Nowe ceny gazu. Rząd ogłosił obniżkę podatku VAT na gaz. Co to oznacza?

2021-11-25 13:10
gaz
Autor: gettyimages Tej fali nic już nie zatrzyma?! Szalone podwyżki cen prądu i gazu. Znamy stawki!

Podwyżki cen gazu dla gospodarstw domowych weszły w życie 1 października 2021. To była trzecia podwyżka cen gazu w tym roku. 25 listopada na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki ogłosił od stycznia 2022 obniżkę podatku VAT na gaz. Wszystko to w ramach tarczy antyinflacyjnej.

Spis treści

  1. Ceny gazu poszły w górę!
  2. Ile płacimy za gaz?
  3. Tarcza antyinflacyjna ma rekompensować podwyżkę cen gazu
  4. Od kiedy niższe ceny gazu?
  5. Dlaczego ceny gazu rosną?

Ceny gazu poszły w górę!

W komunikacie URE czytamy, że 16 września 2021 roku Prezes URE na wniosek PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. (PGNiG OD) zatwierdził trzecią w tym roku zmianę taryfy tej spółki. Taryfa PGNiG OD obejmuje wyłącznie odbiorców w gospodarstwach domowych, ponieważ jest to jedyna grupa, dla której taryfy za paliwo gazowe zatwierdza regulator.

Wzrost cen gazu w październiku 2021 był trzecią podwyżką w tym roku. Najpierw w kwietniu ceny gazu wzrosły o 5,6%. Druga podwyżka, o 12,4%, weszła w życie 1 sierpnia.

Ile płacimy za gaz?

Od października ceny gazu wzrosły o 7,4%. Co to oznaczało w praktyce? Według danych URE:

  • tzw. kuchenkowicze, czyli osoby używające gazu jedynie do przygotowywania posiłków, w najmniejszym stopniu miały odczuć podwyżki. URE szacowało, że ceny gazu w ich przypadku wzrosły średnio o 3,36%, co, jak obliczono, oznaczało podwyżkę rzędu 72 groszy miesięcznie,
  • ci, którzy gazem ogrzewają wodę użytkową zapłacili więcej o 4,63%, czyli 4,48 zł miesięcznie,
  • za ogrzewania domu gazem trzeba zapłacić więcej o 4,8%, co przełożylo się na podwyżkę rzędu 17 zł miesięcznie.

Większość gospodarstw domowych, jeśli już wykorzystuje gaz jako nośnik energii, wykorzystuje go zarówno do ogrzewania domu, jak i przygotowania c.w.u., a także w kuchni. Cena rachunku za gaz wzrosła zatem znacząco, zwłaszcza że rozpoczął się sezon grzewczy.

Tarcza antyinflacyjna ma rekompensować podwyżkę cen gazu

25 listopada na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki ogłosił założenia tarczy antyinflacyjnej. Jednym z jej założeń jest obniżka podatku VAT na gaz z 23% do 8% na 3 miesiąca. Rozwiązania tarczy antyinflacyjnej mają kosztować 10 miliardów złotych. 

Zysk wynikający ze spadku ceny gazu w efekcie wprowadzenia tarczy antyinflacyjnej wyniesie od kilkudziesięciu złotych do nawet 100 złotych miesięcznie, średnio ok. 140 zł na kwartał - mówił premier na konferencji.

Od kiedy niższe ceny gazu?

Niższa stawka podatku VAT na gaz ma obowiązywać od 1 stycznia 2022.

(...) od stycznia na trzy najtrudniejsze miesiące, zimowe miesiące, wprowadzamy obniżkę podatku VAT na gaz ziemny z poziomu 23 proc. na poziom 8 proc. (...) Także znosimy tutaj całkowicie akcyzę na energię elektryczną - powiedział Morawiecki.

Dlaczego ceny gazu rosną?

Jak tłumaczy Urząd Regulacji Energetyki, powodem zmiany taryfy jest utrzymujący się od początku roku wzrost cen gazu na rynku, a dokładnie na Towarowej Giełdzie Energii, która jest głównym źródłem pozyskania paliwa gazowego przez PGNiG OD. URE przypomniał, że od początku 2021 r. notowania gazu wzrosły - w zależności od instrumentu - do nawet 234%. Ceny gazu zmieniają się tak naprawdę z tygodnia na tydzień.

PGNiG podkreśla, że wzrost cen gazu o 7,4% dotyczy wszystkich grup taryfowych. Stawki opłat abonamentowych pozostały bez zmian. Taryfa PGNiG OD obejmuje wyłącznie odbiorców w gospodarstwach domowych, ponieważ jest to jedyna grupa, dla której taryfy za paliwo gazowe zatwierdza regulator.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej