tygodniach, miesiącach lub nawet rok po wydarzeniu.

W jaki sposób narzędzia cyfrowe mogą pomóc w sprzedaży produktów budowlanych?

Trwający proces cyfryzacji skłoni producentów do zastanowienia się nad lepszymi i bardziej wydajnymi sposobami wprowadzania i sprzedaży produktów.

Cyfrowe narzędzia mogą znacznie wpłynąć na produktywność i zyski, ponieważ pozwalają nam działać w czasie rzeczywistym, tworzyć więcej możliwości biznesowych i przewidywać trendy. A wszystko to przy jednoczesnej możliwości śledzenia kupującego i zwrotu z inwestycji.

Przyszłość branży budowlanej leży w rękach cyfryzacji

Nie można przewidzieć przyszłości branży budowlanej, jednak…

Faktem jest, że digitalizacja nadchodzi wielkimi krokami, a my będziemy musieli na nowo dostosować się do powstających narzędzi, platform, portali i oprogramowań. Jednak to one pozwolą nam działać skuteczniej.

Świat wokół nas się zmienia, czy nam się to podoba, czy nie. Zatem pytanie brzmi: czy chcesz być w czołówce, czy chcesz pozostać w tyle za swoją konkurencją?

digitalizacja branży budowlanej
Autor: BIMObject Digitalizacja branży budowlanej jest nieunikniona, będziemy musieli dostosować się do powstających narzędzi, platform, portali i oprogramowań

Chcesz poznać więcej szczegółów?

Wszystkie statystyki i szczegółowe informacje są dostępne w pełnej wersji raportu.

POBIERZ RAPORT

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej