Dofinansowanie do fotowoltaiki. Rząd i samorządy dofinansowują fotowoltaikę!

2019-10-14 14:32 Materiał partnerski materiały firmy Eneria
Instalacja fotowoltaiczna
Autor: Eneria Instalacje fotowoltaiczne to obecnie dobra recepta na podwyżki ceny prądu, które – według wielu ekspertów – mogą nastąpić w przyszłym roku. Energia ze słońca może nie tylko poprawić bezpieczeństwo polskiego systemu elektroenergetycznego, ale też przyczynić się do poprawy jakości powietrza

Dzięki dofinansowaniu do fotowoltaiki w ciągu najbliższych lat w Polsce mają powstać ogromne moce zainstalowane w fotowoltaice. Programy dofinansowania do fotowoltaiki, a także ułatwienia prawne z tym związane wprowadziły rząd i samorządy. Ciekawą ofertę dla energetyki solarnej przygotowały także banki. To dobry moment na decyzję.

Dofinansowanie do fotowoltaiki - programy rządowe

Od końca sierpnia trwa nabór wniosków do programu Mój Prąd. Inicjatywa ta, przygotowana przez resorty energii i środowiska, umożliwi pozyskanie dofinansowania na instalację fotowoltaiczną w maksymalnej wysokości 5 000 złotych. Według zapowiedzi rządu, środki mogą trafić nawet do ok. 200 000 osób – budżet programu wynosi bowiem miliard złotych.

Jak powiedział minister Krzysztof Tchórzewski, przedsięwzięcie ma być „impulsem do rozwoju energetyki rozproszonej”. Program cieszy się sporym zainteresowaniem – w ciągu zaledwie dziesięciu dni od jego startu zaakceptowanych zostało prawie 80 wniosków na łączną kwotę ok. 400 000 złotych.

Ale „Mój Prąd” to nie jedyne źródło pieniędzy dla osób, które chcą zainwestować w panele słoneczne. Środki na ten cel pozyskać można także z programu Czyste Powietrze – w tym przypadku ubiegać się można o dotacje oraz preferencyjne pożyczki.

Atrakcyjnym wsparciem dla branży słonecznej jest też program Energia+, zainicjowany przez minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigę Emilewicz. Pozwala on m.in. odliczyć od dochodu koszty zakupu instalacji fotowoltaicznej (tzw. ulga termomodernizacyjna). Pakiet poszerza również definicję prosumenta oraz upraszcza procedurę budowlaną mikroinstalacji.

Jadwiga Emilewicz chce przekonać, że inwestycja w fotowoltaikę to dobra decyzja, planując montaż paneli fotowoltaicznych na dachu swojego ministerstwa.

Rozwój energetyki słonecznej wpisuje się w zarys transformacji opracowanej przez Ministerstwo Energii w ramach Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku. Według projektu PEP2040, to właśnie moc zainstalowana w fotowoltaice ma wzrosnąć najbardziej w ciągu następnych 20 lat. Ten gwałtowny skok ma szansę nie tylko unowocześnić polską energetykę, ale także podnieść poziom jej bezpieczeństwa – to m.in. niskie nasycenie systemu instalacjami słonecznymi powoduje istotne zagrożenie jego stabilności w sezonie letnim.

Dofinansowanie do fotowoltaiki - wsparcie samorządów

Impuls ze strony rządu bezbłędnie odczytały samorządy, które przedstawiły swoją ofertę wsparcia dla fotowoltaiki. Na tym tle szczególnie wyróżnia się Warszawa, która oferuje pokrycie nawet 30% kosztów paneli fotowoltaicznych (pod warunkiem, że całość dotacji nie przekracza 15 000 zł). Stolica widzi w tych instalacjach pomoc w walce z problemem smogu.

Samorządy agregują też środki na fotowoltaiki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (w ramach programu Prosument) oraz fundusze unijne.

Dofinansowanie do fotowoltaiki - propozycje banków

Rynek bardzo szybko dostrzegł przychylność władz centralnych i lokalnych dla energii ze słońca. Jak podał serwis Forsal.pl, tylko w pierwszym kwartale 2019 roku do sieci podłączono aż 11 tysięcy instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 72 MW. Tak dynamiczny rozwój tego sektora był możliwy również dzięki reakcji banków, które starają się zawrzeć w ofertach preferencyjne linie kredytowe, pozwalające sfinansować inwestycję w panele słoneczne. Według informacji portalu gramwzielone.pl, z takimi propozycjami wyszedł m.in. bank PKO BP i BOŚ Bank. Z kolei Bank Gospodarstwa Krajowego udostępnił gwarancje kredytowe w wysokości do 2,5 mln złotych, które skierowane są do zainteresowanych fotowoltaiką przedsiębiorców.

Sprawdź: od analizy opłacalności instalacji fotowoltaicznej, przygotowanie projektu po montaż - kompleksowe usługi

Magazyn energii elektrycznej CAT
Autor: Eneria Magazyn energii elektrycznej z fotowoltaiki CAT

Z zainteresowaniem spojrzeć można także na ofertę dostawców paneli fotowoltaicznych. Na tym polu wyróżnia się szczególnie firma Eneria, która oferuje wysokiej jakości instalacje w technologii cienkowarstwowej, dysponujące większą gęstością mocy. Te nowoczesne urządzenia pozwalają wytwarzać znacznie więcej energii elektrycznej niż panele monokrystaliczne. Dodatkowo, Eneria dysponuje szeroką paletą magazynów energii, co sprawia, że rozwiązania te są atrakcyjne zarówno dla gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorców. Instalacje słoneczne Enerii pozwolą bowiem nie tylko wyposażyć dom w dodatkowe źródło prądu i przynieść oszczędności, ale także umożliwią budowę systemu zasilania awaryjnego, co jest szczególnie ważne dla tych wszystkich zakładów, w których zysku zależy od nieprzerwanej pracy.

schemat instalacji fotowoltaicznej
Autor: Eneria Dodatkowa wartość od CAT PVC

Warto w tym momencie podkreślić, że energia ze słońca może nie tylko poprawić bezpieczeństwo polskiego systemu elektroenergetycznego, ale też przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Panele fotowoltaiczne to obecnie dobra recepta na podwyżki ceny prądu, które – według wielu ekspertów – mogą nastąpić w przyszłym roku. Wraz z końcem grudnia przestanie bowiem obowiązywać ustawa, która „zamroziła” wysokość rachunków za energię elektryczną. Ten aspekt również jest warty wzięcia pod uwagę – zarówno przez gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorców.

Jak widać, chętni do inwestycji w fotowoltaikę mogą liczyć na istotne wsparcie. Moment na realizację takiego przedsięwzięcia jest teraz korzystny. Warto jednak przed złożeniem wniosku dokładnie rozważyć, jakie środki oferują poszczególne programy - nie zawsze można je łączyć. Niemniej jednak w szerokiej ofercie łatwiej wybrać opcję skrojoną na miarę potrzeb.

Partnerzy

Dział Instalacji Elektrycznych i Fotowoltaiki; tel. +48 22 768 71 86; +48 22 768 71 85; instalacje@eneria.pl; fotowoltaika@eneria.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej