Po tysiąc euro na każde krzesełko
Budowa stadionów oraz sprawna organizacja EURO 2012, chciałoby się rzec "w końcu", znalazły się - i to nie tylko formalnie - na liście rządowych piorytetów. Premier Donald Tusk zapowiedział wsparcie finansowe dla miast-organizatorów mistrzostw Europy w piłce nożnej. Pieniądze z budżetu państwa zasilą konta samorządów - po tysiąc euro na każde krzesełko ujęte w projektach stadionów zgłoszonych do UEFA. Poznań i Wrocław otrzymają wsparcie w wysokości 30 mln, zaś Gdańsk 40 mln euro.
Konferencja prasowa Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska oraz Ministra Sportu i Turystyki Mirosława Drzewieckiego poświęcona przygotowaniom do EURO 2012. |
Nowoczesne trybuny na kilkadziesiąt tysięcy kibiców, podgrzewane murawy, praktyczne zadaszenia, hotele, restauracje, powierzchnie handlowo-usługowe oraz parkingi na kilka tysięcy samochodów - tak będą wyglądały polskie stadiony w 2012. Dopilnuje tego powołany przez rząd Komitet Organizacyjny Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. Przewodniczącym Komitetu jest premier Donald Tusk, a członkami wicepremierzy Waldemar Pawlak, Grzegorz Schetyna, minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, minister sportu i turystyki Mirosław Drzewiecki, prezydenci 4 miast-gospodarzy oraz szefowie klubów parlamentarnych.
Bezpośrednim organizatorem imprezy EURO 2012 jest - powołana przez ministra sportu - spółka PL 2012. Jej prezesem jest (oficjalnie od 12 lutego 2008 roku) Marcin Herra, menadżer związany z grupą Lotos. Współpraca zespołu specjalistów PL 2012 z rządem oraz z Polskim Związkiem Piłki Nożnej, który jest partnerem podstawowym w relacjach z UEFA, ma doprowadzić do tego, by wielkie biznesowe przedsięwzięcie - jakim niewątpliwie jest EURO 2012 - zakończyło się sukcesem. Budżet spółki PL 2012 wraz z budżetem spółki Narodowe Centrum Sportu na rok 2008 wynosi 20 mln złotych plus dodatkowe 60 mln na budowę stadionów.
Przebieg prac budowlanych nowoczesnych stadionów, na dzień 6 lutego 2008 roku (wówczas odbyła się konferencja prasowa Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska oraz Ministra Sportu i Turystyki Mirosława Drzewieckiego poświęcona przygotowaniom do EURO 2012), wygląda następująco:
Stadion Narodowy w Warszawie
Od listopada 2007 roku trwają prace projektowe prowadzone przez konsorcjum JSK Architekci Sp. z o.o., wraz z GMP International GmbH, Schlaich Bergermann und Partner GmbH. Stadion Narodowy, który wraz z kompleksem będzie zajmował powierzchnię aż 39 ha, zmieści na trybunach 55 000 kibiców. W ramach kompleksu powstaną parkingi na 1700 pojazdów oraz 130 000 m2 powierzchni handlowo-usługowych i konferencyjnych. Prace budowlane rozpoczną się w styczniu 2009 roku. Zakończenie budowy Stadionu Narodowego zaplanowano na czerwiec 2011 roku.
Stadion Baltic Arena w Gdańsku
Projekt "bursztynowego stadionu" został uznany przez UEFA za najpiękniejszy spośród wszystkich projektów przedstawionych przez Polskę i Ukrainę. Jest zaplanowany na 44 000 kibiców. W ramach kompleksu powstanie hotel, restauracje i powierzchnia handlowo-usługowa. Projekt zakłada budowę 7000 miejsc postojowych. Trybuny stadionu będą całkowicie zadaszone. Prace projektowe prowadzone są od stycznia 2008 roku przez Rohde - Kellermann - Wawrowsky z Dusseldorfu. Prace budowlane rozpoczną się w grudniu 2008 roku, a zakończenie inwestycji przewidziano na czerwiec 2010 roku.
Stadion Miejski w Poznaniu
Stadion Miejski w Poznaniu powstanie na miejscu dzisiejszego stadionu Lecha. Po zakończeniu przebudowy na trybunach będzie mogło zasiąść nawet 47 000 kibiców. Projekt zakłada budowę zaplecza handlowego i usługowego oraz parkingów dla 4400 pojazdów. Ukończenie prac projektowych nastąpi do 30 maja 2008 roku. Prace budowlane rozpoczną się w drugiej połowie 2008 roku, a rozbudowa stadionu ma się zakończyć już w czerwcu 2010 roku.
Stadion Miejski we Wrocławiu
Wrocławski stadion wraz z kompleksem zajmie obszar 21 ha, będzie miał 40 765 miejsc na trybunach, 1200 m2 powierzchni handlowo-usługowych, 11 000 m2 powierzchni biurowych, 4800 miejsc parkingowych - to podstawowe parametry planowanej inwestycji. Prace projektowe trwają od października 2007 roku, a prowadzi je firma JSK Architekci Sp. z o.o. Prace budowlane rozpoczną się w drugiej połowie 2008 roku. Termin otwarcia stadionu zaplanowano na koniec 2010 roku.
Decyzja rządu, by zejść z poziomu politycznego EURO 2012 na poziom biznesowy uspokaja wszystkich, zwłaszcza tych biorących czynny udział w tworzeniu tego spektakularnego na tle Europy wydarzenia sportowego. Zwłaszcza, gdy w ostatnich dniach medialna histeria ("odbiorą Euro!", "projekty nowych stadionów to plagiaty") udzielała się, wyjatkowo silnie, kibicom z całego świata. Na dzień dzisiejszy możemy być pewni, że "piłka jest nadal w grze".
Foto: CIR, PL.2012